Pénztörténet

  • 700 BCE

    Fémpénz

    Fémpénz
    Az érme, pénzérme vagy fémpénz rögzített minőségű és mennyiségű fémből készült, leggyakrabban korong alakú, törvény által szabályozott módon, rendszerint állami vagy uralkodói fennhatóság alatt álló intézmény által kibocsátott fizetőeszköz.
  • 1300

    Primitív pénzek

    Primitív pénzek
    Az árutermelő gazdaság korszakát megelőző időben pénzszerű funkciókat töltöttek be a primitív pénzek. A kauricsiga ősidőktől fogva az egyik legelterjedtebb primitív pénz volt. Dél-Ázsiától Afrikáig bizonyítottan pénzként használták.
  • 1500

    Pénzhelyettesítők

    Pénzhelyettesítők
    A gazdaság fejlődésével a nemesfémek véges mennyisége nem tudta kielégíteni a kereskedelemben szükséges pénzszükségleteket. Ekkor a kereskedők váltókat adtak fizetési ígéretük hitelesítésére, addig amíg pénzhez nem jutottak. Egymás váltóival kereskedők végül egymás között is fizettek. Ismeretlenek váltójának beváltása viszont nehézségeket okozott.
  • 1500

    Hitelpénz

    Hitelpénz
    A hitelpénz gyakran a pénz más formáival (mint rendeleti és/vagy árupénz) együtt létezik, és felhasználói szempontból attól megkülönböztethetetlen. A fejlett gazdaságok pénze a nemzeti rendeleti pénzből származó hitelpénz. Szigorúan véve az adósság nem tekinthető pénznek, főként azért nem, mert az adósság nem lehet egy elszámolási egység (ugyanis minden adósság valamilyen tényleges értékben van nyilvántartva).
  • Árupénz

    Árupénz
    A cserekereskedelem hátrányainak kiküszöbölésére kialakultak az általánosan elfogadott közbülső csereeszközök. Ezek a csereeszközök szintén áruk voltak, viszont olyan áruk amelyek a legalkalmasabbak voltak más árukra történő cserékre.
  • Bankjegyek

    Bankjegyek
    Az alappénzeket foglalja magába (mint például az érmék, bankjegyek és a központi bank letétjei)
  • Magánpénz

    Magánpénz
    Egy magánpénznek arany helyett akár értékpapír is szolgálhat fedezetül, de a közösség (vagy a hatalmat gyakorló kisebbség) elhatározásától függ, hogy az általuk használt pénznek milyen fedezete legyen vagy hogy éppenséggel teljesen virtuális legyen a pénz.
  • Rendeleti pénz

    Rendeleti pénz
    Mivel a rendeleti pénz fedezete más árukészlettel rendelkezik, ezért az állam ezt rendeleti formában írta elő a polgárok számára. Érdekesség, hogy a rendeleti pénz el nem fogadása esetenként halálbüntetéssel járhatott. Mivel válság idején annyit nyomtattak belőle, amennyit akartak, a pénz piaci értéke erősen megcsappant, infláció következett be. Az USA 1971-ben teljesen átállt a rendeleti pénz használatára, amellyel a Nyugat pénzpiacát is rendeleti pénz alapúvá alakította.
  • Elektronikus pénzforgalom

    Elektronikus pénzforgalom
    Elektronikus pénzeszköz: olyan készpénz-helyettesítő fizetési eszköz - így különösen értéktároló kártya, számítógép memória - amely az elektronikus pénz tárolására szolgál és amellyel az ügyfél közvetlenül végezhet fizetési műveleteket.