Istockphoto 481115548 1024x1024

Geokronoloogiline skaala Laura G2E

  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestus 4,6 kuni 4mld aastat tagasi. Maa oli vulkaaniliselt aktiivne, sagedased meteoriidisajud. Sellest perioodist on säilinud kivimeid Gröönimaal, Kanadas ja Austraalias. Aegkonna lõpul tekivad maakoor, varajane atmosfäär ja ookean.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Umbes 100 miljonit aastat pärast Maa moodustamist põrkas meie planeet kokku taevakehaga, mille tagajärjel tekkis kuu.
  • 4000 BCE

    Arhaikum e. ürgeoon

    Arhaikum e. ürgeoon
    Kestus 4-2,5 mld aastat tagasi. Meredes arenesid algelised eluvormid. Pärit vanimad leitud stromatoliidid- mikroorganismid, sh tsüano- ja purpurbakterid ja ka mitmesugused vetikad.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum e. ürgeoon

  • 2500 BCE

    Proterosoikum e. agueoon

    Proterosoikum e. agueoon
    Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Proterosoikumis toimus mitu suurt jäätumist, mil Maa oli ulatuslikult jääga kaetud.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum e. agueoon

  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Ajastu 545-485 mil. aastat tagasi. Tekkisid peamised organismide ehitustüübid ning loomadehõimkonnad mis on ka tänapäeval. Kasvas kiirelt vetikate hulk, kes oma korda olid toiduks loomastikule. Ilmus uusi selgrootute rühme: käsnad, ainuõõsed, käsijalgsed jne. Tekkis loomadel mineraalne toes. Toimus saak- ja röövloomade üheaegne evolutsioon.
  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum e. vanaaegkond

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Ajavahemik 488–443 miljonit aastat tagasi. Soojades troopilistesmeredes elas rikkalik elustik: käsijalgsed,korallid jt. Ilmusid esimesed maismaataimed. Ordoviitsiumi ajastul jätkus kambriumis alguse saanud Kaledoonia kurrutus, mille käigus tekkis näiteks Skandinaavia mäestik.Kliima valdavalt soe aga ajastu lõpul toimus kiire jahenemine ning tuli jääaeg, mis tõi kaasa ookeanipinna alanemise kuni 100 m võrra,mistõttu paljud madalmered muutusid maismaaks. Toimus massiline mereelustiku väljasuremine
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Ajastu mis kestis 443-419 milj. aastat tagasi. Siluri alguseks loetakse Ordoviitsiumi–siluri väljasuremist, mille käigus suri välja 60% meres elanud selgrootute liikidest. Soojades meredes kujunesid käsnade, korallideja lubivetikate ehitatud rifid, ujusid primitiivsed kalad.Maismaal jätkus taimede asustamine, tekkisid luukalad, esimesed maismaataimed, mis paiknesid üldiselt veekogude vahetus läheduses, maismaad hakkasid asustama ka loomad esimesed olid-tuhatjalgsed,meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Aastatel 419-359 milj. aastat tagasi. Kalade suur domineerimine, troopikameredes rikkalik põhjaelustik(okasnahksed,trilobiidid), Rüükalad ja vihtuimsed, kasvasid väga suurteks ning olid põhilised tippkiskjad, Ajastu lõpus oli maismaataimestik madal ja hõre kuid ajastu lõpuks olid juba tekkinud esimesed metsad. Ilmusid esimesed selgroogsed kes olid võimelised lühikest, aega seal hakkama saama,Hilisdevoni suur väljasuremine leidis aset umbes 375–360 miljonit aastat tagasi
  • 359 BCE

    Karbon teise nimetusega kivisöeajastu

    Karbon teise nimetusega kivisöeajastu
    Aastatel 359-299 milj. aastat tagasi. Maismaad katsid metsad, kus kasvasid tänapäeva osjade, koldade ja sõnajalgade hiigelsuured eellased. Üleujutatavatel aladel-mererannikutel ja jõelammidel kasvanud metsade surnud puudest tekkisid kivisöelademed. Sellisel hulgal kivisütt ei olnud tekkinud ühelgil muul ajastul.Maismaale ilmusid esimesed roomajad, osadel putukatel tekkis lennuvõime. Sel ajastul elanud Arthropleura oli suurim maismaalülijalgne Maa ajaloos(2,6m). Maa mandrimassiivid olid ühendatud
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Aastatel 299-252 milj. aastat tagasi. Tekkis hiidmanner Pangaea, ümbritses Panthalassa ookean. Siseala oli kaetud kuiva kõrbega, karm kliima, Ülekaalus maismaal olid roomajad kuna nad pidasid elutingimustele kõige paremini vastu.Taimestikus suurenes paljasseemnetaimed ning meredes luukalade osakaal. Selle ajastu lõpus toimus Maa ajaloo suurim väljasuremine, mille tulemusena kadus kuni 95% kõigist Maad asustanud liikidest. Üheks põhjuseks toodakse Siberis pika aega väldanud vulkaaniline tegevus.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Aastatel 252-201 milj. aastat tagasi.Toimus mandri lahknemine. Elustik liigivaene kuna Maal läks 10 miljonit aastat, et suurest välasuremisest taastuda. Ilmusid esimesed dinosaurused ning ajastu lõpus toimunud väljasuremine andis neile võimaluse muutuda peamiseks loomarühmaks maismaal. Ilmusid esimesed imetajad, meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal. Maismaal kasvasid paljasseemnetaimed, eriti hõlmikpuud, palmlehikud ja seemnesõnajalad. Morganucodon oli esimesi imetajasarnane loom.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum e. keskaegkond

  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Aastatel 201-145 milj. aastat tagasi. Ilmuvad esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elab palju merelisi roomajaid(ihttüosaurused ja plesiosaurused).Meredes elas juba ka tänapäeva tüüpi kalu. Maismaa oli kaetud paljaseemnetaimedest koosneva metsaga. Ammoniidid olid meredes elanud spiraalse kojaga peajalgsed limused. Pterosaurused e tiibsisalikud olid levinud lennuvõimelised roomajad kelle vanimad liblikafissiilid on juura ajastu kivimitest.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Ilmusid esimesed õistaimed, kes vallutasid maismaa ökonisid ning hakkasid domineerima Maa maismaataimestiku.Ookeanid ja mered olid asustatud plesio- ja ihtüosaurustega, rudistide levik vees. Arenesid uued imetaja-ja linnuriigid aga valitsesid ikka dinosaurused.Archefructus kõige esimene teadaolev õistaim. 100 milj. aastat tagasi tekkisid esimesed mesilased. Kriidi lõpus toimub meteoriidiplahvatus mille tõttu algab massiline väljasuremine mille käigus hävisid dinosaurused,merelised roomajad jt.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    66-23 milj. aastat tagasi.Pärast dinosauruste ja hiidroomajate väljasuremist algas lindude ja imetajate kiire evolutsioon.Imetajad kasvasid liigirikkas rühmaks. Enamasti asuti elama maismaal, vaalade eelased aga merre.Ilmusid esimesed primaadid.Alguses oli kliima soe ja niiske, troopilised metsad. Seejärel kliima jaheneb ning valdavaks muutuvad heitlehised taimed. Kujunesid ulatuslikud rehumaad-preeriad,savannid mis asendasid seniseid metsi. 50 milj aastat tagasi jäneste teke ja ka kasside teke.
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum e. uusaegkond

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    23-2,5 milj. aastat tagasi. Mandrite geograafia ning loomastiku ja taimestiku põhijooned omandavad tänapäevase ilme. Laiemalt levisid maod, konnad,laululinnud ning ka rotid ja hiired. Kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. aafrikast hakkasid ilmuma varased homiidid-inimeste eellased. Maa kliima jahenes korduvalt, mis tõi kaasa mitmeid jäätumisi.Poolustele tekkis jääkate. Moodustusid kõrged mäeahelikud nagu Alpid,Himaalaja,Kaukasus jt. Inimahvide teke.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Kvaternaar algas 2,588 ± 0,005 miljonit aastat tagasi ning kestab jätkuvalt. Ilmusid inimese vahetud eellased-perekond Homo esindajad, kelle Aafrikas alanud evolutsioon on viinud tänaste Homo sapiensi tekkimiseni. Sella aja jooksul on välja surnud palju imetajaid(mammutid,karvane ninasarvik) ja linnuliike(dodo,moa). Üheks väljasuremis põhjuseks peetakse inimese üha kasvava mõjuga plaaneedi elustikule, samuti suured kliimamuutused(mammutid kes on elevantide lähedased sugulased).