History of the usa 1 638

AZ Egyesült Államok története a kezdetekben

  • Virginia létrehozása

    Virginia létrehozása
    Az angolok első rövid ideig létező gyarmata, amit I. Erzsébet idejében hoztak létre, de tartós megtelepedésre csak később került sor.
  • Period: to

    13 gyarmat létrejötte

    Majdnem másfél évszázad alatt a fellendülő gyarmatosítási kedvnek köszönhetően létrejön a későbbi USA 13 alap gyarmatként ismert csoport
  • Jamestown létrehozása, az első sikeres kolónia

    Jamestown létrehozása, az első sikeres kolónia
    Lényegében az amerikai gyarmatok "apukájának" számít, az Angliából elüldözött puritánok szerepe nagy volt létrehozásában, őket Pilgim Fathers néven tartja számon a történelem
    Egy érdekes videó a témában: https://www.youtube.com/watch?v=Dn8oC1HX0eQ
  • Bélyegtörvény (Stamp Act)

    Bélyegtörvény (Stamp Act)
    Új adónem, amit az angol anyaföld kiürült kincstárának feltöltésére bevezetett a gyarmatokban, ezáltal megadóztatták az okiratokat és az újságokat, illetve jogi és kereskedelmi kiadványokat is sújtotta. Ennek értelmében minden ilyen iratot csak az anyaországban használt okmánybélyeggel postázhattak.
  • A Bostoni Teadélután

    A Bostoni Teadélután
    Indiánnak öltözött telepesek megrohantak három angol hajót a bostoni kikötőben, és teaszállítmányukat a tengerbe szórták. Ennek közvetlen oka az volt, hogy az angol kormány a Londonba szállított tea vámját megszüntette, de változatlanul fenntartotta a tea árát az észak-amerikai gyarmatokon.
    Videó dióhéjban: https://www.youtube.com/watch?v=1cT_Z0KGhP8
  • Első Kontinentális Kongresszus

    Első Kontinentális Kongresszus
    Az észak-amerikai gyarmatok közösen tiltakoztak az őket sújtó brit törvények ellen. Bár az első gyűlés legfőbb célja még a londoni kormányzattal való megegyezés volt, az október 26-áig ülésező Kongresszus sokkal inkább az 1783-ra függetlenné váló Egyesült Államok törvényhozásának alapjait rakta le.
  • Period: to

    Függetlenségi Háború

    A gyarmatok kezdetben nem függetlenedni kívántak, hanem a számukra kedvezőtlen rendeletek, adók visszavonását követelték. A háború kitörésének számos oka volt, a folyamat már a hétéves háborút lezáró párizsi békeszerződés idején megkezdődött, 1775-ben fegyveres szakaszba lépett, és 1783-ban a párizsi békekötéssel zárult le, ahol Nagy-Britannia elismerte az Amerikai Egyesült Államok szuverenitását.
  • A Függetlenségi Nyilatkozat kihirdetése és aláírása

    A Függetlenségi Nyilatkozat kihirdetése és aláírása
    1. június 11-én a Kongresszus által összeállított öttagú bizottság felállt a nyilatkozat megfogalmazására, tagjai voltak többek között: John Adams (Massachusetts), Benjamin Franklin (Pennsylvania) és Thomas Jefferson (Virginia).
  • Yorktown-i vereség

    Yorktown-i vereség
    Washington főparancsnok vezetésével legyőzik az angolokat, ezzel lényegében eldöntve a háború kimenetelét.
  • A mai napig használatos alkotmány kidolgozása

    A mai napig használatos alkotmány kidolgozása
    A konföderációs cikkelyek helyébe lépett, azokat jelentősen továbbfejlesztette. Az elkészítés óta mindösszesen 27 alkalommal egészítették ki, egyik ilyen fontos kiegészítés volt a Bill of Rights, tíz cikkellyel.
  • Period: to

    George Washington az USA első elnöke

  • Bill of Rights

    Bill of Rights
    Az első kiegészítés a mai napig működő alkotmányhoz
    Egy hasznos videó az értelmezéshez: https://www.youtube.com/watch?v=aMCDikASE4o