Kirjanduse ajajoon

  • Period: to

    Eksistentsialism 2

    Sõja ajal otsiti elule tähtsust ja mõtet läbi religiooni, põhimõtete ja uskumuste. Pärast sõda otsiti elule mõtet läbi naudingute, pahede ja kogemuste. Eksistentsialism on tähtis kuna see populariseeris ideed, et inimese elumõte on võtta omaks eksistents, vältimatu surm ja halvasti minemine.
  • Period: to

    Eksistenstialism

    Sai alguse umbes 19. sajandi keskel ning muutus tähtsaks 20. sajandi keskel, pärast teist maailmasõda. Eksistentsialismi lõpuks peetakse Sartre surma. Eksistentsialism oli mitmeti 20. sajandi esimese poole produkt, mis oli kannatamine millele järgnes nautimine. Eksistentsialism, nagu Kafkagi, uskus, et igaüks vastutab oma otsuste eest ning, et maailm on ükskõike inimese kannatuste osas. Eksistentialistlikus loomingus vaadatakse enda sisse ja otsitakse elule mõtet.
  • Period: to

    Marcel Proust

    Oli üks esimesei kuulsamaid kirjanikke kes kirjutas homoseksuaalsusest ja üks viimaseid kes kirjutas üli pikalt. Tema kirjutamis stiili imetletakse kuna ta kirjutas geniaalselt, tõi paralleele ja võrdlusi erinevate teaduskondade vahel.
  • Period: to

    Modernism

    Leidis aset Euroopas ja Põhja-Euroopas. Eesmärgiks oli vanade ideede ja traditsioonide välja vahetamine ning uuendamine. Küsitleti inimese ratsionaalsust, mis oli mõjutatud esimese ilmasõja õudustest. Modernism on suuresti mõjutatud tööstusrevolutsioonist.
  • Period: to

    James Joyce

    Iiri kirjanik keda peetakse modernismi isaks. Avaldas "Ulysses" mida peetakse laialdaselt 20. sajandi parimaks romaaniks kuna ta suutis portreerida peategelase mõteid, soove ja ideid. Romaanis kasutas ta teadvuse voolu. Teos näitas mida romaan saab ja suudab teha. Kirjanikuna üritas ta omandada erinevaid stiile, et ta ei jääks ühte stiili kinni.
  • Period: to

    Virginia Woolf

    Enda teostes ta kirjutas teemadest millest ei olnud tavaks rääkida ega kirjutada: feminism ja homoseksuaalsus. Ta kasutas uudseid ja tavatuid tehnikaid oma teostes nagu näiteks: unenäo olek ja teadvuse vool.
  • Period: to

    Franz Kafka

    Kafka kirjutas elu ja eksistentsi väljapääsmatusestt ning eemaldumise vältimatusest. Kafka uskus, et igaüks vastutab oma tegude ja otsuste eest ning, et maailm on ükskõikne inimese kannatuste suhtes. Kasutas oma teostes sümbolisme ja allegooriat. Kafka oli ja on eeskujuks eksistensialistlikele kirjanikudele kes kirjutavad või kirjeldavad elu paratamatust.
  • Period: to

    William Faulkner

    Kasutas oma loomingus teadvuse voolu ja väga pikkasi kirjeldusi. Tihti käsitles oma loomingus taboo teemasi. Teosed olid enamasti lühikesed. Kasutas samasi sõnasi ja objekte, et siduda kokku stseene mis leidsid aset erinevatel aegadel. Tegemist oli uudse tehnikaga sellel ajal.
  • Period: to

    Ernest Hemingway

    Võitis nobeli kirjanduspreemia aastal 1954. USA läbi aegade üks kõige mõjukamaid ja kuulsamaid kirjanike. Populariseeris kadunud põlvkonna kirjanduslikku voolu. Hemingway kirjutas väga otseselt, ilustama ning vältis omadussõnasi. Tema loomingut põhjalikult uurides ja tema elu kohta lugedes on mõista, et ta tõesti oli osa kadunud põlvkonnast. Kadunud põlvkonda iseloomustada tema elu järgi: palju naudinguid, lihtne ja ilustamata maailmavaade ning inimelu tähtsusetus.
  • Period: to

    John Steinbeck

    Võitis nobeli kirjanduspreemia aastal 1962. Erinevalt Hemingwayst, kelle raamatu sisu leidis aset välismaal, rääkisid Steinbecki raamatud tavalisest inimesest. Tema raamatud käsitlesid lihtrahva raskusi 1930ndate Ameerikas kus oli olnud just majanduskrahh. Tänu sellele, et ta kõnetas nii laia sihtgruppi, ning portreeris neid läbi iroonia olid, ta raamatud väga kõmukad. Californias keelati ta raamatud ära ning neid lausa põletati tänavatel.
  • Period: to

    George Orwell

    Orwell kirjutas lühidalt ja otsekoheselt. Ta kirjutas sotsiaalsest ebaõiglusest ja totalitarismist, teemad mis olid tol ajal aktuaalsed ja kõmulised. Orwell väitis ka, et üritused luua ühtne Euroopa on mõtetud kuna tegemist pole ühe rahvaga nagu näiteks India. Ta ideed on tänapäevani üpriski aktuaalsed. Orwell on tuntud oma allegooriate poolest nagu näiteks: "Kõik loomad on võrdsed aga mõned loomad on võrdsemad".
  • Futurism

    Filippo Tomaso Marinetti avaldas enda teose "Loomise ja futurismi manifest" mis tutvustas laiemale avalikusele futurismi põhiideid ja märksõnu: kiirus, tehnika, jõud ja linlik eluviis. Teos avaldati ajal mil terve Euroopa oli tööstusrevolutsiooni keskmes, seega on arusaadav miks just need märksõnad kirjeldavad futurismi. Usuti, et kirjandus peab arenema samamoodi nagu tööstus ning katsetati grammatikareeglite, teksti-ja ajapaigutusega.
  • Period: to

    Czeslaw Milosz

    Võitis nobeli kirjanduspreemia aastal 1980. Milosz oli juudi päritolu autor kes käsitles totalitarismi ja natsionalismi, teemad mis olid tolle aja euroopas aktuaalsed. Milosz elas natsi okupatsiooni aegses ghettos kui ka oli hiljem NL saadik. Tänu sellele suutis ta kirjutada totalitaarse rešiimi tagajärgedest indiviidile. Tema kuulsamad teosed on "Vangistatud mõistus" ja "Milozsi ABC", mis mõlemad käsitlevad totalitarismi tagajärgi indiviidile.
  • Period: to

    Teadvuse vool

    Kindlat lõppu pole teadvuse voolul. Väljendit kasutati esimest korda aastal 1890. Väljendi kontektsiks oli psühholoogia sellel hetkel. Esimest korda kasutati teadvuse voolu 1915. aastal kui Dorothy Richardson avaldas oma novelli "Pointed Roofs". Teadvuse voolu eesmärgiks on avada tegelase sisemaailm läbi tema mõtete, tunnete ja meelte kirjeldamise. Aeg liigub tihti peale erineva kiirusega ja hüplikult, mis oli 20. sajandil uus ja harjumatu.
  • Period: to

    Kadunud põlvkond

    Mõiste mida kasutatakse kirjanike kohta kelle looming oli mõjutatud esimesest ilmasõjast. Kadunud põlvkonna autorite loomingut iseloomustab: jõukate elu kirjeldamine, soo rollide muutumine(naiste tähtsus/positsioon suurenes ühiskonnas) ja mineviku idealiseerimine. Teostes kirjeldati kiiret ja naudinguid täis elu, sellepärast, et sõda oli näidanud inimestele ja kirjanikele kui tähtsusetu ja habras on elu.
  • Ilmub "Ulysses"

    Tegemist on suurromaaniga mille autoriks on James Joyce. Raamat räägib Leopold Bloomi päevast Dublinis. Raamtus oli palju tabood nagu näiteks ropused ja seksuaalsed asjad. Tänu Joyce'le hakkasid ka teised autorid piire nihutama ja reegleid rikkuma.
  • Sürrealism

    André Breton avaldas "Sürrealismi manifesti" ning pani sellega alguse sürrealismi koolkonnale. Sürrealismi kirjeldavad märksõnad on: ebareaalsus, unenäod ja hallutsinatsioonid. Sürrealism üritab avastada alateadvust. Sigmund Freudi psühhoanalüüsiõpetus mõjutas suuresti sürrealismi.
  • Ilmub "The Great Gatsby"

    Fitzgeraldi teos mis käsitleb ameerika unelmat. Teos leiab aset esimese maailmasõja järgses Ameerikas. Raamat on üks kadunud põlvkonna kõige kuulsamaid teoseid. Teos räägib miljonär Jay Gatsbyst kes on armunud ja kellel on kinnisidee noore naisega nimega Daisy Buchanan. Raamatus on jutu pidutsemisest(nautimine) ja uhketest asjadest(küllus). Asjad ja märksõnad mis iseloomustavad kadunud põlvkonna teoseid.
  • "Läänerindel muutuseta"

    Erich Maria Remarque romaan mis räägib gümnaasiumiõpilastest esimeses maailmasõjas. Üks tuntumaid kadunud põlvkonna ja 20. sajandi teoseid. Raamat räägib sellest kuidas tekkis "kadunud põlvkond". Tegemist oli inimestega kes pidid sõja ajal astuma täiskasvanu ellu näiteks raamatus läksid koolipoisid sõtta ja pärast sõda neid ei oodanud enam miski kuna neil ei olnud tööd või oma peret kelle juurde naasta. Sõjas nähtud õudused muutsid inimeste maailmavaadet elust.
  • Period: to

    Eesti põrandaalune kirjandus

    Aastal 1940. okupeeriti Eesti ning sellega katkes kirjanduse loomulik areng. Kirjandust hakkati kasutama ideoloogia ja propaganda tööriistana. Keelati teosed mis ei olnud režiimile meelepärased. Kirjastused riigistati.
  • Ilmub "1984"

    George Orwelli poliitulme romaan, mis räägib endisest Suur-Britanniast mida kontrollib ainupartei. Ainupartei jälgib kõiki inimesi ja riigis valitseb režiim nimega "inglise sotsialism". Raamat oli mõjutatud tolle aegsest maailmast ning poliitikast kus aktuaalseteks teemadeks oli totalitaarsed režiimid ja diktaatorid. Tänapäeval on romaan endiselt aktuaalne.
  • Ilmub "Lolita"

    Vladimir Nabokovi romaan räägib professorist kellest saab kasuisa 12 aastasele Doloresele(Lolita). Raamat oli üks esimesi mis käsitles pedofiiliat. Kuigi autor ise ja paljud kriitikud ütlevad, et tegemist pole erootilise romaaniga vaid pigem sürrealistliku teosega.