Rahvusvahelised suhted 1930ndatel

  • Jaapan tungib Mandžuuriasse

    Jaapan tungib Mandžuuriasse
    Mandžuuria kriis, tuntud ka kui Mukdeni intsident, oli Jaapani sõjaväelaste lavastatud sündmus. Intsidendi ettekäändel tungis Jaapan Mandžuuriasse. Kriisi tulemusel langes Mandžuuria Jaapani kontrolli alla ja Jaapan lahkus Rahvasteliidust.
  • Desarmeerimiskonverents

    Konverents, kus osales 62 riiki. See toimus Genfis ja seda organiseeris Rahvasteliit. Otsustati, et relvajõude vähendatakse nii palju, et neid ei saadaks rakendada teiste riikide ründamiseks. Konverentsil kokkuleppeid ei saavutatud ja Jaapan ja Saksamaa lahkusid. Riigid hakkasid sõlmima kahepoolseid lepinguid, et saada paremaid positsioone Teise maailmasõja eel.
  • Üldine sõjaväekohustus Saksamaal

    Üldine sõjaväekohustus Saksamaal
    1935.aastal Saksamaal kehtestati üldine sõjaväekohustus ja senise 100 000 armee asemele hakati looma üle miljoni-mehelist Wehrmacht`i (kaitsevägi).
  • Itaalia tungib Etioopiasse

    Itaalia tungis Etioopiasse (Abessiina kriis).
    Etioopia muudeti Itaalia kolooniaks.
  • Inglise-Saksa mereväekokkulepe

    1. juunil 1935. aastal sõlmitud Inglise-Saksa mereväekokkulepe, mis tühistas senised Saksa laevastikku piiranud piirangud ning millega Inglismaa andis oma nõusoleku, et Saksamaa võib ehitada endale pealveelaevastikku, mille tonaaž oleks 35% Inglismaa pealveelaevastiku kogutonnaažist, ning allveelaevastiku, mille tonaaž oleks 45% Inglismaa allveelaevastiku kogutonnaažist. Lepingu alusel ehitati ka kaks Saksamaa laevastiku lahingulaeva "Bismarck" ja "Tirpitz".
  • Saksamaa viis väed Reini demilitariseeritud tsooni

    Hitleri ja natsionaalsotsialistide võimulepääs Saksamaal 1933 tõi enesega kaasa ka riigi välispoliitika märgatavalt agressiivsemaks muutumise. Rahvahääletuse tulemusena ühendati Saarimaa (1935), pandi alus massiarmeele – Wehrmacht`ile, alustati laevastiku taastamist (1935) ning viidi sõjavägi sisse Reini demilitariseeritud tsooni (1936).
  • Hispaania kodusõda

    Hispaania kodusõda
    Toimunud konflikt Teises Hispaania Vabariigis parempoolsete natsionalistide, keda juhtis Francisco Franco, ja vasakpoolsete rühmituste vahel. Vabariikliku Rahvarinde valitsuse vastu alustasid mässu sõjaväelased eesotsas kindral Francoga. Hispaania kodusõtta sekkusid välisriigid. Frankiste toetati relvade ja vabatahtlikea, sõjaväespetsialistidega Itaalia ja Saksamaa ning vabariiklasi NSV Liit. Hispaania kodusõda lõppes frankistide võiduga. 28. märtsil 1939 sisenesid nad Madridi. Kehtestus kindral
  • Berliin-Rooma telg

    Sõlmitud sõjalis-poliitiline liit Saksamaa ja Itaalia vahel.
  • Saksa-Jaapani antikomiterni pakt

    Novembris 1936 oli Saksamaa ja Jaapani vahel sõlmitud nn. antikominterni pakt, mis oli suunatud NSV Liidu ja kommunistliku liikumise vastu. Selle paktiga ühines peatselt ka Itaalia.
  • Itaalia ühineb antikomiternipaktiga

    Saksamaa-Jaapani antikominterni pakt võitluseks kommunismiga ja Kominterniga. Itaalia liitus selle paktiga.
  • Anšluss

    Anšluss
    1. märtsil 1938. aastal marssisid Saksa väed riiki ning järgmisel päeval teatati Austria Saksamaaga liitmisest, mis sai tuntuks kui anšluss (saksa keeles liitmine). Selle kinnitamiseks korraldati 4. aprillil 1938. aastal Saksa salapolitsei kontrolli all rahvahääletus, mis näitas austerlaste toetust ühinemisele. Lääne suurriigid ei söandanud Austria maailmakaardilt kadumise pärast tõsiselt protesteerida, ainsa riigina maailmas ei tunnustanud anneksiooni Mehhiko.
  • Müncheni konverents

    Müncheni konverents toimus 29. septembril 1938. Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia nõudsid, et Tšehhoslovakkia loovutaks Saksamaale sudeedisakslastega asustatud alad. Nii lootsid liitlased ära hoida sõja puhkemise.
  • Tšehhoslovakkia likvideerimine

    Tšehhoslovakkia likvideerimine viidi lõpule 1939.a. kevadel, kui suurem osa esialgu alles jäänud territooriumist liideti Saksamaaga; ülejäänust moodustati Slovakkia nukuriik või anti jupikesi teistele naabritele.
  • Teraspakt

    Teraspakt tuntud ka kui Itaalia ja Saksamaa-vaheline sõpruse ja liitlusepakt ja Berliini-Rooma telg, oli Itaalia ja Saksamaa vahel 22. mail 1939 sõlmitud leping.
    Lepingule kirjutasid alla Galeazzo Ciano (Itaalia eest) ja Joachim von Ribbentrop (Saksamaa eest).
  • MRP

    Saksamaa ja Nõukogude Liidu vahel sõlmitud Molotov-Ribbentropi pakt (MRP).
  • Kolmikpakt

    Kolmikpakt oli Jaapani, Saksamaa ja Itaalia vaheline pakt, mis sõlmiti 27. septembril 1940. aastal Berliinis.
    Sellele kirjutasid alla Jaapani saadik Saksamaal Saburo Kurusu, Saksamaa juht Adolf Hitler ja Itaalia välisminister Galeazzo Ciano.
    20. novembril 1940 liitus paktiga Ungari, 23. novembril 1941 Rumeenia ja 1. märtsil 1941 Bulgaaria.
    Kolmikpaktiga liitunud riike nimetatakse Teljeriikideks.