1200px insignia hungary political party szdsz.svg

SZDSZ Története

  • Kezdetek

    Kezdetek
    ,,Demokratikus ellenzék születése" 1970-es évektől kezdődően.
    1973-1985: A szamizdat-korszak
  • Period: to

    A szamizdat-korszak

  • Magyar "Demokratikus ellenzék születése"

    Magyar "Demokratikus ellenzék születése"
    Harmincnégy magyar értelmiségi Pavel Kohuthoz, a Charta ‘77 egyik szóvivőjéhez írt levelében szolidaritásáról biztosítja a mozgalmat. A későbbi demokratikus ellenzéknek ez az első szervezett politikai akciója.
  • SZETA Megalakulása

    SZETA Megalakulása
    A Szegényeket Támogató Alapot néhány másképp gondolkodó értelmiségi kezdte el szervezni 1979 késő őszén. Az alapító tagok az alábbi személyek voltak: Havas Gábor, Iványi Gábor, Lengyel Gabriella, Matolay Magdolna, Nagy András, Nagy Bálint, Pik Katalin és Solt Ottilia. Rajtuk kívül számos más aktivista is.
    A szocialista rendszeren belüli szegénység a Kádári-érában tabutéma volt.
    A rendszeres segélyezése mellett a tagok részt vettek számos ellenzéki megnyilvánulásban.
  • Beszélő megjelenése

    Beszélő megjelenése
    A folyóirat szerzői és szerkesztői közt volt a későbbi SZDSZ számos meghatározó politikusa, például Kis János, Kőszeg Ferenc, Haraszti Miklós, Solt Ottilia, Tamás Gáspár Miklós, Bauer Tamás, Pető Iván, Magyar Bálint, meg a szamizdatok illegális nyomtatását és terjesztését szervező Demszky Gábor.
  • Társadalmi szerződés

    Társadalmi szerződés
    Egy tanulmány mely Kádár távozásáról értekezik.
    1987 Júniusában jelent meg, melyből több mint 2000 példány jelent meg és még újra kellett nyomni.
  • Szabad Kezdeményezések Hálózata

    Szabad Kezdeményezések Hálózata
    Az „alternatív” szervezetekként jelentkező ellenzéki csoportok kapcsolattartásának elősegítésére alakult szervezet mely fél év után, november 13-án pártá alakult.
  • Formálisan is megalakul az SZKH

    Formálisan is megalakul az SZKH
    „Május 1-jén a budapesti Hági étteremben a Felhívás mintegy 200 aláírója – azok, akik személyesen vagy ismerősök útján elérhetők voltak – megalapítottnak nyilvánította a Hálózatot, elfogadta a Működési Vázlatot és Ideiglenes Tanácsot választott.”
  • SZDSZ Megalakulása

    SZDSZ Megalakulása
    Az SZDSZ legálisan is megalakul a Jurta színházban. Demokratikus ellenzék elvi nyilatkozatot adtak ki, amelyben a szabadság és a szolidaritás mellett kötelezték el magukat. Elődjeiknek – többek között – Széchenyi Istvánt, Kossuth Lajost, Eötvös Józsefet, Jászi Oszkárt, Kétly Annát és Bibó Istvánt tekintették. Az 1300 fős új pártot egy 35 tagú tanács irányította. A tanács tagjai közül kilencen rendelkeztek ügyvivői státusszal.
  • SZDSZ első közgyűlése

    SZDSZ első közgyűlése
    Ezt kővetően még március 19-én, április 6-án és 16-án is folytatódott az első küldöttgyűlés. Helyszín a Corvin Mozi volt.
  • Megalakul az ellenzéki kerekasztal

    Megalakul az ellenzéki kerekasztal
    Az Ellenzéki Kerekasztal a Kádár-rendszerrel szemben álló ellenzék egyeztető fóruma volt. Célja az volt, hogy a diktatúrát fenntartó MSZMP ne tudja az ellenzéki csoportokat különalkukkal megosztani, szétforgácsolni. Alapító szervezetek
    -(BZST)
    -(Fidesz)
    -(FKgP)
    -(FSZDL) (megfigyelőként)
    -(MDF)
    -(MNP)
    -(MSZDP)
    -(SZDSZ)
    -(KDNP)
  • Elfogadják az SZDSZ programját.

    Elfogadják az SZDSZ programját.
    Elfogadták a Rendszerváltás programja című, később "kék könyvként" ismertté vált programot.
    A párt képviseletében pedig - nagy visszhangot kiváltva - Magyar Bálint, Konrád György és Pető Iván volt az esti Napzárta című műsor vendége a televízióban.
  • Létrejön a Nemzeti Kerekasztal

    Létrejön a Nemzeti Kerekasztal
    Ahol az ellenzéki szervezetekkel szemben ott ültek az állampárt képviselői és civilszervezetek is. Az SZDSZ megbízottjaiként Magyar Bálint, Tölgyessy Péter és Mécs Imre képviselték a szabad demokratákat
  • Tárgyalásokat lezáró (nem) megállapodás

    Tárgyalásokat lezáró (nem) megállapodás
    SZDSZ a Fidesszel egyetemben nem írta alá a tárgyalásokat lezáró megállapodást, mert nem értettek egyet a köztársaság elnök első szabad voksolás előtti közvetlen választásának módjával. Az SZDSZ attól tartott, hogy ebben az esetben félmegoldásokkal születik meg a demokratikus Magyarország, hiszen szerintük valószínűleg az MSZMP szerezhette volna meg öt esztendőre ezt a tisztséget.
  • "Négyigenes népszavazás"

    "Négyigenes népszavazás"
    SZDSZ Országos Tanácsa úgy döntött, hogy népszavazást kezdeményeznek négy témában, amelyek közül valódi tétje a köztársasági elnök megválasztásának módjáról feltett kérdésnek volt. Az úgynevezett "négyigenes" népszavazási kampány kockázatos volt: eredménye megpecsételhette a párt sorsát is. Október közepére azonban 140 ezer aláírás gyűlt össze, három nap elteltével pedig már több mint 200 ezer.
  • Magyar Köztársaság kikiáltása

    Magyar Köztársaság kikiáltása
  • SZDSZ második közgyűlése

    SZDSZ második közgyűlése
    Budapesten, ahol 11 tagú ügyvivői testületet választottak. Tagok lettek: Demszky Gábor, Haraszti Miklós, Kis János, Kőszeg Ferenc, Magyar Bálint, Mécs Imre, Pető Iván, Rajk László, Szabó Miklós, Tamás Gáspár Miklós és Tölgyessy Péter.
  • Period: to

    Második közgyűlés

  • Az ország első népszavazása

    Az ország első népszavazása
    A népszavazás az SZDSZ politikáját igazolta. Az MDF bojkottra hívott fel, ennek ellenére a szavazópolgárok 58.03 százaléka (4,5 millió polgár) mondott véleményt, s a legfontosabb kérdésben, a köztársasági elnök választásának módjában 50.07 százalék osztotta az SZDSZ álláspontját. A másik három kérdésre (kivonuljanak-e a pártszervezetek a munkahelyekről; elszámoljon-e az MSZMP a vagyonával; feloszlassák-e a munkásőrséget) a választók 95 százaléka igennel válaszolt.
  • Period: to

    Első parlamenti ciklus

    Legerősebb ellenzéki párt
  • Ügynökakták

    Ügynökakták
    1. január 5-én az SZDSZ és a Fidesz sajtótájékoztatót tartott a nagykörúti Graffiti moziban. Ekkor robbant ki a későbbi nevén elhíresült Dunagate botrány. Az SZDSZ sürgősségi indítvánnyal nyújtotta be törvényjavaslatát „a volt politikai rendőrség (III/3-as osztály) kötelékébe tartozó titkos ügynökök közéleti szereplésének korlátozására”, hogy még az önkormányzati választás előtt ki lehessen zárni a titkos ügynököket a közéletből, ám a parlament a sürgősségi indítványt nem fogadta el.
  • Period: to

    Első Magyar választások

    A parlamentbe jutásért e két fordulóban 58 párt és 1623 jelölt mérkőzött, melyből 19 tudott területi, 12 pedig országos listát állítani.
    Az SZDSZ fő kampány. mottója „tudjuk, merjük, tesszük" ...
    A szabad demokratákra a választópolgárok 21.39 százaléka szavazott (1 050 799 polgár), s a párt a 386 fős Parlamentben 92 mandátumot szerzett (23.83%). A második legnagyobb pártként az SZDSZ lett az ellenzék vezető ereje.
  • 1990-es Országgyűlési választás

    1990-es Országgyűlési választás
    Az utolsó régi országgyűlés 1990. március 16-i hatállyal kimondta saját feloszlását. 1989. december 22-én Szűrös Mátyás ideiglenes államfő 1990. március 25-re és április 8-ra tűzte ki az országgyűlési választást. Részvételi arány 65,11%os
  • SZDSZ Elnök választás

    SZDSZ Elnök választás
    1. február 23-án az SZDSZ Kis Jánost megbízott elnökének, majd április 21-22-én elnöknek választotta. Az áprilisi rendkívüli küldöttgyűlés kijelölte az SZDSZ ellenzéki szerepét, amelynek lényegét a "rendszerellenzékből a kormányellenzékbe" szlogen érzékelteti. "Nem a kormány megbuktatása a célunk, bízunk abban, hogy stabil kormányunk lesz, amely ha nem is az SZDSZ elképzelései szerint - mégiscsak a demokrácia és a jólét irányába kormányozza az országot" mondta Pető Iván. Nemzeti Sportcsarnok
  • MDF-SZDSZ Paktum

    MDF-SZDSZ Paktum
    Biztosította a kormányzáshoz szükséges stabilitást. Az SZDSZ adta az ország köztársasági elnökét.
  • Göncz Árpád államfői megbizatása

    Göncz Árpád államfői megbizatása
  • Period: to

    Göncz Árpád megbizatása

  • Period: to

    Magyar önkormányzati választások

  • Önkormányzati választások

    Önkormányzati választások
    Az SZDSZ érte el a legjobb eredményt, Budapest első szabadon választott polgármesterének a demokratikus ellenzék működésében is aktív szerepet vállaló Demszky Gábort választották meg. Az első és utolsó kétfordulós önkormányzati választás.
  • SZDSZ Belső vitái

    SZDSZ Belső vitái
    Az október óta háttérbe vonult Tölgyessy Péter a párt válságáról beszélt, s ezt az Országos Tanács június 8-i ülésén is felvetette.Október 2-án Kis János bejelentette, hogy nem indul a következő hónapban esedékes elnökválasztáson. Megkezdődött az elnökségért folyó harc.
  • SZDSZ Új elnökválasztása

    SZDSZ Új elnökválasztása
    A november 23-án tartott küldöttgyűlésen a 895 szavazatból Tölgyessy 528, Dornbach 339, míg Mécs 28 voksot kapott. Pető Iván lemondott, az ügyvivői testület teljesen kicserélődött.
    Ezt követően az SZDSZ-en belül két platform alakult: a Hack Péter és Tamás Gáspár Miklós nevével fémjelezhető Liberális Konzervatív Unióval szemben állt a Magyar Bálint és Pető Iván által vezetett Szabadelvű Kör. Végül ez utóbbi kerekedett felül.
  • Tardos Márton Új frakcióvezető

    Tardos Márton Új frakcióvezető
    Pető Iván helyébe december 2-án Tardos Márton került.
  • "Európai szövetségesek"

    "Európai szövetségesek"
    Az SZDSZ 1992 július elsején felvételt nyert az Európai Liberális, Demokrata és Reform Pártok Szövetségébe
  • Pető Iván az SZDSZ elnöke

    Pető Iván az SZDSZ elnöke
    November 12-15-ig tartott küldöttgyűlés 525:292 arányban két évre Petőnek szavazott bizalmat.
  • Kuncze Gábor új frakcióvezető

    Kuncze Gábor új frakcióvezető
    A frakció Tardos helyett Kuncze Gábort választotta vezetőjének. Kuncze színre lépése hónapokig foglalkoztatta a médiát.
  • Liberális Internacionáléhoz való csatlakozás

    Liberális Internacionáléhoz való csatlakozás
    Küldöttgyűlésen a küldöttek elfogadták a Liberális Internacionáléhoz való csatlakozási szándékot, majd 1993 júliusában a Liberális Internacionálé vezetősége is egyhangúlag megszavazta az SZDSZ csatlakozását a szervezethez.
  • Period: to

    1994-es Választások

    Kétfordulós Országgyűlési Választás
    Első fordulón 68,9% os részvételi arány, a másodikon 55,12%
  • 1994-es Országgyűlési választások SZDSZ Sikerek

    1994-es Országgyűlési választások SZDSZ Sikerek
    Az 1994-es választásokkal új szakasz kezdődött a párt életében: a választópolgárok 19.74 százaléka (1 065 899 polgár) támogatta szavazatával a szabaddemokraták programját. Az SZDSZ 69 mandátumot (17.88%) szerezve ismét a második legnagyobb parlamenti párt lett.
  • Rendkívüli küldöttgyűlés

    Rendkívüli küldöttgyűlés
    A koalíciós találgatások már a választások éjszakáján megkezdődtek. "Az MSZP-nek mint győztes pártnak kell a tárgyalásokat kezdeményeznie az elkövetkezőkben. Nekünk pedig két lehetőségünk van: a koalíció vagy az ellenzéki pozíció, de szeretném hangsúlyozni, hogy ezzel az eredménnyel a koalíció nem kényszer" - mondta Pető Iván. A küldöttgyűlésen 593 szavazóból 479-en egyetértettek a koalícióval. Másnap megszületett a koalíciós megállapodás, majd rövidesen a kormányprogram.
  • Period: to

    Koaliciós Kormányzás

    A párt három tárca vezetésében vállalt szerepet: a Művelődési és Közoktatási Minisztérium élén Fodor Gábor, majd Magyar Bálint állt; a Belügyminisztériumot Kuncze Gábor, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztériumot pedig Lotz Károly irányította az 1994 és 1998 közötti ciklusban. A koalíciós kormányzást folyamatos zavarok kísérték, legtöbbször egyeztetési gondok.
  • 1994-es Önkormányzati választások

    1994-es Önkormányzati választások
    Részvételi arány 43,44%.
    Önkormányzati választásokon a párt megőrizte pozícióit, s Demszky Gábort, Budapest népszerű főpolgármesterét újjáválasztották.
    Viszont az MSZP főlényesen győzött...
  • Tölgyessy Péter kilépése az SZDSZ-ből

    Tölgyessy Péter kilépése az SZDSZ-ből
    Tölgyessy Péternek az elmúlt majd három évben írt publicisztikáiban visszatérő elem az MSZP-SZDSZ-koalíció elvetése: szerinte az a késő kádári magatartásminták és társadalomszerkezet, az egyéni alkuk korának visszatértét jelentheti. Többször írja, hogy a Horn-kormány nem akasztotta meg a polgárosodás folyamatát, de jelentősen nem is segítette azt.
  • Tocsik-ügy kirobbanása

    Tocsik-ügy kirobbanása
    Ezen a napon jelent meg A megtakarító címmel a Figyelő című gazdasági hetilap
    cikke arról, hogy az ÁPV Rt. külső szakértő bevonásával próbál egyezségre jutni az önkormányzatokkal. A „külső szakértő” dr. T. M.-ként szerepelt az írásban. A szerzők maguk is azt hitték, hogy cikkük feledésbe merül, ám következményei példátlanok voltak. Kiderült, hogy Boldvai László szocialista képviselő és Budai György „SZDSZ-hez közeli vállalkozó” 1996 tavaszán benyújtották a számlát Tocsik Mártának aki fizetett.
  • Pető Iván lemondása

    Pető Iván lemondása
    Tocsik-ügy miatt lemondott a pártelnöki és a frakcióvezetői tisztségről.Tocsiknak utalt pénzből 64 millió az SZDSZ politikusok, valamint a párthoz közel álló személyek által vezetett alapítványba, míg további több tíz millió forint olyan cégekhez amelyek összefüggésbe hozhatók a párttal.Ráadásul Virág A. Bernhardt B. és Budai György az SZDSZ zuglói szervezetéhez kötődnek - ahhoz a körzethez, amelyben 1994-ben Pető Iván és Magyar Bálint, a párt első emberei indultak a választáson.
  • Kuncze Gábor SZDSZ Elnöke lesz

    Kuncze Gábor SZDSZ Elnöke lesz
    Rendkívüli küldöttgyűlés választotta meg, Kuncze Gábor személyében. Beszédében a liberális értékek határozottabb képviseletét, valamint az embereket érintő kérdések előtérbe állítását tűzi ki célul.
  • Új frakcióvezető Szent-Iványi István

    Új frakcióvezető Szent-Iványi István
  • Kezdetét veszi Tocsik Márta pere

  • Period: to

    1998-as Országgyűlési választások

    Első forduló 56,27% os részvételi arány
    Második forduló 57,01% os arány.
    A választást a Fidesz nyerte, mely koalíciót ajánlott az FKGP-nek és az MDF-nek. Kormányváltásra került sor, Orbán Viktor lett az új miniszterelnök, és rövidesen megalakult az Első Orbán-kormány.
  • 1998-as Országgyűlési választások (MSZP-)SZDSZ Vereség

    1998-as Országgyűlési választások (MSZP-)SZDSZ Vereség
    Az SZDSZ valamivel több mint 7 százalékát szerezte meg a listán leadott voksoknak, elveszítette parlamenti helyeinek kétharmadát. A választási eredményt a párt elnöke és Ügyvivői Testülete egyaránt kudarcként értékelte.
    Kuncze Gábor és az ügyvivők vállalva a vereség miatti felelősséget a választások második fordulójának éjszakáján lemondtak tisztségeikről.
    A szocialistákkal kötött 1994-es koalíció vélhetőleg nagyban közrejátszott abban, hogy a párt támogatóinak közel kétharmadát veszítette el.
  • Period: to

    Ellenzéki szerepben

    Az új frakció ellenzékben, 24 taggal folytatja munkáját az Országgyűlésben.
    Az Orbán-kormány első két évében a – története során legkisebb – SZDSZ frakció számos törvényjavaslatot nyújtott be, melyek közül a jobboldal egyetlen egyet sem fogadott el. A törvényjavaslatokon kívül számos új témát vetettek föl, például a sorkatonaság eltörlését. A pártpolitikusok aktivitása biztosította az SZDSZ állandó jelenlétét a politikai életben.
  • Magyar Bálint új elnök

    Magyar Bálint új elnök
    rendkívüli tisztújító küldöttgyűlés Magyar Bálintot választotta pártelnökké. Kuncze Gábort a frakció vezetésével bízták meg. Az új pártelnök - elismerve személyes felelősségét a kampány sikertelensége miatt - a párt megújítását nevezte meg elsődleges céljának. Fáradozása azonban nem vezetett eredményre.
  • 1998-as Önkormányzati választások

    1998-as Önkormányzati választások
    45,65% os részvétel.
    Az őszi önkormányzati választások is a jobboldal sikerét hozták, ennek ellenére Demszky Gábor a szavazatok 58,22 százalékával meg tudta őrizni főpolgármesteri pozícióját.
  • Új Generáció

    Új Generáció
    Megalakult az SZDSZ Új Generáció nevű szervezete, amely két évvel később hivatalosan is a párt ifjúsági tagozatává vált. Fő célja a liberális fiatalok bevonása volt az SZDSZ-be.
  • Demnszky Gábor SZDSZ új elnöke

    Demnszky Gábor SZDSZ új elnöke
    A pártnak a választási vereség óta támogatóit nem sikerült visszaszereznie.A megsemmisítő bukás után folyamatosan a parlamenti küszöb környékén mozgott a támogatottsága. 2000. nyarán a párt vezetői a párt újbóli megújítását tűzték ki célul,így Magyar Bálint leköszönt pártelnöki tisztéről. A következő tisztújító kongresszuson Demszky Gábor és Fodor Gábor szállt ringbe a pártelnöki tisztségért. A voksoláson 70:30 százalékos arányban az SZDSZ aduászának tartott Demszky Gábor lett a párt első embere
  • Kuncze Gábor újra az SZDSZ élén

    Kuncze Gábor újra az SZDSZ élén
    Demszky kétfrontos harcot hirdetett és egyenlő távolságtartást a kormányzó Fidesztől és az ellenzékben lévő MSZP-től. Demszky retorikájában azt próbálta hangsúlyozni, hogy nincs lényegi különbség a két nagy párt között, mindkettő a zsákmányszerzésre,a klientúra építésre rendezkedett be. Demszky többször is nyilvánosan bírálta a Kuncze Gábort, aki Demszky színrelépésekor leköszönt posztjáról. Demszky állt a legrövidebb ideig az SZDSZ élén,hiszen alig féléves elnökösödés után lemondott posztjáról.
  • Period: to

    2002-es Országgyűlési választások

    Míg az előző választást többnyire a távolmaradás jellemezte, addig a 2002-es választás jóval nagyobb tömeget mozgatott meg. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a választás lényegében kétpólusúvá alakult. A kampány a korábbi országgyűlési választásnál jóval nagyobb számban szólította meg a szimpatizánsokat
    Első forduló 70%os részvételi arány
    Második forduló 73,21% os
  • 2002-es Országgyűlési választások

    2002-es Országgyűlési  választások
    Az áprilisi választáson az SZDSZ 5,3 százalékos eredménnyel, éppen átlépte a parlamenti küszöböt és húsz fős parlamenti frakciót hozhatott létre. A két választási forduló között az SZDSZ kölcsönös visszaléptetési megállapodást kötött a szocialistákkal, így néhány harmadik helyen végzett SZDSZ-es jelölt is a parlamentbe kerülhetett A koalíciós alkudozásokon a kulcspozícióban lévő liberális párt választási eredményeihez képest túlreprezentált a kabinetben.
  • Period: to

    Koalíciós kormányzás

    Az MSZP és az SZDSZ koalíciós tárgyalásainak eredményeként az SZDSZ négy tárcát szerzett meg: a környezetvédelmi, az oktatási, a gazdasági és az informatikai minisztérium élére került SZDSZ-es miniszter.
  • 2002-es Önkormányzati választások

    2002-es Önkormányzati választások
    A 2002-es önkormányzati választásokon több szabad demokrata polgárestert ismét megválasztottak, így sokan közülük negyedik ciklus óta vezethetnek egy adott települést. Budapesten az előrejelzéseknek megfelelően és a korábbi választásoknak megfelelően Demszky Gábort választották főpolgármesterré.
  • Kuncze Gábor párt élén

    Kuncze Gábor párt élén
    Párt küldöttgyűlést tartott. Kuncze Gábor elnöknek ekkor Bauer Tamás volt a kihívója, ám Kuncze megőrizhette posztját a párt élén.
  • Európai parlamenti választások

    Európai parlamenti választások
    Az Európai Parlamenti választásokon rendkívül rosszul szerepelt az egyébként a csatlakozás élharcosának tekintett liberális párt. Az SZDSZ a szocialisták nyugati elemeket használó kampányát nevezték meg a vereség fő okaként, de felmerült Kovács László pártelnök és Medgyessy Péter miniszterelnök személyi felelősségének kérdése is.
  • Koalíciós konfliktusok

    Koalíciós konfliktusok
    A koalíciós pártok kapcsolata augusztusban olyan feszültté vált, hogy miután a miniszterelnök menesztette a liberális gazdasági minisztert, az SZDSZ vezetői megvonták bizalmukat a kormányfőtől.
    Kormányfő támogatása helyett az MSZP megvált pártelnökétől, Kovács Lászlótól, és rendkívüli kongresszusán Gyurcsány Ferencet választotta miniszterelnökké Medgyessy helyett. Medgyessy még távozása előtt egy, a Népszabadságnak adott interjúban úgy fogalmazott, hogy „az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel”
  • Népszavazás

    Népszavazás
    2004 második felének meghatározó eseménye a december 5-ei kettős népszavazás volt. Az SZDSZ nem kívánta befolyásolni a közvéleményt a kettős állampolgárság kérdésében, mivel álláspontjuk szerint a Magyarok Világszövetsége kezdeményezésére rosszul megfogalmazott a kérdés, melyre nem lehet jó választ adni.
  • Period: to

    2006-Országgyűlési választások

    A liberális párt koalíciós partnerével megtette azt, ami 16 év óta egyetlen kormánynak sem sikerült: újraválasztották. Az SZDSZ ráadásul messze túlteljesítette a várakozásokat: míg a közvélemény-kutatók a bejutási küszöb környékén mérték (igaz, erősödését helyesen érzékelték), végül 6,5 százalékot kapott. Ismét kormányra kerülve három, “tiszta” minisztériumot kapott (azaz a miniszteren kívül az államtitkárt is a szabad demokraták adták)
    Részvételi arány: 67,83% os
  • 2006-os Országgyűlési választás

    2006-os Országgyűlési választás
    választásokra készülve már szinte teljes a liberális képviselő-jelölti névsor. 176 választókerületben négy helyen nem indul liberális jelölt az MSZP-s jelölttel szemben, helyi megállapodás alapján. Cserébe a szocialisták is támogatnak néhány SZDSZ-es jelöltet.A párt 18 képviselője és 6 MSZP–SZDSZ közös jelölt szerzett mandátumot - közülük ketten, Sándor Klára és Hankó-Faragó Miklós lettek az SZDSZ-frakció tagjai. Az MSZP és az SZDSZ megújította a koalíciós szerződést és folytatták a kormányzást.
  • Period: to

    Koalíciós kormányzás

    Az MSZP-vel letöltött két koalíciós kormányzati ciklus miatt az SZDSZ-t baloldalinak szokás minősíteni, a „balliberális” jelző ezt fejezi ki.
  • Period: to

    A Part hanyatlása és aztán teljes megszűnése

    Az Országos Tanácsának 2013. június 8-án tartott ülése alkalmával a küldöttgyűlésösszehívására tettek javaslatot, de ennek kapcsán Szigethy István, a párt feloszlatását indítványozta, vagyishogy a párt kérvényezze önmaga feloszlatását az ügyészségtől, miután az SZDSZ „de facto” már nem létezik, ezért nem is lennének küldöttei. A javaslatot az Országos Tanács elfogadta,ezen kívül az ülésen lemondott az Országos Tanács elnöke, Johnné Rósenblüth Erzsébet, aki helyett nem is választottak új elnököt
  • 2006-os Önkormányzati választások

    2006-os Önkormányzati választások
    A választás a Fidesz földcsuszamlásszerű győzelmét hozták, ami (tekintve, hogy a 2002-es önkormányzati választást) jelentősen átrendezte az erőpozíciókat a fővárosi, megyei és városi közgyűlésekben és azok élén.
    Részvételi arány 53,12%os
    A választás legnagyobb vesztese az SZDSZ volt. Demszky Gábor kis szavazattöbbséggel ismét főpolgármester lett, elvesztették csaknem valamennyi vidéki városi polgármesteri helyüket és a fővárosban is csökkent támogatottságuk.
  • Kóka János a párt élén

    Kóka János a párt élén
    Elnökválasztásról egy évvel később, 2008ban kiderült, hogy azon „álküldöttek” vettek részt vagyis olyanok nevében is aláírták a részvételi lapot, akik ott sem voltak.Indexen megjelent cikk szerint az elnökjelöltekre leadott voksok száma akár 26-tal is több lehetett. A szavazáskor a voksok leadására szolgáló helyiségből kivezették a sajtó munkatársait. A nyilvánosságra került csalások alapjaiban kérdőjelezték meg az elnökválasztás eredményét.
  • 2008-as népszavazás

    2008-as népszavazás
    Az MSZP-SZDSZ koalíció szempontjából súlyos 2008-as népszavazási vereség után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök meneszteni kívánta Horváth Ágnes egészségügyi minisztert, akár a két párt közötti koalíciós szerződés figyelmen kívül hagyása révén is. Az SZDSZ határozottan kiállt Horváth mögött, akár még azon az áron is, hogy Horváth menesztésével kilép a koalícióbólés/vagy megvonja Gyurcsány Ferenctől bizalmát. Részvétel: 50,51% os
  • MSZP-SZDSZ Koalició végéhez vezető út

    MSZP-SZDSZ Koalició végéhez vezető út
    Április 30-i hatállyal, felmentette a minisztert. Az SZDSZ ügyvivői testülete aznap kora esti ülésén egyhangúlag úgy döntött, hogy április 30-i hatállyal visszahívja az SZDSZ-es kormánytagokat, egyúttal bejelentette a koalíció felbontását is, azonos határidővel.
  • Fodor Gábor a párt élén

    Fodor Gábor a párt élén
    Rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésen Fodor Gábort Kóka János ellenében 346–344 arányban elnökké választották
  • 2009-es Európai parlamenti választás

    2009-es Európai parlamenti választás
    2009-ben az Európai Parlamenti választáson az SZDSZ mindössze 2,16%-ot ért el, így nem jutott be a parlamentbe. Az SZDSZ a választási eredményeket látva súlyos kudarcként értékelte a szereplését, ezért Fodor Gábor lemondott pártelnöki tisztségéről, majd rá egy hónapra országgyűlési mandátumáról is.
  • 2009-es BKV botrány kirobbanása

    2009-es BKV botrány kirobbanása
    A „BKV-ügy” a 2009 nyarán kirobbant, a BKV túlzott végkielégítési, valamint a korábbi, a cég számára állítólagosan aránytalanul hátrányos szerződéskötések körüli botránysorozat, mely oda vezetett, hogy az MSZP budapesti elnöksége felkérte Hagyó Miklóst és Horváth Csabát, hogy november 20-áig mondjanak le főpolgármester-helyettesi tisztségükről. A BKV-per néven elhíresült eljárás Hagyó Miklós és vádlott társai ellen jelenleg is zajlik. Közvéleményben elhíresült Nokiás doboz is ide köthető.
  • Retkes Attila a part élén

    Retkes Attila a part élén
    rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésen Retkes Attilát Badacsonyi Szabolcs és Weinek Leonárd ellenében 228-106-72 arányban elnökké választották.[22] Az új elnök megválasztása után Kóka János frakcióvezetőt lemondásra szólította fel
  • Fővárosi koalíció felbomlása

    Fővárosi koalíció felbomlása
    A BKV-vel kapcsolatos 2009. nyári botrány következményeinek felszámolása körüli egyet nem értés oda vezetett, hogy 2009. október 13-án az MSZP budapesti elnöksége megállapította, a Szabad Demokraták Szövetsége felmondta az MSZP-vel 2006-ban megkötött fővárosi koalíciós megállapodást.
  • Egy listán az MDF-el

    Egy listán az MDF-el
    A 2010. évi országgyűlési választásra készülve az SZDSZ és az MDF vezetése tárgyalásokat kezdett egy lehetséges választási együttműködés formáiról. 2010. március 22-én megszületett az MDF listája. Tíz egyéni jelöltjük indult a választáson, az MDF országos listájának első tíz helyéből a 6. és 7. helyén állt SZDSZ-jelölt (Retkes Attila, Ikvai-Szabó Imre)
  • Period: to

    Tagságmegújító tagellenőrzés

    A revízió során az egy évvel korábbi taglétszámnak csupán 10%-a erősítette meg párttagságátl. A párt meggyengülését jelezte az is, hogy kénytelen volt értékesíteni a Gizella út 36. sz. alatti székházát, amelyből a jóval kisebb Ráday utcaiba költözött. 2010 júniusában összeült az országos küldöttgyűlés, amelyen a tisztújítások mellett az alapszabály módosításáról is döntöttek. Eszerint a jövőben egy öttagú ügyvivői testület vezeti a pártot.
  • 2010-es Országgyűlési választás

    2010-es Országgyűlési választás
    64,38%os részvételi arány.
    Mivel az MDF mindössze a szavazatok 2,66%-át szerezte meg, egyéni körzetben sem tudott nyerni sehol, ezért az SZDSZ az MDF-fel együtt elbúcsúzott a Parlamenttől.
  • Demszky Gábor távozása

    Demszky Gábor távozása
    Demszky Gábor főpolgármester is távozott a pártból.A párt meggyengülését jelezte az is, hogy kénytelen volt értékesíteni a Gizella út 36. sz. alatti székházát, amelyből a jóval kisebb Ráday utcaiba költözött.A költözést és a tagrevíziót kezdeményező Retkes Attila 2010. május 29-én lemondott a pártelnökségről.
  • Anyagi problémák

    Anyagi problémák
    Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2012. szeptember 4-i sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az ellenőrzésük után „a teljesség és valódiság elvének sem felel meg” az SZDSZ 2010-es beszámolója, miszerint a párt nem tudott elszámolni egy 56,5 millió forintos adomány jogszerűségével, amit emiatt vissza kell fizetnie az államkasszába.Az SZDSZ még 2009-ben felvett 300 millió forint hitelt is, de a választások elvesztésével ennek törlesztése is kérdésessé vált, mivel a párt elesett az állami támogatástól
  • SZDSZ Megszűnése

    SZDSZ Megszűnése
    Az SZDSZ Országos Tanácsának ülése alkalmával a küldöttgyűlés összehívására tettek javaslatot, de ennek kapcsán Szigethy István,a párt feloszlatását indítványozta, vagyis hogy a párt kérvényezze önmaga feloszlatását az ügyészségtől, miután az SZDSZ „de facto” már nem létezik. Gyakorlatban 2013 végére megszűnt működni, de csak 2014 szeptemberében született a megszűnését hivatalosan is kinyilvánító határozat. A párt jogilag még 2021-ig létezett, ekkor törölték csak a bírósági nyílvántartásból.
  • SZDSZ Utódjai

    SZDSZ Utódjai
    Az SZDSZ-nek nem lett hivatalos utódszervezete, de a párt prominens politikusai közül többen létrehoztak néhány más, liberális eszmeiséget követő szervezetet. Az egyik a Fodor Gábor által életre hívott Liberálisok, a másik a Kuncze Gábor fémjelezte Szabadelvű Polgári Egyesület, a harmadik az Ungár Klára féle Szabad Emberek Magyarországért lett. Az elnökök közül Fodor Gábo politizált még a legtovább. Atöbbiek visszavonultak a politikától és a civil életben vagy tanácsadói szerepkörben folytatták.