Geokronoloogiline skaala Jelizaveta G2E

  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kujuneb planeet Maa. Vulkaanisest aktiivne. Sagedased meteoriidisajud . Kujunesid algne maakoor,atmosfäär ja hüdrosfäär Kivimid on säilinud sellist perioodist Gröönimaal,Kanadad ja Austraalias.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

    Algas planeet Maa kujunemisega ja selle lõpuks peetakse aega 4 miljardit aastat tagasi. Hadaikumist pärit kivimeid on Maal väha vähe,väikeste lapikestena on neid leitud vaid Gröönimaalt,Kanadast ja Austraaliast. Hadaikum oli vulkaaniliselt väga aktiivne periood,samuti tabasid Maad sagedased meteroriidisajud.
  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Maa põrkas kokku suure taevakehaga.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

  • 3800 BCE

    Elu teke

    Elu teke
    Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid.
  • 3600 BCE

    Vaalbara

    Vaalbara
    Esimene hüpoteetiline superkontinent Maal, mis eksisteeris 3,6–2,8 miljardit aastat tagasi . Selle moodustamine algas 3,6 miljardit aastat tagasi ja lõppes 3,1 miljardit aastat tagasi. Pragunenud umbes 2,5 miljardit aastat tagasi. Nimi Vaalbara pärineb Lõuna-Aafrika Kaapvaali ja Põhja-Austraalia Pilbara kratonist.
  • 3500 BCE

    Stromatoliidid

    Stromatoliidid
    Stramatoliidid- mikroorganismide, sh tsüano- ja purpurbakterite ning mitmesuguste vetikate toimel kujunenud kihilised moodustised.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Toimus mitu suurt jäätumist.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk auegoon

    Tänu fotosünteesivate tsünobakterite elutegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Proterosoikumis toimus mitu suurt jäätumist,mil Maa oli ülatuslikult jääga kaetud. Aegkonna lõpus ilmus mõistatuslik,tadlaste seas seniajani vaidlusi tekitav pehmekehaline nn Edicara elustlik,mille hulka võis kuuluda nii tänapäevaste rühmade esindajad kui ka nüüdseks välja surnud organismirühmi.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid. Kaumbriumis kasvas planktilise vetikalte hulk ;vetikad olid omakorda toiduks rikkalikule loomastikule. Kambriumi loomakiri ilmusid üksteiste järel paljud selgrootute rühmad :ainuõõsed,käsijalgsed,lülijalgsed ja ilmusid.
  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Soojades troopikameredes elas rikkalik elustik: käsijagsed, trilobiidid, korallid jt. Ordoviitsiumi ajastu kliima oli valdavalt soe,kuid ajastu lõpul toimus kliima kiire jahenemine,mis löppes jääajaga.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Siluri ajastu soojades meredes kujunesidkäsnade,korallide, ja lubevetikate ehitatud rifid, ujusid primitiivsed kalad. Siluri ajastul jätkasid taimed maismaa asustamist. Maismaad hakkasid asustama ka loomad; esimeste maisloomade hulgas olid tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Troopikameredes elas rikkalik pöhjaelustik käsijalgsed,okasnahksed ja trilobiidid- ning selfimerede äärealadel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubivetikad suuri riffe. Paljud meresid ja järvi asutanud kalad,näiteks mitmed rüükalad ja vihtumised, kasvasid väga suureks ning olid tolleagsed tippkiskjad.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Karbonis katsid maismaad võimsad metsad,kus kasvasid tänapäeva osjade,koldade ja sõnajalgade hiigelsuured puukujulised eellased. Karboni ajastuga võrdleval hulgal kivisütt ei ole tekkinud ühegi teisel geoloogilisel ajastul.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Tekkis hiidmanner Pangaea,mida ümberitses hiiglastik Panthalassa ookean. Hiidmanderi siseala oli kaetud kuiva kõrbega,kus valitses karm kliima. Permu ajastu taimestikus suurenes paljassemnetaimede, meredes aga luukalade osakaal. Permi ajastu lõppe Maa ajaloo suurima väljasuremisega.. Kadus kuni 95% kõigist Maad asustanud liikidest.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Ajastu alguse elustik oli üsna liigivaene. Triiase ajastul ilmusid esimesed dinosaurused ning ajastu lõpul toimunud järjekordne väljasuremine andis võimaluse muutuda peamiseks loomarühmaks maismaal. Ilmusid esimesed imetajad, meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Dinosaurused,imetajad,kahepaiksed ja roomajad vahetasid vahehaaval välja triiase ajastul levinud loomad. Juura ajastu meredes elasid juba tänapäevast tüüpi kalad.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    ilmusid esimesed õistaimed,misvallutasid kiiresti kõik maismaa ökonisid ja hakkasid domineerima kogu Maa maismaataimestikus. ,aismaal valitsesid dinosaurused,arenesid uued imetaja- ja linnuliigud. Kriidil lüpul tiomunud massilise väljasuremuse käigus hävisid dinosaurused,paljud merelised roomajad jt.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Algas lindude ja imetajate kiire evolutsioon. Paleogeeni alguse kliima oli soe ja niisle.troopilised metsad kasvasid ka suurtel laiuskraadidel. Paleogeenis kujuneid ulatuslikud rohumaad-preeriad ja savannid,mis asendasid seniseid metsi.
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

    Imetajad kujunesid väikesearvulisest asurkonnast suureks ja liigirikkaks rühmaks . Enamik imetajad elas maismaal,kuid vaalade eellased asusid elama meredesse. Aafrikas ilmusid varased hominiidid -inimese eelased. Mitmete loomade väljasuremist seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi elustikule
  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Hakkasid levima maod, konnad ja laululinnud, samuti rotiid ja hiired. Kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid varased hominiidid. Neogeeni jooksul jahenes Maa kliima oluliselt. Poolustel kujunes jääkate.
  • 3 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

    Arhaikum ehk ürgeoon
    Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid. Arhaikumi ladestusest on pärit vanimad leitud stromatoliidid - mokrooranismide, sh tsüano -ja purpubakterite ning mitmesuguste vetikate toimel kujunenud kihilised moodustised.
  • 2 BCE

    Kvanternaar

    Kvanternaar
    Ilmusid inimese vahetud eelased- perekiónd Homo esindajad,kelle Aafrikas alanud evolutsioon on viinud tänapäevase inimese Homosapiensi tekkimiseni. Kvanternaari jooksul on välja surnud palju imetaja (mammut,karvane ninasavik) ja linnuliike (dodo,moa)