Jobbik logo

Jobbik Magyarországért Mozgalom

  • Jobboldali Ifjúsági Közösség megalakulása

    Jobboldali Ifjúsági Közösség megalakulása
    A Jobboldali Ifijúsági Közösség 1999-ben alakult párttá egyetemisták és főiskolások vezetésével. Az újonnan megalakuló párt elnöke Kovács Dávid lett. Fő céljuk az volt, hogy a Fidesz ne tudjon tovább kormányozni.
    https://www.policysolutions.hu/userfiles/elemzes/52/biro_nagy_rona_tudatos_radikalizmus_vegso.pdf
  • Országgyűlési választások

    Országgyűlési választások
    A 2002-es országgyűlési választások után az MSZP és az SZDSZ alakított kormányt. A Fidesz ekkor az ellenzékbe szorult viszont a jobbikos fiatalok keményebb, offenzívebb magatartást vártak volna a párttól, mint amit a Fidesz tanúsított. Ehelyett több alkalommal is úgy élték meg, hogy magukra maradtak, a Fidesz puhán
    viselkedik és nem áll ki mellettük.
    https://static.valasztas.hu/onkval2006/hu/15/ogy2002.html
  • Hídfoglalás

    Hídfoglalás
    A 2002. július 4-i hídfoglaláson a szavazatok újraszámlálását követelő tüntetők között a jobbikos politikusok is megjelentek és az Erzsébet hídon a fizikai
    összecsapást is vállalták a rendőrökkel. Ennek oka, hogy a választás utáni hónapokban jelent meg és erősödött fel az
    ifjúsági közösség tagjai között a „cserben hagytak minket” érzése, és a jobbikosok mércéje szerint ekkor kérdőjeleződött meg komolyan az, hogy a Fidesz megalkuvás nélkül képviseli-e a nemzeti érdekeket.
  • Period: to

    Kezdeti nehézségek

    Ebben az időben a Jobbik kis pártként volt jelen a politikában és a minél nagyobb társadalmi támogatottság elérésén fáradozott.
  • Jobbik Magyarországért Mozgalom

    Jobbik Magyarországért Mozgalom
    1. október 24-én alakult párttá az ifjúsági szervezetként, már politikai mozgalomként négy éve létező, önmagát "értékelvű, konzervatív, módszereiben radikális nemzeti-keresztény pártként" meghatározó Jobbik Magyarországért Mozgalom Vona Gábor segítségével. https://magyarnarancs.hu/belpol/a_jobbik_magyarorszagert_mozgalom_partta_alakulasa_tamadas_a_szelen-62641
  • Első országos keresztállító misszió

    Első országos keresztállító misszió
    Az első nagy áttöréstét a pártnak a médiában adventkor az lebonyolított országos keresztállító misszió hozta el. A forgalmas városi köztereken kiállított kettős keresztek hírével és a felháborodó baloldali-liberális médiatermékek tudósításával kapott „ingyenreklám” felhelyezte a
    politikai térképre a Jobbikot.
    https://magyarnemzet.hu/archivum-archivum/2004/11/ismet-tiltott-jelkep-lehet-a-kereszt
  • Választások

    Választások
    A 2006-os választásokon a Jobbik és a MIÉP közös pártszövetséget hozott létre Harmadik Út névvel, viszont a parlamentbe így sem jutottak be és a választások eredményeként megalakult Gyurcsány Ferenc második kormánya.
    https://index.hu/politika/belfold/2006/valasztas/kispart/3ut/
  • Vona Gábor

    Vona Gábor
    A Jobbik új elnöke Vona Gábor lett.
  • Period: to

    Jobbik felfutása

    A 2007 és 2014 közötti időszak volt a Jobbik felfutásának, nagy menetelésének ideje, amely idő alatt kis ifjúsági mozgalomból a második legnagyobb párt lett.
  • MTV-székház ostroma

    MTV-székház ostroma
    Az MTV-székház ostroma a 2006-os magyarországi kormányellenes tüntetések során szeptember 19-ére virradó éjszaka zajlott le, ahol jelentős szerep jutott az MTV székház elfoglalásában Toroczkai Lászlónak és Molnár Tamásnak is, a Jobbik akkori alelnökének.
    https://toroczkailaszlo.hu/az-mtv-szekhaz-ostroma/
  • Bethlen Gábor program

    Bethlen Gábor program
    A Bethlen Gábor programot a Jobbik adta ki, mint egy radikális program, benne erős nemzeti szellemiséggel. Ez a program nyíltan szembement társadalmi csoportokkal, különösképpen kiéleződött a cigány bűnözés megállítására. Lényeges, hogy párt támogatottsága ezáltal nőtt, mivel a cigánysággal szembeni erős propagandával lépett fel a párt.
    (https://24.hu/belfold/2013/03/12/husz-eve-is-eros-volt-a-ciganyellenesseg/)
  • Magyar Gárda megalakulása

    Magyar Gárda megalakulása
    A Jobbik megalakította a Magyar Gárdát. Feladatük a rendvédelem segítése volt, ez pedig összekapcsolódott a „cigánybűnözés” fogalmának megalkotásával, amely a cigányság kollektív megbélyegzését szolgálta. A Magyar Gárda számos vidéki településen megfélemlítő demonstrációkat tartott, amelyekkel, bár súlyos összecsapások nem alakultak ki, de a helyi cigány lakosság megfélemlítését elérték. Azonos, megtervezett ruházattal rendelkeztek. https://fuhu.hu/jobbik-utja-2-elindul-magyar-garda/
  • EP választások

    EP választások
    A párt első komolyabb politikai sikere az Európai Parlament (EP) tagjainak 2009-es megválasztása volt, amelyen mintegy háromszorosan felülmúlták az előzetes várakozásokat és a szavazatok majdnem 15 százalékát szerezték meg, ezzel pedig három képviselőt, Morvai Krisztinát, Balczó Zoltánt és Szegedi Csanádot küldhették az EP-be.
    https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/04/karlenditestol-karlenditesig-avagy-a-jobbik-utja-a-nemzeti-radikalizmustol-a-gyurcsanyizmusig
  • Önkormányzati választások

    Önkormányzati választások
    Az önkormányzati választások a Jobbik számára kedvezőek voltak. Minden megyei közgyűlésbe bejutott minimum egy jobbikos jelölt és összesen 57 megyei közgyűlési helyet szerzett. Országosan pedig 10 jobbikos polgármester lett.
    https://static.valasztas.hu/dyn/ov10/outroot/onkdin/topsfpb4.htm
  • Országgyűlési választások

    Országgyűlési választások
    A 2010-es országgyűlési választásokon a Jobbik harmadik helyen végezett, összesen 47 képviselőt delegálhattak az akkor még 386 fős parlamentbe. A párt az Országgyűlés alakuló ülésére a Magyar Gárda egyenruhájába vonult be.
  • Jobbik Ifjúsági Tagozat

    Jobbik Ifjúsági Tagozat
    Az ifjúsági tagozat célja volt összegyűjteni a hazájukat szerető és felelősséget érző fiatalokat, annak érdekében is, hogy utánpótlás legyen a párt számára. Fő feladatuknak tekintették az értékmegőrzést és a kivándorlást megállítását. Ennek érdékben lakásprogramot is hirdettek.
    (https://www.tarki.hu/hu/news/2011/kitekint/20111123.html)
  • Égjen az Európai Únió!

    Égjen az Európai Únió!
    A Jobbik 2012 januárjában EU ellenes tüntetést szervezett amely során Novák Előd elégette az uniós jelképet. „Nem kérdés, hogy éljen-e az Európai Unió! De égjen-e?” – kérdezte Novák Előd, majd jobbikos politikustársaival, Gyüre Csabával és Murányi Leventével közösen, a közönség őrjöngő tetszésnyilvánítása közepette elégették az EU lobogóját.
    https://mandiner.hu/video/2012/01/jobbik-tuntetes-novak-elod-eu-s-zaszlot-egetett
  • Listát a zsidókról

    Listát a zsidókról
    Gyöngyösi Márton országgyűlési felszólalásában arra tett javaslatot, hogy készítsenek listát a zsidó származású parlamenti képviselőkről. Gyöngyösi listázós kijelentése nyomán olyasmi történt, amely addig és azóta is példa nélküli: az ellenzéki és kormánypárti politikusok közös tüntetésen tiltakoztak Gyöngyösi kijelentései ellen.
    https://index.hu/belfold/2012/11/26/jobbik_listat_a_zsidokrol/
  • Anticionista tüntetés

    Anticionista tüntetés
    Gyöngyösi Márton 2013-ban a Jobbik külügyminiszter-jelöltjeként szónokolt a párt anticionista tüntetésén. Erdogan török miniszterelnököt dicsérte, amiért szembeszállt Izraellel.
    https://hirtv.hu/ahirtvhirei/cafoljak-gyongyosi-martont-az-archiv-felvetelek-2477335
  • Országgyűlési választások

    Országgyűlési választások
    A 2014-es országgyűlési választások előtt a pártvezetés megpróbálta csökkenti a párt radikális és antiszemita jellegét, amit Vona Gábor néppártosodásnak nevezett el. (Oka a támogatottság csökkenése volt) Ennek eredményeként a szavaztok több, mint 20 százalékát megszerezték. Győztesként, pedig a Fidesz került ki.
    https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/04/karlenditestol-karlenditesig-avagy-a-jobbik-utja-a-nemzeti-radikalizmustol-a-gyurcsanyizmusig
  • Period: to

    A néppártosodás útja

    A pártvezetés már megpróbálta háttérbe szorítani a radikális üzeneteket. Vona és a pártvezetés néppártosodásként nevezte a folyamatot, ami valójában hatalmi érdekből végigvitt tartalmi és személyi változást jelentett a Jobbikban.
  • EP választás

    EP választás
    A 2014-es EP választás eredményeként a Jobbik három képviselőt küldhetett az Európai Parlametbe.
    https://www.europarl.europa.eu/elections2014-results/hu/country-results-hu-2014.html
  • Tapolcai időközi választás

    Tapolcai időközi választás
    A 2015. április 12-én megtartott tapolcai időközi országgyűlési választást (elhalálozás okán) a Jobbik jelöltje, Rig Lajos nyerte, így a párt megszerezte első egyéni mandátumát a magyar Országgyűlésben, képviselőinek száma pedig 24-re nőtt, de lényegében így a párt koalícióra lépett a két párt Tapolcán.
    https://hvg.hu/itthon/20150831_Fidesz_vereseg_Tapolca_Jobbik
  • Tisztújító Kongresszus

    Tisztújító Kongresszus
    Vona Gábor a kongresszuson nyilatkozott arról, hogy kiszorítja a pártvezetésből a legradikálisabb politikusokat, így Novák Elődöt is. Ezzel biztosítva a néppártosodását a Jobbiknak. Viszont a kiszorítottak helyére ugyanakkor olyan tagok érkeztek, akik semmivel sem voltak kevésbé radikálisok, például Toroczkai László és Janiczak Dávid.
    https://index.hu/belfold/2016/04/29/jobbik_kiszoritas_vona_novak_kuruc_alfahir/
  • Simicska György

    Simicska György
    Simicska György lehetőséget látott a Jobbikban, így a párt tisztségviselői egyre többször szerepelhettek egyes médiumokban.Valamint több ezer plakáthelyet biztosított a pártnak a piaci ár egytizedéért a pártnak. Viszont az Állami Számvevőszék utólag megállapította, hogy a plakáthelyek áron aluli bérbeadásával tiltott pártfinanszírozás valósult meg, és a Jobbik összesen 660 millió forintos büntetést kapott, amelyet a párt állami támogatásából vontak le, így finanszírozása megbicsaklott.
  • Period: to

    Szétesés

    A párt Vona Gábor lemondásával elindult egy lejtőn és társadalmi támogatottságuk is jelentősen lecsökkent és csökken.
  • Országgyűlési választások

    Országgyűlési választások
    A Jobbik a választásokon a szavaztok 19 százalékát tudta csak megnyerni, ez jelentős bukásnak számított és ez hozzájárult Vona Gábor lemondásához.
  • Vona Gábor lemondása

    Vona Gábor lemondása
    Vona Gábor lemondott pártelnöki posztjáról, aki 12 évig vezette a Jobbikot. A pártelnök az egyetlen karizmatikus személy volt, aki össze tudta békíteni a Jobbik radikális szárnyát a néppártosodást támogatókkal, távozásával ez a kötőerő szűnt meg.
    https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/04/karlenditestol-karlenditesig-avagy-a-jobbik-utja-a-nemzeti-radikalizmustol-a-gyurcsanyizmusig
  • Jobbik Kongresszus

    Jobbik Kongresszus
    Eluralkodott a káosz a pártban miután Vona lemondott, így Helyette Sneider Tamás lett a pártelnök. Ennek okán többen is kiléptek a pártból és kialakult szakadás lett a Jobbikon belül. A párt erőteljesen elkezdett szétesni. Toroczkai Lászlót és Dúró Dórát kizárták a pártból, így Toroczkai megalapította a Mi Hazánk Mozgalmat, amihez sok kilépő csatlakozott.
    (https://index.hu/belfold/2018/06/08/kizartak_toroczkait_a_jobbik/)
  • EP választások

    EP választások
    A konfliktusok rányomták a bélyegüket a 2019-es EP-választás eredményére is, ami gyászos lett a Jobbik számára. A politikai formáció a szavazatok 6,34 százalékát kapta meg, ezzel egyetlen mandátumot szerzett.
  • Jakab Péter-arculatváltás

    Jakab Péter-arculatváltás
    1. januárjában megválasztották a Jobbik élére Jakap Pétert. Ezek után a Jobbik egy arculatváltásba kezdett bele. Jakab Péter elnöksége alatt a Jobbik sutba dobta az addigi irányvonalat és a kommunikációt, nem kínáltak semmilyen rendszeralternatívát. A párt a gyurcsányizmus irányába fordult.
  • Krumpli és parizer

    Krumpli és parizer
    A Jobbik Jakab Péter vezetésével egyszemélyi párttá vált abban az értelemben, hogy a pártelnök számos előadással hívta fel magára a figyelmet. Többek között olyan produkciókkal próbált érvényesülni, hogy az Országházban egy zsák krumplit lóbált Orbán Viktor kormányfő előtt, akinek később beleült a székébe is. Retorikájában igyekezett tiszteletlenül beszélni a jobboldali politikusokkal és politikusokról, többek között a „ficsúrok” volt az egyik kedvenc szava.
  • Kínos ügyek

    Kínos ügyek
    Jakab Péter végül a bulvármédiába botrányhősként került be. Először lakásügyeiről derültek ki furcsaságok, majd az, hogy nagyon ritkán lakik az Országgyűlés által neki bérelt ingatlanban, helyette viszont rendszeresen kabinetfőnöknőjének otthonában tölti az éjszakát.
    A közösségi médiában családapaként megjelenő Jakab fenyegetőzéssel és a rá jellemző verbális erőszakkal hárította el a kellemetlen kérdéseket, és politikai következmények nélkül folytatta a Fidesz elleni kampányát.
  • Nyári ellenzéki előválasztás

    Nyári ellenzéki előválasztás
    A 2021-es nyári ellenzéki előválasztás során bizonyosodott be, hogy a „performansz szemléletű gyurcsányizmust” még a párt potenciális szavazói sem tudták komolyan venni. Jakab Péter az előválasztás első fordulójában a csalódást keltő negyedik helyen végzett, így nem jutott be a második fordulóba, ahol a három legnépszerűbb jelölt mérkőzött meg egymással.
    https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/04/karlenditestol-karlenditesig-avagy-a-jobbik-utja-a-nemzeti-radikalizmustol-a-gyurcsanyizmusig
  • Országgyűlési választások

    Országgyűlési választások
    A Fidesz ismét megszerezte a kétharmadot és az ellenzéki koalíció (aminek a Jobbik is tagja) mindössze 57 képviselői helyett szerzett meg, amiből a Jobbik 9 listás helyett kapott meg.
  • Stummer János

    Stummer János
    2022 májusában Stummer János elindult a Jobbik elnöki posztjáért, de kikapott Jakab Péterrel szemben. Ezt követően Stummer János kilépett a Jobbikból.
    https://index.hu/belfold/2022/05/10/stummer-janos-jobbik-magyarorszagert-mozgalom-kilepes/
  • Új elnök

    Új elnök
    Jakab Péter 2022. június 8-án lemondott a párt elnöki pozíciójáról és július 2-án, pedig Gyöngyösi Mártont választották meg a Jobbik új elnökének.
  • Volner János visszatérése

    Volner János visszatérése
    Volner János, a Jobbik egykori nagy embere bejelentette, hogy visszatér a politikába és otthagyja az üzleti világot. Facebook oldalán az unióból való kilépésről írt és azt kívánja támogatni.
    https://magyarnemzet.hu/belfold/2023/09/visszater-a-politikaba-a-jobbik-utolso-mohikanja-kivezetne-minket-az-europai-uniobol
  • kiszállás az önkormányzati összefogásból

    kiszállás az önkormányzati összefogásból
    Gyöngyösi Márton Jobbik-elnök közölte, hogy pártja egyedül indul a 2024-es önkormányzati választásokon, nem száll be tehát semmilyen ellenzéki összefogásba.
    https://infostart.hu/belfold/2023/06/10/kiszall-a-jobbik-az-ellenzeki-osszefogasbol