Borító

Világképek

  • 610 BCE

    Anaximandros

    Anaximandros
    Azt állította, hogy a Föld egy alacsony és széles henger (tehát lapos), mely a levegőben lebeg és örök égi tűz veszi körül. Azt is állította, hogy a Föld körül egy hatalmas tüzes kerék kering, és ennek a résein, csövein át bevilágító fényeket, a tűznek a fényeit hisszük égitesteknek (tehát azok valójában nem is léteznek).
  • Period: 610 BCE to 1510

    Geocentrikus világkép

    ~: Az a nézet miszerint a Föld van a világ középén és így körülötte kering ilyen vagy olyan módon minden égitest.
    A geocentrikus világkép sokáig volt a „hivatalos álláspont” a Katolikus Egyház miatt. Kényelmes volt neki, mivel beleilleszkedett dogmarendszerébe azzal, hogy az embert állította a világ központjába. Ezzel sajnos sokáig a csillagászat további fejlődését akadályozták.
  • 500 BCE

    Pythagoreusok

    Pythagoreusok
    Ez első komolyabb, nem mitikus alapú felvetés a pythagoreusok nevéhez fűződik. Ők csak annyit állítottak, hogy a Föld gömb alakú, és épp ugyanolyan égitest, mint a többi.
  • 427 BCE

    Platón

    Ugyan a pythagoreusok nem állították, hogy a Föld a világ középpontjában van, mégis elterjedt egy olyan nézet, melyben keveredett az ő elméletük és Anaximandrosé. Eszerint a Föld gömb alakú és körülötte keringenek az égitestek. Ezt a nézetet vallotta maga Platón is.
  • 400 BCE

    Euxodos

    Euxodosz az előzőekhez hozzárakta, hogy a bolygók kör alakú pályán keringenek.
  • 150

    Ptolemaios

    Ptolemaios
    A korábbi elméleteket összegezte Ptolemaios az Almageszt néven ismert művében, ezzel megalkotva a „Ptolemaioszi világképet”, melyet még a középkor nagy részében is vallottak (bár főleg az egyház dogmái miatt).
    Szerinte nem a Föld a világ közepe, de közel fekszik ahhoz a ponthoz. Ezzel magyarázta azt, hogy hogyan lehet, hogy az égitestek pályái kör alakúak, mégis, égbolton megfigyelhető mozgásuk inkább hurokszerű.
  • 1510

    Kopernikusz

    Kopernikusz
    A heliocentrikus világképről írt művében 7 pontban fogalmazta meg elméletét:
    1. Az égitestek nem egyazon középpont körül keringenek.
    2. A Föld nem középpontja a világmindenségnek.
    3. Minden körmozgás a Nap körül történik.
    4. A világegyetem hatalmas.
    5. A Föld naponta megfordul változatlan pólusa körül.
    6. A Föld épp úgy a Nap körül mozog, mint a többi bolygó. A Föld ezen kívül más mozgásokat is végez.
    7. Az égbolt számos jelensége csak a Föld mozgásával magyarázható.
  • Kepler

    Kepler
    Leírta a bolygók pontos mozgását Tycho Brahe, dán csillagász megfigyelései alapján. Ezzel ellentmondott Kopernikusznak azzal, hogy az égitesteket nem tekintette mozdulatlannak.
  • Einstein

    Einstein is hatással volt a csillagászatra a relativitás elméletével. Ebből azt következett, hogy a világ minden pontja egyenrangú helyzetben van, így olyan, hogy „Világ közepe” nem létezik.