Scan10008

Kuuekümnendad

  • Luuletajad kuuekümnendatel

    Nõukogude režiimi lõdvenedes 1950. aastatel rajasid kirjanduse uuenemisele kodumaal teed luuletajana alustanud Jaan Kross (1920), nii kindlat vormi kui ka vabavärssi meisterlikult valdav sõnamängur Artur Alliksaar (1923–1966) ja klassikalembene luuletaja Ain Kaalep (1921).
  • Kirjandus ja eluolu 60ndatel

    1) 1956-1965 ühiskonnas sulaaeg- poliitiline tsensuur on leebem. (Võimalus suhelda maailmaga, tõlkekirjanduse avaldamine, hipiliikumine.)
    2) 1960 valmib Tallinna uus laululava.
    3) 1962 hakatakse ehitama Tallinna Mustamäe linnaosa.
    4) 1965 avati laevalinn Tallinn-Helsingi.
    5) Kassetipõlvkonna tulek luulesse.
  • Romaan 1960ndate esimesel poolel

    Karakterromaan ehk isikuromaan ja probleemromaan – lähiminevikku, sõda ja sõjajärgset aega käsitlev romaan, peatähelepanu karakteri sisemaailmale. Autoriteks sõjapõlvkonna kirjanikud, kes on ise sõjatraagikat ja stalinismi kogenud. Nendes romaanides keskendutakse ühe või paari tegelase arengu järgimisele. Kõrvaltegelased aitavad paremini mõista peategelase kujunemislugu. Süžee piirdub olulisemate perioodidega kangelase elus, sündmused ei hargne ajalis-põhjuslikus järgnevuses.
  • Romaan 1960ndate teisel poolel

    Lühi- ja mudelromaan – mahult on lühiromaan jutustav, kuid teose maailm on romaanipäraselt sügav ja mitmekihtne. Peategelasteks on intellektuaalse analüüsivõimega isiksused, tihtilugu paneb see tegelane toime moraalseid kuritegusid, mida ta hiljem ei suuda endale andestada, kandes neid tundeid süükoormana elu lõpuni. Lühiromaani mõiste tõi kirjandusse Enn Vetemaa – lahkab hea ja kurja teemadel, hea ja kurjuse olemus.
    Enn Vetemaa lühiromaan „Pillimees“ (1967)
  • Romaan 60ndate lõpul ja 70ndate hakul

    Modernistlik suund – mis sai mõjutusi absurdikirjandusest ja eksistentsialismist. Esindajateks Arvo Valton ja Mati Unt. Kirjandus polnud nüüdsest tegeliku elu peegeldus, vaid loodi iseseisev kunstiline maailm - unenäolised või fantastilised. Tihti seletatakse maailma ja inimese elu sümbolite ja müütide abil. Luubi all on inimese seisund siin maailmas ehk eksistentsiaalsed teemad. Eelistatakse lühiromaani ja novelli.