-
1229
Dominiiklaste kloostri asutamine
Kloostrikoolid rajati 15 aastat hiljem. On teada, et munkade hulgas oli ka eestlasi, samuti peeti kloostri kirikus aeg-ajalt eestikeelseid jumalateenistusi.
Allikas:
https://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%BCha_Katariina_klooster#/media/Fail:Katariina_kiriku_l%C3%A4%C3%A4neportaalid.JPG -
1525
Esimese eestikeelse eestikeelse trükise ilmumine
Samal sajandilö asutati ka trükikoda.
Allikas:
https://www.osta.ee/esimene-eestikeelne-vasegravuuridega-raamat-1821-haruldus-30171800.html -
Esimese gümnaasiumi asutamine
- a asutati ka Tartu Ülikool. Sajandi lõpuks oli kool peaaegu igas kihelkonnas ning umbes 70% eestlasi oskas lugeda. https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fcache.osta.ee%2Fiv2%2Fauctions%2F1_1_14306379.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.osta.ee%2Ftartu-ulikool-vana-postkaart-1933-35921598.html&tbnid=QdSn6n3Y5cB_JM&vet=12ahUKEwiIlIm1zJPuAhVag6QKHXJXCEMQMygCegUIARCaAQ..i&docid=SRPsatwXMMhIpM&w=600&h=400&q=Vana%20tartu%20%C3%BClikool&ved=2ahUKEwiIlIm1zJPuAhVag6QKHXJXCEMQMygCegUIARCaAQ
-
Period: to
Kirjaoskuse levik Tsaar Aleksander II ajal
Tsaar Aleksander II andis eesti pärisorjadele ajavahemikus 1856–1863 järk-järgult õigused haridusele, maaomandile ja liikumisvabadusele nii Eestis kui ka väljaspool Eestit. Algas kirjaoskuse levik – ilmusid eestikeelsed ajalehed ning ka muud kirjandust, sajandi lõpus oli 96% eestlastest kirjaoskajad.
Foto ei mahtunud. -
Esimene laulupidu
- sajandi teisel poolel algas rahvuslik ärkamine. Esimene avalik sündmus, mis demonstreeris eesti rahvuslikku identiteeti, oli 1869. aastal Tartus toimunud esimene laulupidu, mis alustas siiani kestva traditsiooni. Foto ei mahtunud.
-
Võitlus emakeelse keskkooli eest
Rahvusliku ärkamisaja üheks kõrgpunktiks kujuneski võitlus emakeelse keskkooli eest 1870. aastail.
Foto ei mahtunud. -
Harinduse vene keelseks muutmine
- aastal võimule tulnud tsaar Aleksander III lämmatas ärkamisaja ja alustas tugevat venestamist, haridus muudeti venekeelseks. Foto ei mahtunud.
-
Eesti piirkondade venestumine
- aastate sundkollektiviseerimine hävitas seni majanduse aluseks olnud maaelu, kiiresti kasvas linnastumine. Suurtööstustesse ja kolhoosidesse-sovhoosidesse toodi sisse Nõukogude Liidu tööjõudu, et soodustada Eesti ala asustamist venekeelse elanikkonnaga. Tekkisid suured piirkonnad, kus eestlased jäid vähemusse. Foto ei mahtunud.
-
Eesti riiklik iseseisvumine
- a augustis sisenesid Eestisse nõukogude sõjaväeüksused, kes blokeerisid olulisemad strateegilised asutused. Sellele vaatamata kuulutas Eesti 20. augustil välja riikliku iseseisvuse, mida Venemaa tunnustas 24. augustil. Ameerika Ühendriigid uuendasid diplomaatilised suhted 2. septembril, ÜRO aktsepteeris Balti riike 17. septembril. Foto ei mahtunud.