Eesti kunstnikud 19.saj lõpp kuni 1945

  • Kristjan Raud

    Kristjan Raud
    1865-1943
    Kristjan Raud tegi peamiselt söe- ja pliiatsijoonistusi, vähem õlimaale. Raud on kavandanud ka eksliibriseid ning teinud raamatuillustratsioone. Eriti paistavad silma tema kujundus ja illustratsioonid Juhan Liivi “Luuletustele” (1910), see oli tolleaegse raamatukunsti tipp. Eriline roll eesti kunsti ajaloos on aga Kristjan Raua rahvuseepose “Kalevipoeg” illustratsioonidel.
  • Ants Laikmaa

    Ants Laikmaa
    1866-1942.
    Laikmaa sai Düsseldorfi Kunstiakadeemias vanamoelise, akadeemilise koolituse. lähenemine. Vanemas eas maalis kunstnik rohkem realistlikus laadis. Žanritest eelistas Laikmaa portreed ja maastikumaali. Laikmaa armastas väga pastelltehnikat, mille valdamises oli omal ajal Euroopa meisterlikumaid kunstnikke.
  • Konrad Mägi

    Konrad Mägi
    1878-1925
    Konrad Mägi on suurimaid eesti maastikumaalijaid. Lisaks on ta teinud ka portreid ja natüürmorte. Mägi on värvitundlikumaid eesti kunstnikke, kelle maalide peened värvikooslused on lummavad, kohati lausa müstilised. Tema pintslilöök võib olla nii korrapäraselt täppiv kui jõuliselt voogav. Mägi käekiri on isikupärane ja äratuntav, mõjutatud moodsa kunsti mõõdukamatest suundadest.
  • Jaan Koort

    Jaan Koort
    1883-1935
    Jaan Koort oli eelkõige skulptor, tema looming kujutab endast murrangut eesti seni akadeemilises skulptuuris. Vähemal määral harrastas Jaan Koort ka maalimist ja keraamikat. Koorti loomingut on mõjutanud tema kaasaegsed kunstivoolud nagu impressionism ja sümbolism, aga ka vararenessansi (15. sajand) ja Muinas-Egiptuse kunst. Nende alusel lõi Koort oma isikupärase stiili, mida iseloomustab selge ja kindel vorm, tasakaalustatud kompositsioon ning pehme siluett.
  • Nikolai Triik

    Nikolai Triik
    1884-1940
    Nikolai Triigi looming on mõjutatud moodsa kunsti mõõdukamatest suundadest. Triik oli nii maalija kui graafik. Triik armastas kujutada eesti muistsete lugude kangelaslikke võitlusstseene ja tema põhižanriks olid portreed.
  • Ado Vabbe

    Ado Vabbe
    1892-1961
    Ado Vabbe oli maalija ja graafik. Ado Vabbe oli 20. sajandi esimese veerandi radikaalseim, julgeim eesti kunsti uuendaja. Vabbe on maalinud ja graafikat teinud mitmes žanris, eriti armastas ta teatraalseid ja tantsivate figuuridega stseene, kuid on jäädvustanud ka olustikku.
  • Eduard Wiiralt

    Eduard Wiiralt
    1898-1954
    Eduard Wiiralt on 20. sajandi esimese poole silmapaistvaim Eesti graafik (kuigi ta harrastas ka maali ja skulptuuri). Wiiralti looming on harukordselt viljakas, meisterlik, teemaderohke. Ta katsetas erinevaid tehnikaid (linoollõige, puugravüür, ofort, vasegravüür, akvatinta, pehmelakk jne). Wiiralt kujutas suurlinnaelu ja sageli selle varjukülgi, kergemeelsust ning pahesid. Ta on teinud ka palju illustratsioone.
  • Adamson-Eric

    Adamson-Eric
    1902-1968
    Adamson-Eric oli väga mitmekülgselt andekas kunstnik. Kunstihariduse omandas ta 1920. aastatel Berliinis ja Pariisis. Adamson-Eric oli nii maali- kui tarbekunstnik. Ta maalis erinevates žanrites – natüürmordid, portreed, aktid, linnavaated. Adamson-Ericule oli omane peen värvitaju ja ta oskas hästi edasi anda erinevaid materjale. 1930. aastate Adamson-Ericu looming on mõjutatud impressionismist.
  • Karl Pärsimägi

    Karl Pärsimägi
    1902-1942
    Kunsti õppis Pärsimägi “Pallases”. Pärsimäe loomingut on mõjutanud fovism, teda on nimetatud “Eesti Matisse`iks”. Pärsimägi maalis jõulise värvikäsitlusega, säravate ja erksate toonidega portreid, natüürmorte, maastikke jm.
  • Andrus Johani

    Andrus Johani
    1906-1941
    Andrus Johani lõpetas kunstikooli ja käis õpireisidel NSV Liidus, Berliinis, Pariisis ning Amsterdamis. Johani harrastas portreed, natüürmorti, maastiku- ja linnavaateid. Ta viljeles eriti nn agulitemaatikat, jäädvustades tabavalt sealseid iseloomulikke rahvatüüpe. Johani maalis hoogsate pintslilöökidega, julgete värvidega. Johani tööd on kohati ühiskonnakriitilise alatooniga.