Kuulsad matemaatikud ja nende avastused

  • 624 BCE

    Thales

    Thales
    Thales Mileetosest (Sündinud umbes 624 eKr) oli Sokratese-eelne vanakreeka mõtleja ja üks seitsmest targast. Teda peetakse esimeseks filosoofiks üldse ja ka esimeseks teadlaseks. Tema arvamuse järgi oli ürgalgeks ehk algaineks vesi, mis on kõige algus ja kõige olemus.
  • 580 BCE

    Pythagoras

    Pythagoras
    Pythagoras (Sündinud umbes 580 eKr – 500 eKr) oli vanakreeka filosoof ja matemaatik, pütagoorlaste koolkonna rajaja. Talle on omistatud Pythagorase teoreemi tõestamine, kuid peetakse tõenäoliseks, et selle teoreemi tõestas tegelikult mõni hilisem pütaagorlane. Teoreem ise – täisnurkse kolmnurga kaatetitele ehitatud ruutude pindalade summa võrdub hüpotenuusile ehitatud ruudu pindalaga – oli tuntud juba ammu enne teda babüloonia ja egiptuse matemaatikas.
  • 300 BCE

    Geomeetria isa, Eukleides

    Geomeetria isa, Eukleides
    Eukleides (Sündinud Aleksandria, Egiptus) oli kreeka matemaatik, kelle 13 raamatust koosnev teos "Elemendid" on üks matemaatika ajalugu kõige enam mõjutanud teoseid.
  • 276 BCE

    Eratosthenes

    Eratosthenes
    Eratosthenes Küreenest oli vanakreeka matemaatik, poeet, atleet, geograaf ja astronoom. Ta arvutas välja Maa ümbermõõdu, võrreldes varje, mis langesid keskpäeval eri laiuskraadidel.
  • Jan 1, 1178

    Leonardo Fibonacci

    Leonardo Fibonacci
    Pisa Leonardo (Sündinud 1175) tuntud ka kui Leonardo da Pisa, Leonardo Pisano, Leonardo Bonacci, Leonardo Fibonacci, oli Itaalia matemaatik, keda peetakse ka "keskaja kõige andekamaks matemaatikuks".
  • Jan 1, 1445

    Luca Pacioli

    Luca Pacioli
    Fra Luca Bartolomeo de Pacioli (Sündinud 1445) oli itaallasest frantsiskaani munk, matemaatik ja raamatupidamisarvestuse tänapäevaste alusprintsiipide esimesi kirjapanijaid.
  • Feb 1, 1550

    John Napier

    John Napier
    John Napier (Sündinud 1. veebruar 1550) oli Šotimaa matemaatik. Napier võttis matemaatikas kasutusele logaritmid. Naturaallogaritmide alust e nimetatakse ka Napieri arvuks. Ta sündis Archibald Napieri ja Šotimaa parlamendisaadiku tütre Janet Napieri pojana Merchistoni lossis.
  • René Descartes

    René Descartes
    René Descartes (Sündinud 31. märts 1596) oli prantsuse matemaatik, filosoof ja loodusteadlane. Ta oli 17. sajandi ratsionalismi isa. Descartes väitis, et kui inimene mõtleb, kas ta olemas on, siis ainuüksi mõtlemine tõendab seda, et ta on. René Descartes suri 11. veebruar 1650.
  • Pierre de Fermat

    Pierre de Fermat
    Pierre de Fermat (Sündinud 17. august 1601) oli prantsuse matemaatik. Elukutse poolest oli Fermat jurist. Fermat oli üks arvuteooria, analüütilise geomeetria ja tõenäosusteooria rajajaid. Enamik tema töid avaldati postuumselt. Pierre de Fermat suri 12. jaanuar 1665.
  • Isaac Newton

    Isaac Newton
    Sir Isaac Newton (Sündinud 4. jaanuar 1643 (Juliuse kalendri järgi 25. detsember 1642) oli inglise füüsik, matemaatik, astronoom, teoloog ja alkeemik. Tol ajal, kui teoloogia, loodusteaduse ja filosoofia vahel puudusid selged piirid, nimetati teda filosoofiks. Tema formuleeritud mehaanika põhiseadused said tänapäeva füüsika nurgakiviks: 1., 2., ning 3. Newtoni seadus ja Maa raskusjõud. Newton uuris ka optikat ning tegi ka sellel alal mitmeid avastusi.
  • Gottfried Wilhelm Leibniz

    Gottfried Wilhelm Leibniz
    Gottfried Wilhelm Leibniz (Sündinud 1. juuli 1646) oli saksa filosoof, matemaatik ja füüsik, kellel olid laialdased teadmised ka paljudes teistes valdkondades. Leibniz andis suure panuse füüsika ja tehnika arengusse. Tema ideed on mõjutanud matemaatika, bioloogia, meditsiini, geoloogia, psühholoogia ja infotehnoloogia arengut. Ta leiutas Newtonist sõltumatult infinitesimaalarvutuse ehk diferentsiaal- ja integraalarvutuse.
  • Leonhard Euler

    Leonhard Euler
    Leonhard Euler (Sündinud 15. aprill 1707) oli Šveitsi matemaatik ja füüsik, kes suure osa oma elust veetis Venemaal Peterburis ja Saksamaal Berliinis. Teda tuntakse kui kõige viljakamat matemaatikut ajaloos: ta avaldas 60–80 kvartkaustas kogumikku. Ta tegi avastusi algebras ja topoloogias ning aitas kujundada ja juurutada tänapäevast matemaatikaterminoloogiat. Ta avaldas töid ka mehaanika, optika ja astronoomia vallas.
  • Carl Friedrich Gauss

    Carl Friedrich Gauss
    Johann Carl Friedrich Gauss (Sündinud 30. aprill 1777) oli saksa matemaatik, astronoom ja füüsik. Gauss on olulise panuse andnud paljudesse teaduse valdkondadesse, sealhulgas arvuteooria, statistika, matemaatiline analüüs, diferentsiaalgeomeetria, geodeesia, geofüüsika, elektrostaatika, astronoomia ja optika. Gauss oli imelaps. Ta tegi oma esimesed suuremad matemaatilised avastused teismelisena.
  • Charles Babbage

    Charles Babbage
    Charles Babbage (Sündinud 26. detsember 1791) oli inglise matemaatik, filosoof, leiutaja ja mehaanikainsener, kellelt pärineb programmeeritava arvuti mõiste.
  • Niels Henrik Abel

    Niels Henrik Abel
    Niels Henrik Abel (Sündinud 5. august 1802) on Sophus Lie kõrval üks kõige tuntumatest norra matemaatikutest. Ta oli erakordselt andekas ning jõudis vaatamata lühikesele elule suurte saavutusteni. Tema tuntuim saavutus on tõestus, et viienda ja kõrgema astme algebralised võrrandid ei ole radikaalides lahenduvad (Abeli-Ruffini teoreem). Samuti on ta üks elliptiliste funktsioonide teooria rajajaid.
  • Évariste Galois

    Évariste Galois
    Évariste Galois (Sündinud 25. oktoober 1811) oli prantsuse matemaatik. Aluse panija kaasaegsele algebrale. Hukkus kahekümneaastasena duellil ja tema saavutused leidsid tunnustust postuumselt
  • George Boole

    George Boole
    George Boole (Sündinud 2. november 1815) oli inglise matemaatik, haridustegelane, filosoof ja loogik. Ta oli matemaatilise loogika rajajaid. Ta tegeles peamiselt diferentsiaalvõrrandite ja algebralise loogikaga. Tema tähtsamad tööd olid "The Mathematical Analysis of Logic" (1847) ja "An Investigation of the Laws of Thought" (1854).
  • Georg Friedrich Bernhard Riemann

    Georg Friedrich Bernhard Riemann
    Georg Friedrich Bernhard Riemann (Sündinud 17. september 1826) oli saksa matemaatik, mitteeukleidilise geomeetria loojaid. Ta oli 1857. aastast Göttingeni Ülikooli professor. Tema teedrajavad tööd diferentsiaalgeomeetrias said Albert Einsteini loodud üldrelatiivsusteoorias kõvera ruumi kirjeldamise aluseks. 1862. aastal haigestus ta tuberkuloosi ja suri 39 aasta vanuses 1866. aastal Itaalias.
  • Georg Ferdinand Ludwig Philipp Cantor

    Georg Ferdinand Ludwig Philipp Cantor
    Georg Ferdinand Ludwig Philipp Cantor (Sündinud 3. märts 1845) oli saksa matemaatik, kes on tuntud peamiselt hulgateooria loojana. Ta sündis Venemaal ja elas seal kuni 11 aasta vanuseni. Ta oli perekonna kuuest lapsest vanim.
  • David Hilbert

    David Hilbert
    David Hilbert (Sündinud 23. jaanuar 1862) oli saksa matemaatik. Teda peetakse üheks 19. ja 20. sajandi tähtsamaks matemaatikuks. Ta töötas paljudes matemaatika valdkondades, sealhulgas arvuteooria, algebraline geomeetria ja eukleidiline geomeetria. Aastal 1900 esitas ta nimekirja 23 matemaatika tähtsamast probleemist, mille lahendamine jääb 20. sajandi matemaatikute ülesandeks.
  • Kaasaegse füüsika isa, Albert Einstein

    Kaasaegse füüsika isa, Albert Einstein
    Albert Einstein (Sündinud 14 märts 1879) oli Saksamaalt pärit füüsikateoreetik, kes on 20. sajandi kõige mõjukam füüsik. 1916 avaldas ta üldrelatiivsusteooria. Einstein jätkas statistilise mehaanika ja kvantmehaanika alal ning peagi leidis ta, mida nimetatakse ka maailma kuulsamaiks võrrandiks: Massi ja energia vahelise seose E = mc². Aastal 1921 sai ta Nobeli füüsikaauhinna. Einstein suri 1955. aastal 18 aprill pisut pärast kella ühte.
  • John von Neumann

    John von Neumann
    John von Neumann (Sündinud 28. detsember 1903) oli Ungari juudi päritolu USA matemaatik, füüsik ja leiutaja. Ta on andnud olulisi panuseid mitmes erinevas valdkonnas, sealhulgas matemaatikas, funktsionaalanalüüsis, füüsikas, majandusteaduses, arvutustehnikas ning statistikas. Ta oli teerajajaks operaatorteooriale kvantfüüsikas ning funktsionaalanalüüsile. Von Neumanni matemaatiline analüüs isereplitseerumise struktuurist eelnes DNA struktuuri avastusele.
  • Alan Mathison Turing

    Alan Mathison Turing
    Alan Mathison Turing (Sündinud 23. juuni 1912) oli Briti matemaatik, loogik, informaatik ja krüptoloog. Teda peetakse üheks informaatika ja tehisintellekti loojaks. Tema poolt kirjeldatud Turingi masin on üks algoritmi mõiste mõjukamaid formaliseeringuid. Turing suri 7. juuni 1954.
  • John Forbes Nash

    John Forbes Nash
    John Forbes Nash (Sündinud 13. juuni 1928) Jr. oli USA matemaatik. Ta töötas põhiliselt mänguteooria ja diferentsiaalgeomeetria alal. Aastal 1994 pälvis ta koos Reinhard Selteni ja John Harsanyiga Nobeli majandusauhinna panuse eest mänguteooria vallas. Ta suri 23. mai 2015.
  • Andrew Wiles

    Andrew Wiles
    Sir Andrew John Wiles (Sündis 11. aprill 1953, vanus 65) on inglise matemaatik, kes tõestas Fermat' suure teoreemi. Fermat' suure teoreemi tõestamiseks tõestas ta modulaarsusteoreemi poolstabiilsete elliptiliste kõverate korral. Peale selle tõestas ta Ikasawa teooria põhihüpoteesi.