Keskaeg

Keskaeg Eesti alal

  • Jan 1, 1208

    Muistne vabadusvõitlus algas

  • Period: Jan 1, 1208 to Jan 1, 1558

    Keskaeg Eesti alal

  • Jan 1, 1227

    Muistne vabadusvõitlus lõpes ja algas keskaeg

    Muistne vabadusvõitlus lõpes ja algas keskaeg
    Eestlased kaotasid ja Eesti oli jagatud Taani, Liivi ordu, Tartu ja Saare-lääne piiskopkondade vahel
  • Oct 1, 1248

    Tallinn sai linnaõiguse

    Tallinn sai linnaõiguse
    Esimene linnaõigusega linn Eesti aladel. Linnaõigust pidi taotlema ja selle saamine ei sõltunud linna elanike arvust. Linnaõigusega linn oli sõltumatu ja seal kehtisid eriseadused. Näiteks kui talupoeg oli ennast linnas varjanud 1 aasta ja 1 päev, siis mõisnikul ei olnud õigust teda tagasi nõuda.
  • Jan 1, 1260

    Esimesed eramõisad

    Esimesed eramõisad
    Esimestes mõisates ei tegeletud veel põllumajandusega, vaid mõis oli vasalli elupaik ja keskus kuhu koguti andameid.
  • Jan 1, 1282

    Tallinn ühines Hansaliiduga

    Tallinn ühines Hansaliiduga
    Tallinn asus tähtsate maa- ja veeteede ristumiskohas ja ta oli lähedal tähtsale kaubanduskeskusele Novgorodile.
  • Jan 1, 1325

    Viljandi sai hansalinnaks

    Viljandi sai hansalinnaks
    Viimane linn Eestis, mis sai hansalinnaks. Viljandi oli Liivimaa kaubateede läheduses. Hansalinnad Eestis olid: Tallin, Tartu, Uus-Pärnu, Viljandi,
  • Apr 23, 1343

    Jüriöö ülestõus

    Jüriöö ülestõus
    Sai alguse Harjumaalt, paari päeva pärast levis Läänemaale ja teistesse maakondadesse. Mõte oli, et kõik saksa verest peavad surema, selle käigus tepeti peale aadlite isegi lapsi, neitsisi ja teenijaid. Ordu kutsus 4 "Eesti kuningat" Paidesse kohtumisele, kuigi tegelikult löödi "Eesti kungingad" Paides maha. Ülestõus lämmatati Saaremaal 1345. aastal.
  • Jan 1, 1346

    Põhja-Eesti müüakse Saksa ordule

    Taani müüs oma valdused Põhja-Eestis Saksa ordule. Saksa ordu oli saanud ülestõusu summutamise kligus kontrolli Taani linnuste üle ja Taani otsustas müüa 19000 hõbemarga eest oma valdused ordule. Ordust sai suurim maavalduste omanik Liivimaal.
  • Jan 1, 1421

    Liivimaa maapäev

    Maapäeval kohtusid valitsejad ja madalamete seisuste esindajad. Kõik olid jaotatud 4 faktsiooni ehk kuuriasse: piiskopid ja raehärrad; ordumeister ja -amtenikud; Riia, Tartu ja Tallinna esindajad ja neljanad olid vasallid. Arutati Liivimaa valitsemist.
  • Jan 1, 1523

    Luterlus jõudis Eestisse

    Luterlus jõudis Eestisse
    Luterlus sai alguse Lutheri 95 teesist, milles ta kritiseeris katoliku kirkikut. See jõudis Eestisse esimesena linnadesse tänu käsitööle ja kaubandusele ja oli alguses levinud linnaelanike seas. Luterlus alustas kirkutes reformatsiooni.
  • Jan 1, 1535

    Esimene eestikeelne tekst

    Esimene eestikeelne tekst
    Selleks oli Wanradt-Koell'i katekismus. rükitud kahes keeles: alamsaksakeeles eestikeeles kõrvuti. Fragmendi sisuks on katkendid usutunnistusest, meieisapalvest, palvetest ja ristimise ning altari sakramendist
    Niisiis on esimene osaliselt säilinud eestikeelne raamat trükitud 1535. aastal Wittenbergis Hans Luffti trükikojas, kus vaid aasta varem nägi ilmavalgust, kus vaid aasta varem nägi ilmavalgust Martin Lutheri saksakeelne piiblitõlge.
  • Jan 1, 1550

    Kujunes talupoegade sunnismaisus

    Kujunes talupoegade sunnismaisus
    Kuna oli vaja toota rohkem vilja, mõtlesid mõisinikud kehtestada seadus, kus talupoejad oleksid maaga seotud ja seetõttu ei saaks lahkuda. Selline kord ei kujunened üleöö, vaid aeglaselt läbi aastate talupoegade õigused vähenesid.
  • Jan 22, 1558

    Liivi sõja alagus ja keskaja lõpp