Make a man like goethe in late 18th century wearing blue overcoat

Životopis Johanna W. Goethea

  • Rođenje

    Rođenje
    J. W. von Goethe rođen je 28. kolovoza 1749. u Frankfurtu na Majni [Njemačka] kao najstarije od sedmero djece, a samo je još jedno doživjelo odraslu dob.
  • Smrt Goetheova brata

    Smrt Goetheova brata
    Emocionalni čimbenik u pjesnikovu djetinjstvu koji je mogao utjecati na njegov kasniji razvoj bio je odnos ljubavi i mržnje s mlađim bratom, koji je umro 1759. u dobi od šest godina.
  • Odlazak od kuće

    Odlazak od kuće
    Godine 1765. Goethe je napustio dom kako bi studirao pravo u Leipzigu gdje, zbog utjecaja svojih prijatelja, počinje pisati erotske stihove i pastoralnu dramu "Ljubavnička slezena".
  • Povratak kući

    Goetheovo se zdravlje pogoršava - možda je imao napadaj tuberkuloze - i on prekida školovanje te se vraća kući u Frankfurt bez diplome.
  • Doktorat

    Doktorat
    1770./1771. godine Goethe studira u Strasbourgu kako bi napisao doktorat. Tijekom tog vremena počinje više pozornosti obraćati na pejzaž, osobito promatrajući katedralu u Strasbourgu i piše esej “O njemačkoj arhitekturi” (1773.)
  • Sturm und Drang

    Na zamolbu urednika, počinje recenzirati novi intelektualni frankfurtski časopis “Frankfurtska revija knjiga”, koji je bio neprijateljski raspoložen prema prosvijećenom despotizmu njemačkih kneževskih država, posebice Pruske i Austrije. Time je zapravo postao dio književnog pokreta kasnije poznatog kao Sturm und Drang ("Oluja i nagon").
  • Nesretna ljubav i samoubojstvo prijatelja

    Nesretna ljubav i samoubojstvo prijatelja
    U proljeće 1772. Goethe je otišao steći malo praktičnog pravnog iskustva na vrhovni sud Svetog Rimskog Carstva u Wetzlaru. Ovdje se zaljubio u Charlotte Buff, ženu koja je već bila zaručena s drugim. Nakon emocionalno mučnog ljeta, koje je proveo s njom i njezinim zaručnikom, Goethe se u rujnu vratio u Frankfurt. Nešto kasnije čuo je da se njegov prijatelj Carl Wilhelm Jerusalem ustrijelio; pričalo se da je to učinio iz beznadne ljubavi prema udanoj ženi.
  • Period: to

    Niz književnih djela

    Ovo je bilo najproduktivnije Goetheovo razdoblje. Napisao je mnoge pjesme i druga djela, npr. "Clavigo" (1774., tragedija), "Stella" (1776., drama ljubavne tematike), "Egmont" (1788., povijesna drama).
  • "Patnje mladog Werthera"

    "Patnje mladog Werthera"
    Goethe doživljava veliki književni uspjeh koji mu donosi europsku slavu. Spojio je dva elementa u svojim iskustvima iz Wetzlara - svoju aferu, ako se ona tako može nazvati, s Charlotte i Jerusalemovo kasnije samoubojstvo u roman "Patnje mladog Werthera". Djelo je izazvalo sveopći moralni bijes jer se činilo da odobrava i preljub i samoubojstvo, ali Goethe je 35 godina bio poznat u prvom redu kao autor Werthera.
  • Zaruke s Anne Elisabeth Schönemann

    Zaruke s Anne Elisabeth Schönemann
    Goethe se zaručuje s Anne Elisabeth Schönemann, no muči ga pitanje može li se oženiti i zadržati svoju književnu produktivnost. Pun moralnih dilema, u svibnju 1775. godine, bez riječi Elisabeth, bježi u Švicarsku koja se tada smatrala državom političke i osobne slobode.
  • Period: to

    Prvo Weimarsko razdoblje

    Na putu za Italiju Goethe stiže u Weimar te se njegov put u Italiju produljuje na 11 godina. Za to vrijeme obavlja pravne poslove: član vladajućeg Tajnog vijeća (1776.), preuzima Ratno povjerenstvo (1779.), kancelar državne blagajne (1782. - 1785.). Tek zbog zadnjeg posla koji je obavljao bilo je nužno podići ga na razinu plemstva pa je 1782. postao “von Goethe” i preselio se u veliku kuću u Weimaru. Tijekom boravka u Weimaru njegova književna karijera pati i on nastavlja put u Italiju.
  • Dolazak u Italiju

    Dolazak u Italiju
    Njegov pravi cilj bio je doći do Rima, središta civiliziranog svijeta i ishodišta Svetog Rimskog Carstva. Tamo je konačno stigao 29. listopada 1786. godine, no zbog ruševnog stanja Rima, odlučuje se ipak otići u Napulj.
  • Povratak u Weimar i prva obećavajuća veza

    Povratak u Weimar i prva obećavajuća veza
    Goethe se vraća u Weimar i upoznaje Christiane Vulpius, kćer kneževa pokojnog arhivara. Ona mu je 5. prosinca 1789. rodila sina Augusta. Goethe je odbio proći crkveni obred koji je bio jedini način zakonitog vjenčanja, pa se njezino postojanje nije moglo formalno priznati.
  • Period: to

    Književnost tijekom ponovnog boravka u Weimaru

    Godine 1789. skoro dovršava sabrano izdanje djela: revizija Werthera, 16 drama i zbornik pjesama. Jedina fragmentarna drama bila je "Faust", za koju još nije vidio šanse da je dovrši i koja se tiskala 1790. kao "Faust: Fragmenti". Slijede: predstava "Torquato Tasso" (1790., prva europska tragedija s pjesnikom kao junakom), "Esej o razjašnjenju metamorfoze biljaka" (1790.), prozni prijevod srednjovjekovnih priča Johanna C. Gottscheda (1794.) i zbirka pjesama "Venecijanski epigrami" (1795.)
  • Dvorsko kazalište u Weimaru

    Dvorsko kazalište u Weimaru
    Godine 1791. preuzeo upravljanje dvorskim kazalištem u Weimaru, dao ga je 1798. ponovno izgraditi prema vlastitom nacrtu, a nakon toga je u šest godina postavio prve ili rane izvedbe sedam velikih Schillerovih drama.
  • Period: to

    Sudjelovanje u Francuskoj revoluciji

    Goethe prati Charlesa Augusta, bivšeg princa od Weimara koji mu je obilježio dotašnji život, u kampanjama protiv Francuske 1792. i 1793. Ove kampanje bile su Goetheovo prvo izravno iskustvo rata i bile su mu nalik noćnoj mori. Jedva je preživio katastrofalno povlačenje iz Valmyja u Francuskoj i vratio se kući u prosincu 1792., ali se vratio u pohod 1793., promatrajući opsadu i virtualno uništenje Mainza koji su okupirali Francuzi.
  • Period: to

    Prijateljstvo s Friedrichom Schillerom

    Prijateljstvo s Friedrichom Schillerom, jednim od Kantovih najistaknutijih učenika, pjesnikom i dramaturgom, započelo je novo razdoblje u Goetheovu životu, jedno od najsretnijih i, s književne točke gledišta, jedno od najproduktivnijih, iako nije sve što je nastalo bilo vrhunske kvalitete. S njim surađuje ​​na novom časopisu, "Die Horen", i kroz njega je namjeravao književnosti dati glas u dobu kojim je sve više dominirala politika.
  • Novi časopis

    Novi časopis
    Godine 1798. pokrenuo je novi časopis "Propileje" kako bi propovijedao beskompromisno evanđelje o superiornosti antičkog duha naspram modernog. Trajao je samo dvije godine, ali je 1799., kako bi nastavio s radom, inaugurirao niz umjetničkih natjecanja u kojima su teme iz klasične antike ocjenjivane prema krutom kanonu suprotnom velikim promjenama koje su se tada događale u njemačkoj umjetnosti.
  • Schillerova smrt

    Schillerova smrt
    U prosincu 1803. Herder je umro, a početkom 1805. Schiller i Goethe su se teško razboljeli. Schiller je umro. Goethe se oporavio, ali je smatrao da je, sa Schillerovom smrću, izgubio "polovicu svog postojanja".
  • Period: to

    Napoleonovo razdoblje

    Dana 14. listopada 1806. Napoleon je razbio prusku vojsku u bitci kod Jene. Weimar, 12 milja od bitke, kasnije je okupiran i opljačkan, iako je Goetheova kuća bila pošteđena, zahvaljujući Napoleonovom divljenju prema autoru Werthera. Christiane je pokazala veliku hrabrost zadržavši kontrolu nad vojnicima koji su bili smješteni s obitelji i, vjerojatno kako bi osigurao svoj položaj u tim opasnim danima, Goethe ju je službeno oženio u sakristiji dvorske crkve pet dana nakon bitke.
  • Susret s Napoleonom

    Susret s Napoleonom
    Godine 1808. susreo se s Napoleonom tijekom kongresa u Erfurtu i postao vitezom Legije časti. Pomirio se s Napoleonovom vladavinom, smatrajući je više-manje legitimnom nasljednicom Svetog Rimskog Carstva, a u relativno mirnom razdoblju nakon austrijskog rata protiv Francuske 1809., u njegovo je pisanje ušao novi mir.
  • Period: to

    Bitka kod Leipziga

    Nakon što su savezničke trupe (Rusko Carstvo, Kraljevina Pruska, Austrijsko Carstvo i Kraljevina Švedska) svrgnule Napoleonovu vlast u bitci kod Leipziga, Goethe, koji očigledno nije sudjelovao u nacionalističkom žaru njemačkih ratova za oslobođenje, zamoljen je da napiše festivalsku dramu za pruskog kralja kojom bi proslavio saveznička postignuća. Obvezao se predstavom “Epimenid se budi”(1815.), ali je predstava pokazala da su njegovi osjećaji o velikoj pobjedi bili podijeljeni.
  • Put u zapadnu Njemačku

    Put u zapadnu Njemačku
    Goethe je prihvatio poziv da posjeti regiju Neckar i Rajnsku oblast u zapadnoj Njemačkoj, gdje su njegovi domaćini, braća Boiserée, sakupili veliku zbirku srednjovjekovne umjetnosti iz uništenih i sekulariziranih crkava.
  • Smrt supruge

    Smrt supruge
    Goethe je bježao od preokreta vlastitog vremena, ali 1816. godina okrutno ga je podsjetila da ne može u potpunosti pobjeći od sadašnje stvarnosti. Supruga mu je umrla u lipnju, vjerojatno od epilepsije.
  • Ženidba Goetheova sina

    Ženidba Goetheova sina
  • Još jedna ljubavna kriza

    Još jedna ljubavna kriza
    Godine 1818. Goethe je nastavio svoje ljetne posjete Češkoj. U Marienbadu je bio gost obitelji Levetzow i zaljubio se u njihovu kćer Ulrike, kojoj je 1823., kada je imala 19 godina i malo prije svog 74. rođendana, predložio brak. Nevoljkost obitelji vjerojatno je igrala jednako veliku ulogu u Ulrikeinom odbijanju kao i bilo koja osobna nesklonost. U tjeskobi Goethe se vratio u Weimar, sastavljajući putem pjesmu “Elegija", koju je kasnije učinio središnjim dijelom “Trilogije strasti” (1827.).
  • Period: to

    Smrt bliskih ga okružuje...

    Kako je stario, smrti su se gomilale oko njega: Frau von Stein 1827., vojvoda Charles Augustus 1828. Međutim, 1830. stigla je neočekivana i strašna vijest da mu je sin umro u Rimu tijekom putovanja u Italiju.
  • 80. rođendan

    Godina 1829. donijela je proslave Goetheova 80. rođendana diljem Njemačke. Također se u Weimaru dogodila prva izvedba prvog dijela Fausta; Goethe je pomagao na probama, ali nije prisustvovao izvedbi.
  • Drugi dio "Fausta"

    Drugi dio "Fausta"
    Tek je u kolovozu 1831. - kada je, malo prije svog 82. rođendana, zapečatio rukopis drugog dijela Fausta za objavljivanje nakon svoje smrti - rekao da može smatrati ostatak vremena koje mu je preostalo na ovom svijetu kao “čisti dar.”
  • Smrt Johanna Wolfganga von Goethea

    Smrt Johanna Wolfganga von Goethea
    Sljedećeg je proljeća, prehlađen, umro od srčanog udara, sjedeći u svom naslonjaču u skromnoj spavaćoj sobi pokraj svoje radne sobe 22. ožujka 1832. oko 11:30 ujutro.