5135

Magyar pénztörténet

  • 408

    Az árupénz

    Az árupénz
    A feljegyzések szerint Attila másfél tonnányi borsot kért 408-ban Róma váltságdíjaként.
  • Jan 1, 768

    Dénár-korszak

    Dénár-korszak
    Európa középkori pénztörténetének első szakasza (Nagy Károlytól [768-914] a 13. sz. végéig), amelyben dénárt és annak felét, obulust vertek.
  • Jan 1, 1000

    I. (Szt) István koronázása után megindul a magyar pénzverés korszaka

    I. (Szt) István koronázása után megindul a magyar pénzverés korszaka
    Előlapja egy felhőből kinyúló lándzsát tartó kezet ábrázol, LACEA REGIS fölirattal, hátlapja pedig a REGIA CIVITAS fölirat található. Átlagsúlya 1,24 g. 0,8 g átlagsúlyú dénár verése, amely mindkét oldalán keresztet ábrázol, STEPHANVS REX, ill. REGIA CIVITAS fölirattal. Szt István pénzei Esztergomban, esetleg Székesfehérvárt készültek. Igen jó minőségűek voltak, a nemzetközi pénzforgalomban is szerepük volt. Szt István 4,5 g aranypénz is veretett
  • Jan 1, 1095

    Pénzrontás-pénzújítás

    Pénzrontás-pénzújítás
    Könyves Kálmán
    aprópénzkorszak
  • Jan 1, 1235

    Báni pénzek verése, bécsi dénárok beáramlása

    Báni pénzek verése, bécsi dénárok beáramlása
    IV. Béla
  • Jan 1, 1325

    Aranypénz és garas

    Aranypénz és garas
    Verése I. Károly Róbert pénzügyi reformjának keretében indult meg az ezüstdénár 13. sz-i válságának fölszámolása céljából, firenzei mintára
  • Jan 1, 1467

    Hunyadi Mátyás, a pénzújító

    Hunyadi Mátyás, a pénzújító
    A Mátyás által 1467-től végrehajtott adó- és pénzreform egyik leglátványosabb eleme az egységes pénzláb bevezetése és új, értékálló érmék kibocsátása volt. Ehhez segítségül szolgált a nagy odafigyeléssel fejlesztett nemesfémbányászat is.
  • Jan 1, 1499

    Guldiner

    Guldiner
    II. Ulászló guldinerei, amit aranyban is kivertek, valószínűleg királyi ajándékok lehettek, nem voltak forgalmi pénzek.
  • Jan 1, 1533

    Tallér

    Tallér
    I. Ferdinánd tallérja 14 latos (875 ezrelék) ezüstből készült, 1 budai márkából 17/22 db tallért vertek, így annak súlya 28,55 g, ami 24,98 g színezüstöt tartalmazott
  • Krajcár-rendszer

    Krajcár-rendszer
    Mo-on ugyan I. Lipótig csak garast, dénárt és obulust vertek. Lipót azonban, részben a birodalom pénzverésének egységesítésére, részben a pénzforgalmi igények kielégítésére Mo-on is bevezette a krajcár-rendszert a dénár és obulus megtartásával. 15, 6, 3, rövid ideig 2 és 1 krajcárost veretett; a 3 krajcárost egyenlővé téve a garassal. Az országba áramló lengy. pénzek hatására polturát (poltura = ½ garas = 1 ½ krajcár), az osztr. 2 pfenniges, azaz a zweier mintájára duariust veretett.
  • Rákóczi poltura

    Rákóczi poltura
    1704–1707 között verettek 1, 4, 10 és 20 réz polturásokat, ezek szükségpénznek tekintendők. Előoldalukon többnyire a koronás kiscímer, hátoldalukon Madonna a gyermek Jézussal szerepel. Az érméken általában volt évszám, értékjelzés és verdejegy. A leggyakoribb címlet a tízpolturás volt, melyet a rajta szereplő PRO LIBERTATE (latin „a szabadságért”) felirat miatt a népnyelv libertásnak nevezett.
  • Papírpénz

    Papírpénz
    Mária Terézia kölcsönt vett föl a bécsi banktól és bankjegyeket bocsátott ki. Ezek elfogadása még nem volt kötelező, és a jegyeket a bank bármikor beváltotta nemesfémpénzre. Ezt követően a privilegizált bécsi bank (majd az Österreichische Nationalbank) rendszeres bankjegykibocsátó lett, s ezek a bankjegyek az egész birodalomban és Mo-on is forogtak
  • Kossuth-bankó

    Kossuth-bankó
    Az 1848-as forradalom idején Kossuth Lajos pénzügyminiszter a Pesti Keresk. Bankkal állapodott meg bankjegykibocsátásról. A bank által kibocsátott jegyeknek volt fedezetük, míg Kossuth későbbi állam- és kincstárjegyeinek, amelyeket a nép Kossuth-bankóknak nevezett, nem. Az 1867-es kiegyezést követő Osztr-M. Bank alapítása után a bankjegyek kétnyelvűek lettek, egyik oldalukon magyar másikon német szöveggel. Az I. vh. véget vetett a Monarchiának, így az Osztr-M. Banknak is.
  • Korona

    Korona
    az Osztrák-M. Monarchia az ezüstvalutáról az aranyvalutára tért át. 1 kg 900 ezrelékes aranyból 147,6 db 20 K-st veretett. Ezüstből 1, 1900 után még 5, majd 2 K-s is készült. Az aprópénzek (1 K = 100 fillér) nikkelből és rézből voltak.
  • Fillér

    Fillér
    Magyarországi pénznemek váltópénzeinek elnevezése 1892 óta. Egyszázadát érte az osztrák–magyar koronának, a magyar koronának, a pengőnek, majd a forintnak is. A név a német Vierer szóból ered, melynek jelentése négyes, eredetileg ugyanis a négykrajcáros érmét nevezték így. Az utolsó fillérérmét, az ötvenfillérest 1999-ben vonták ki a forgalomból.
  • Pengő

    Pengő
    A név eredete a 19. sz-ra nyúlik vissza, amikor az ezüstben fizetendő forintot nevezték forintnak, szemben a scheinforinttal. Az Osztrák-Magyar Monarhia pénzének, a koronának elértéktelenedését követően, a népszövetségi kölcsön fölhasználásával az 1925:35. tc. rendelkezésére 1927. I. 1: vezették be. Aranyalapú valuta volt.
  • Forint ismételt megjelenése

    Forint ismételt megjelenése
  • 100 forintos érme

    100 forintos érme
  • Jelenleg forgalomban lévő bankjegyek

    Jelenleg forgalomban lévő bankjegyek
    A Magyar Nemzeti Bank 1997-től kezdte meg a jelenleg forgalomban lévő bankjegyek kibocsátását. A bankjegyek papír alapanyaga a Diósgyőri Papírgyár Zrt.-ben készül, a bankjegyek nyomtatása a Pénzjegynyomda Zrt.-ben történik. A bankjegyeket Vagyóczky Károly grafikusművész tervezte. A bankjegypapír alapanyaga gyapot, alapszíne fehér, címleteinek mérete azonos (154 mm x 70 mm).
  • 20 forintos

    20 forintos
  • 10 forintos

    10 forintos
  • 200 forintos érme

    200 forintos érme
  • "Magyarország"

    "Magyarország"
    A jegybank elnöke 2011. december 5-i Magyar Közlönyben megjelent rendeletében határozott arról, hogy "Magyar Köztársaság" helyett "Magyarország" körirattal verik tovább az 5, 10, 20, 50, 100 és 200 forintos érméket.