2 vh. között

By Riska04
  • Őszirózsás forradalom

    Őszirózsás forradalom
    A háború elhúzódása miatt elégedetlenkedő civilek és katonák demokratikus forradalma. A forradalom győzött és Magyarország kivált az Osztrák-Magyar monarchiából. Az államforma köztársaság lett. Ezen eseménysorozatok alatt gyilkolták meg Tisza Istvánt, mivel őt tartották felelősnek a háborúért, és Károlyi Mihály lett a miniszterelnök.
  • Versailles-i békeszerződés

    Versailles-i békeszerződés
    A párizsi tárgyalások folyamán megszületett Versailles-i békeszerződés az I. világháborút lezáró egyezmény volt. A konferencián az öt győztes nagyhatalom (Anglia, Franciao., USA, Japán, Olaszo.) elkpzelései érvényesültek. A vesztes államokat már csak akkor hívták meg, mikor a rájuk vonatkozó döntések már megszülettek.
  • Lenin halála

    Lenin halála
    Vlagyimir Lenin halála után megindult a hatalomért a harc. A két legígéretesebb utódnak Trockij és Sztálin tűnt. Trockij az erőltetett iparosítást támogatta hitel híján a parasztság kizsigerelésével, míg Sztálin a mezőgazdaságot fejlesztette volna, ami majd megtermeli a tőkét az iparosításhoz. Trockij fokozatos kiszorításával végül Sztálin lett az új kormányfő.
  • Tanácsköztársaság

    Tanácsköztársaság
    Kun Béla és a Magyar Kommunista párt által Magyarországon kikiáltották a tanácsköztársaságot. Az időszakot vörös terrorként is nevezik a szigorú megtorlások miatt. Államosították a gyárakat, bányákat, bankokat és felszámolták a nagybirtokokat, amikből állami gazdaságokat szerveztek.
  • Népszövetség

    Népszövetség
    Más néven Nemzetek Szövetsége a párizsi békekonferenciák következtében jött létre. Az Amerikai elnök Wilson javaslatára hozták létre, és célja a béke fenntartása volt / konfliktusok demokratikus úton történő megoldása.
  • Trianon

    Trianon
    A Trianoni békediktátummal országunk több mint kétharmadát elvesztette. Erdély Romániához, Felvidék és Kárpátalja Csehszlovákiához és Délvidék a délszláv államhoz került. A tárgyalásokra Magyarországot nem hívták meg és az új határok meghúzásakor az etnikai kérdést nem vették figyelembe. Ezek következménye képen kb. 3,33 millió magyar rekedt a határokon kívül. Mivel az elcsatolt területek mind nyersanyag mind mezőgazdasági szempontból fontosak voltak, ez megpecsételte Mo. gazdaságát is.
  • Rapallói egyezmény

    Rapallói egyezmény
    A Szovjetunió és Németország közti diplomáciai kapcsolat helyreállítása. Célja a kereskedelmi és gazdasági kapcsolat megerősítése és a győztes nagyhatalmak kényszerített politikájából való kitörése volt.
  • Olasz fasizmus

    Olasz fasizmus
    Az olasz fasizmust Benito Mussolini vezette. szélsőjobboldali politikai mozgalommal a király, III. Viktor Emánuel nemzetbiztonsági okok miatt nem mert szembeszállni a fasisztákkal, és végül megadta nekik a hatalmat. Ezzel Mussolini elérte célját, és az Olasz Királyságban létrejött 1922-ben a fasiszta kormány, amely majdnem húsz évig állt fenn.
  • Szovjetunió

    Szovjetunió
    Az orosz polgárháborút a kommunisták nyerték meg, majd megalakult a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége. A történelem egyik legnagyobb területű országát Moszkvából irányították, és egyetlen párt, a Bolsevik párt rendelkezett hatalommal. Létrehozták a Komintern-t és egypárti diktatúrát folytattak.
  • Dawes-terv

    Dawes-terv
    A Dawes-terv a pénzügyi vérkeringés beindítására létrejött terv, miszerint az USA ösztönözte a Német befektetéseket és hiteleket nyújtott az országnak. Így Németország képes lesz fizetni a jóvátételeit, végül az antant országai vissza tudják majd fizetni Amerikának a hiteleket.
  • A nagy gazdasági világválság

    A nagy gazdasági világválság
    A 20- as évek bőségében befektetési láz tört ki. Egyre többen fektették részvényekbe megtakarításaikat, azonban mikor a vállalatok nyeresége elmaradt és nem vettek annyian részvényt, azok ára csökkenni kezdett, és ,,fekete csütörtökön" összeomlott a tőzsde. Mivel hirtelen akarta mindenki kivenni a banki betétjeit, így bank pánik alakult ki. Európa szerte kb. 20 millióan vesztették el munkájukat.
  • Holodomor

    Holodomor
    A tervgazdálkodás irreális elvárásai a parasztokkal szemben éhínséghez vezetett. Ez főleg a mezőgazdasági területeket, így Ukrajnát érintette. A holodomor időszak halálos áldozatait 3,5 - 7,5 millió közé teszik.
  • New Deal

    New Deal
    A New Deal gazdaságpolitikai programot a gazdasági válság rendezésére találták ki. Két eszmei szerzője is volt, Keynes és Roosevelt Amerikai elnök,aki sikeresen kivezette az országot a válságból. A program lényege az volt, hogy az eddigi éjjeli állam szerep helyett az állam beavatkozik a gazdaságba pl.: a hazai termékek támogatásával vagy olyan munkák teremtésével, amivel nem nő a termelés
  • Hitler hatalomra jutása

    Hitler hatalomra jutása
    Adolf Hitler az NSDAP párt vezetője és 1933 januárjától Németország kancellárja. Hindenburg birodalmi elnök halála után nem választottak új elnököt, így a hatalom Hitler kezében összpontosult. Führerként uralkodott.
  • Hosszú kések éjszakája

    Hosszú kések éjszakája
    Hitler és az SA utódja, az SS vezette tisztogatás Hitler minden lehetséges politikai és belső ellenfeleinek leszámolását jelentette. A volt SA megbízhatatlan tagjaival is végzett, többek közt Ernst Röhmel.
  • Nürnbegi törvények

    Nürnbegi törvények
    Az antiszemita törvények elfogadásával a zsidókat megfosztják választójoguktól és tulajdonaiktól Pl.: üzleteik
    Büntetett lesz a fajgyalázás, azaz a házasság és bármely testi kapcsolat. A zsidók csak úgy hagyhatták el az országot, ha mindenüket hátrahagyták.
  • A Spanyol polgárháború

    A Spanyol polgárháború
    A Spanyol polgárháború 1936 - 1939 ig zajlott. A bal és jobboldali erők összecsapását végül Franco tábornok vezetésével a jobb oldal nyerte meg.
  • Berlin - Róma tengely

    Berlin -  Róma tengely
    Olaszország és Németország közti egyezmény, mely a tengelyhatalmak kialakulásához vezet majd a II. v.h.-ban. A két ország külpolitikájának összehangolásáról és gazdasági érdekterületeinek felosztásáról szólt.