Coldwar

Külm sõda

  • Trumani doktriin

    President Truman lubas, et Ameerika Ühendriigid aitavad vabu riike sise- ja välissurve (kommunismi) vastu.
  • Berliini blokaad

    Berliini blokaad
    Nõukogude Liit blokeeris kõik teed ja raudteed Lääne-Berliini, mis jättis sealsed elanikud toiduta. Blokaadi ajal tõid sinna toitu Inglismaa ja USA lennukid. Kestis pea aasta.
  • NATO loomine

    12 lääneriiki eesotsas USAga loovad poliitilise ja militaarse liidu, kindlustamaks end Nõukogude Liidu võimaliku kallaletungi eest.
  • Period: to

    Korea sõda

    Kommunistlik Põhja-Korea tungis kallale Lõuna-Koreale. Põhja-Koreal oli Nõukogude Liidu poolehoid, Lõuna-Koreal USA oma. Lõppes vaherahuga, mis kestab tänini.
  • Stalini surm

    Stalini surm
    Nõukogude Liidu juht Jossif Stalin sureb 74 aastaselt. Tema järglaseks saab Nikita Hruštšov, kes Stalini isikukultuse hukka mõistab ja Nõukogude Liidus sulaperioodi alustab, milles lääneriikidega suhteid soojendab ja sõjavange vabaks laseb.
  • Ungari revolutsioon

    Ungari revolutsioon
    Algas protestina, mis kasvas ülestõusuks. Kommunistlik valitsus saadeti laiali ja koheselt loodi demokraatlik valitsus. 4. novembril sisenesid NL väed taas Ungarisse ja uus valitsus langes 10. novembril.
  • Suessi kriis

    Suessi kriis
    Pärast Iisraeli poolset pommitamist tungisid Egiptusesse Briti ja Prantsuse jõud, et taastada kontroll Egiptuse poolt natsionaliseeritud Suessi kanali üle. Britid ja prantslased olid lõpuks sunnitud taganema ja korra loomiseks ssaadeti kohale ÜRO rahuvalvejõud.
  • Period: to

    Võidujooks kosmosesse

    Algas Nõukogude Liidu satelliidi Sputnik kosmosesse laskmisega, mis oli esimene Maa tehiskaaslane. Nõukogude Liit saatis kosmosesse ka esimese elusolendi (Laika) ja esimese inimese (Juri Gagarin), kuid Kuule jõudsid aastal 1969 esimeste inimestena ameeriklased (Neil Armstrong ja Buzz Aldrin). Kuule jõudmine oli ka võidujooksu tipphetk.
  • Kuuba raketikriis

    Kuuba raketikriis
    USA spioonlennuk nägi Kuubale ehitatavat Nõukogude Liidu tuumaraketibaasi, mispeale USA president J. F. Kennedy mereblokaadi üles seadis ja rakettide Kuubalt eemaldamist nõudis. 28. oktoobril nõustus NL raketid eemaldama ning USA nõustus Kuubat mitte ründama, sellega tuumasõda vältides.