Pé

A pénz története

  • 1 BCE

    Az árupénz korszaka

    Az árupénz korszaka
    A termelés hatékonyságának növekedése révén keletkező árufeleslegek cserére sarkallták az embereket. (amiből felhalmozódott, azt arra cserélték, amiből hiány keletkezett)
    Ez lehetett például prém, jószág, só, vagy akár kagyló is.
    Mivel a találkozás más törzsekkel ekkoriban még véletlenszerűek voltak, így ezek a cserék ritkák voltak.
    A dátum időszámításunk előtt kb 10 000.
    Mai viszonylatban a börtönökben a cigaretta is árupénznek minősül.
  • 1 BCE

    A nemesfémek megjelenése

    A nemesfémek megjelenése
    Az európai-közelkeleti kultúrában nagyon hamar a nemesfémek töltötték be a pénz szerepét.
    A nagy értéket arannyal, a kisebbet ezüsttel, a még kisebbeket bronzban vagy rézben fejezték ki. Azonban a váltószám/arányszám nem volt meghatározva, így ezek értéke folyamatosan változott.
    Az első írásos feljegyzés a fémpénz használatára i.e. 3000. körülről, Mezopotámia területéről van.
  • 1 BCE

    Az érmeforma megjelenése

    Az érmeforma megjelenése
    Kényelmi szempontból a nemesfémek érmeformát kezdtek ölteni. A mai pénzérmék ősei ismereteink szerint először KisÁzsiában, az akkori Lüdiában jelentek meg i.e. 640-630 között arany és ezüst ötvözetként, melynek neve elektron volt.
    Miért a nemesfémek vették át a pénz szerepét? Fizikai tulajdonságaik miatt. (nem romlandó, értékálló, kis mennyiségben is nagy értéket képvisel)
  • Apr 12, 1326

    Károly Róbert, a hős

    Károly Róbert, a hős
    Az Árpádok előszeretettel alkalmazták a pénzrontás módszerét. Kihalásuk után detronizált időszak vette kezdetét. Végül Károly Róbert mentette meg az ország gazdasági helyzetét, önálló, értékálló arany- később ezüst- forintot veretett.
  • Dec 28, 1492

    Az Újvilág hatása

    Az Újvilág hatása
    Az Amerikából beáramló tömeges mennyiségű nemesfém beáramlása értékcsökkenést, inflációt okozott.
    Fontos megjegyezni, hogy az ott őshonos inka és maja népek számára a nemesfém vallási (és nem gazdasági) szerepet töltött be. Az arany a Napot, az ezüst pedig a Holdat jelképezte kultúrájukban.
  • Newton társadalmi szerepvállalása

    Newton társadalmi szerepvállalása
    Newton az állami pénzverde főfelügyelője lett. Ezen állásában is maradandót alkotott a pénzhamisítás elleni harcban azzal, hogy bevezette a nemesfém pénzek oldalán a recézést, s ezáltal kimutathatóvá vált az érmék súlycsonkítása, a körbenyírás. Newton precíz vizsgálatai kimutatták, hogy az akkor forgalomban lévő érmék 10%-a hamis.
  • Az ipari forradalom hatása

    Az ipari forradalom hatása
    Az ipari forradalom következtében létrejött tömegtermelés. Azonban a pénztermelés fizikai korlátokba ütközött, hiszen nem tudtak annyi aranyat kibányászni. (gyorsaság, mennyiség) --> pénzhiány--> pénzhelyettesítők
  • A váltó

    A váltó
    A váltó névre és meghatározott időre szolgáló fizetési ígéret, amelyben az adós kötelezettséget vállal arra, hogy a tartozását egy későbbi időpontban visszafizeti a hitelezőnek. (ez Mezopotámiában már több ezer éve jelen volt)
    Aki kapta a váltót, az vásárolhatott vele, azaz "forgatták". Azonban egy idő után már előfordulhatott az, hogy, aki kapta ezt a váltót, az nem ismerte az eredeti kiállítóját, így nem fogadta el. --> bizalom szükséges
  • A bankok váltói

    A bankok váltói
    Mivel az előbb leírtak miatt a váltó csak szűk (bizalmi) körben működött, így a bankok is elkezdtek kibocsátani hasonló papírokat, a bankjegyeket.
    Ezeket mindenki elfogadta. (kivéve, ha abban az időpontban a bankról rossz hírek keringtek)
    Ezt a jelenséget az szüntette meg, hogy a bankjegykibocsátás állami monopólium lett. Ennek oka a piac szabályozása is volt, hogy biztosíthassák a bankjegyek mögötti aranyfedezet meglétét.
  • Az aranystandard

    Az aranystandard
    A 19. század első felében több ország bevezette a bankjegyek aranyra váltásának biztosítását. Ennek két formája volt.
    A currency iskola: csak annyi papírpénzt szabad kibocsátani, amennyi arany valóban rendelkezésre is áll
    A banking iskola szerint lehet többet is, addig, amíg van valódi árualap a pénzmennyiség mögött, amire el lehet költeni a pénzt.
    Azóta a devizák mögül teljesen kivonult az arany.
  • A kétszintű bankrendszer megjelenése

    A kétszintű bankrendszer megjelenése
    Országonként egy bank kiemelkedett a többi közül, ezt az állam különleges jogokkal ruházta fel. (kizárólagos bankjegy, illetve érme kibocsátás joga) Emellett fokozatosan feladatává vált az is, hogy a kereskedelmi bankok pénzteremtési, hitelezési tevékenységét ellenőrizze, szabályozza. Ez a bank lett az adott ország központi bankja vagy más néven jegybankja. (Magyarországon ez a Magyar Nemzeti Bank)
  • A mai pénz

    A mai pénz
    A kétszintű bankrendszer kialakulása óta országonként csak egyféle törvényes bankjegy kerülhet forgalomba. A jegybankpénz bankjegy és bankszámlapénzként is megjelent.

    Ezek eredetileg átválthatóak voltak aranyra. (mint a többi pénzhelyettesítők)
  • HUF

    HUF
    A mai magyar forint (HUF), Magyarország hivatalos fizetőeszköze.
    2008. február 26-a óta a forint szabadon lebeg rugalmas árfolyamrendszerben.
  • Az elektronika fejlődése

    Az elektronika fejlődése
    Az informatikai újítások lehetővé tették az elektronikus pénzforgalmat.--> bankkártya, bankközi utalás
    Egy fontos különbség, hogy a bankjegy esetében az állami jegybank fizetési ígérvényét használjuk, míg egy bankkártyás vagy hitelkártyás vásárlásnál egy kereskedelmi bank ígérete a fedezet.
  • PayPal

    PayPal
    Manapság már a vásárlások bizonyos része is interneten keresztül történik. A nemzetközi vásárlások megkönnyítése érdekében hozták létre a PayPalt.