155868

I.világháború

  • Period: to

    A Nagy Háború cselekvései

  • Schlieffen-terv

    Schlieffen-terv
    Schlieffen 1905-ben fogalmazta meg a róla elnevezett hadműveletet.
    A terv lényege, hogy a németek kihasználva katonai fölényüket lerohanják Belgiumon keresztül Franciaországot, míg a Monarchia legyőzi a szerbeket és feltartóztatja az oroszokat addig, amíg győzedelmeskednek a fraciák felett. Végül együttes erővel legyőzik az oroszokat.
  • Szarajevói merénylet

    Szarajevói merénylet
    Ferenc Ferdinánd osztrák-magyar trónörököst és feleségét gyilkolta meg Gavrilo Princip szerb diák, a Fekete Kéz nevű terrorszervezet tagja.
  • Bécsi ultimátum

    Bécsi ultimátum
    Berchtold osztrák-magyar külügyminiszter elküldte az ultimátumot Szerbia kormányának és 48 órás válasz időt engedélyezett nekik.
    Követelte az utasításban, hogy (1) oszlassanak fel minden Monarchia-ellenes társulatot, (2) közoktatást alakítsák át úgy, hogy ez a propaganda meszűnjön, (3) bűnös szerbek letartóztatását, (4) fogadják el az osztrák-magyar kormányközegek közreműködését, (5) bírói vizsgálatokhoz megelőző nyomozást engedélyezzék.
  • Hadüzenet Szerbia ellen

    Hadüzenet Szerbia ellen
    II. Vilmos császár, Ferenc József és a vezérkar támogatta a hadüzenet kikiáltását, csak gróf Tisza István magyar miniszterelnök ellenezte. Egyértelmű volt a hadüzenet elküldésével a Nagy háború kezdete, hiszen Szerbiát Oroszország támogatta és mögötte állt az antant.
  • Period: to

    I.világháború

    1. július 28-án hadat üzent az Osztrák-Magyar Monarchia Szerbiának, miután Szerbia elutasította a bécsi ultimátumot.
    2. november 11-én a franciaországi compiegne-i erdőben egy vasúti szerelvényben aláírták a fegyverszüneti egyezményt.
  • Tannenberg-i csata

    Tannenberg-i csata
    A Kelet-Poroszországba átcsoportosított német haderő és a Monarchia hadserege vereséget mértek a Galíciát meghódító oroszokra. A nyugalmazott Hindenburg és Lundendorff tábornokok vezették a német erőket és megsemmisítő győzelmet arattak a kétszeres túlerőben lévő orosz erőkre.
  • I. marne-i csata

    I. marne-i csata
    Német átcsoportsítás következtében a franciáknak sikerült angol támogatottsággal győzedelmeskedni a német erők felett. Német csapatok ennek hatására a frontot a tengerig kitolták.
  • Örmény népírtás

    Örmény népírtás
    Az iszlám vallású török vezetés nem tolerálta a határaikon belül élő örmény lakosságot, melyek a keresztény hitet vallották. A török hatóságok véres pogromokat szerveztek és külöböző indokok miatt írtották az örmény kisebbséget. Az örmény lakosságot a szír sivatagba kényszerítették. A halál menet és a pogromok során több mint 600 ezer ember vesztette életét, köztük gyermekek és nők.
  • A Gorlicei áttörés

    A Gorlicei áttörés
    A központi hatalmak nagy veszteségek árán visszafoglalta Przemysl várát és kitolta a keleti frontot a mai Lengyelország határáig.
  • Olaszország hadba lépése

    Olaszország hadba lépése
    Az olaszok Londonban kötöttek egy titkos egyezményt, miszerint egy hónapon belül hadba lépnek az antant oldalán cserébe Goriziát, Tirol déli részét, a dalmát partvidéket és Törökország egy részét Olaszroszágnak adományozzák. A sacro egoismo elvet vallották az olaszok, ami azt jelentett, hogy semmilyen szövetség nem számít csakis a szent nemzet.
  • Period: to

    Verduni vérszivattyú

    Az I. világháború leghosszabb és legvéresebb csatája. Falkenhayn tábornok gyors offenzívával akarta elfoglalni a franciák számára történelmi jelentőségű erődöt, viszont a csata 10 hónapig tartott. Franciáknak végül sikerült megtartani az erődöt.
  • Somme-i csata

    Somme-i csata
    Anglia által indított offenzíva, mely hatalmas véráldozatokat követelt és sikertelenül próbálta áttörni a nyugati frontot. Körülbelül 1 millió katona vesztette életét.
  • Román Királyság átállása

    Román Királyság átállása
    Az antant tárgyalákat kezdeményezett a Román Királysággal (nukaresti titkos szerődés) annak érdekében, hogy a nyugati frontot tehermentesítsék. A románok átállásáért cserébe az antant oda igérte neki Erdélyt, viszont a Monarchia csapatai pár hónapon belül el is foglalták Bukarestet.
  • Egyesült Államok hadba lépése

    Egyesült Államok hadba lépése
    Az USA a háború kitörése elött és az első felében mindkét féllel kiválló kereskedelmi kapcsolata volt. Azonban Nagy-Britannia blokád alá vonta a német partokat, ezzel megszűnt a jó viszony a központi hatalmak és az Egyesült Államok között. USA-ban az angol propaganda és a pacifista szemlélet hatására romlott a közvélemény a központi hatalmak iránt és a képviselőház 375:50 arányban megszavazta a háborúba való belépést.
  • Caporettói áttörés

    Caporettói áttörés
    Ausztria-Magyarország váratlan offenzíva hatására áttörték a déli frontot és egészen a Piave folyóig tólták ki a határt. Az olasz egységeket majndem megsemmisítő áttörést csak a szövetséges antant csapatok segítségével tudták meggátolni.
  • Orosz forradalom

    Orosz forradalom
    Lenin és Trockij által szervezett bolsevik felkelés megdöntötte a Kerenszij vezette ideiglenes kormányt és ezzel véget vetett végleg a Romanov dinasztiának és a cárizmusnak Oroszországban. Az új vezetőség úgy döntött, hogy kilépnek a háborúból.
  • 14 pont

    14 pont
    Woodrow Wilson egy igazságos és tartós béke érdekében kiadott egy 14 pontból álló békejavaslatot. Ebben hírdette a nemzeti önrendelkezés elvét és a szabad kereskedelmet a legyőzött népek részére és visszafogottan fogalmazta meg az antant igényeit. Javasolta a Nemzetek Szövetségének létrehozását is.
  • Breszt-litovszki béke

    Breszt-litovszki béke
    Trockij által aláírt szerződés hatalmas területi engedményeket kínált a központi hatalmak részére. Átadásra kerültek a finn, balti és ukrán államok, viszont a központi hatalmak a háború elvesztése következtében nem tudta kihasználni az egyezmény részleteit, így semmissé vált.
  • II. marne-i csata

    II. marne-i csata
    A központi hatalmak hátországai végleg kimerültek és nem bírták finanszírozni a hatalmas háborús költségeket. Egy utolsó, mindent eldöntő offenzívát indítottak az antant ellen, viszont az újjonan belépő országok támogatása miatt az antant győzedelmeskedett a csatában.
  • Padovai fegyverszünet

    Padovai fegyverszünet
    Az Osztrák-Magyar Monarchia küldöttsége aláírta a fegyverszüneti megállapodást Padova közelében.
  • Compiègne-i fegyverszünet

    Compiègne-i fegyverszünet
    A német államminiszter aláírta a Compiègne-i erdőben, egy vasúti kocsiban a fegyverszüneti egyezményt. Ezzel beszüntették a harcicselekményeket és a nyugati frontot.
  • Versailles-i béke

    Versailles-i béke
    Németországgal a békediktátumot a Versailles-i kastéyban iratták alá. A franciák elsősorban a németeket akarták alkalmatlanná tenni a visszavágásra, ellenben a briteket a gyarmati kérdések érdekelték. Németország jelentős területeket vesztett, a katonai erejét megtörték és hatalmas hadisarcot követeltek az antant hatalmak.
  • Saint-germaini békeszerződés

    Saint-germaini békeszerződés
    A saint-germaini kastélyban az első Osztrák Köztársaság delegátjai aláírták a békeszerződést. Az egykori Császárság negyedére csökkent területileg. Rengeteg tartományt elvesztett, viszont sikerült kiharcolni a megállapodás során, hogy Burgenlandot az Osztrák Köztársasághoz csatolják Sopron székhellyel. Később Sopronban népszavazást tartottak és véglegesen Magyarország része lett.
  • Neuillyi béke

    Neuillyi béke
    Bulgáriával aláírt szerződés területátadást, katonai korlátozást és jóvátételt írt elő.
  • Trianoni béke

    Trianoni béke
    Nagy-Trianon palotában tárgyalták Magyarország megbüntetését. Clemencau (francia), Lloyd George (brit), Orlando (olasz), Wilson (amerikai) államfők döntöttek Magyarország helyzetéről. Gróf Apponyi Albert vezette delegáció minden áron küzdött a büntetés enyhítésén-mindihiába. Az ország 2/3-át elcsatolták, hadseregét korlátozták és pénzbeli jóvátételt követeltek.
  • Sévres-i béke

    Sévres-i béke
    Damad Ferid miniszterelnök aláírta a békediktátumot, azonban nem valósult meg az egyezmény. Kemál Atatürk pasa vezette mozgalom fegyveres erőkkel szállt szembe az antant csapatokkal sikeresen. A nyugati hatalmak nem tudtak bevetni jelentős csapatokat és a görögök véres küzdelemben alul maradtak. Lausanne-ben 1923. 07. 24-én a Török Kalifátus delegáltjai aláírták a szerződést, mely a sévres-i békében megállapodott határnak a kétszeresét tudták kiharcolni és egyébb más jogokat.