Astron1

Űrkutatatási események

  • Világ első műholdja

    Világ első műholdja
    Szputnyik-1 volt a világ első műholdja. Eredetileg az Amerikai Egyesült Államok ellen készült, de tervezője Koroljov hatására a rakétát békés célra használták fel. Innentől a Szovjetunió és az Amerikai Egyesült Államok űrversenybe kezdett
  • Az első élőlény az űrben

    Az első élőlény az űrben
    A szovjetek a második műholdjukon a Szputnyik-2-n egy sintértelepi kutyát küldtek fel az űrbe. A műholdnak nem volt visszatérő egysége, ezért a Föld körüli pályára állás után néhány órával Lajka elpusztult.
  • NASA megalakulása

    NASA megalakulása
    Amerikát sokkolta a hír amikor a szovjetek felküldték a Szputnyik-1-et. Ezért gyorsan megalapították a NASA-t. (Nemzetközi Repülési és Űrhajózási Hivatal)
  • Az első ember az űrben

    Az első ember az űrben
    A szovjeteknek sikerült felküldeniük az első embert az űrbe, Jurij Alekszejevics Gagarint, így ugyebár legyőzve az amerikaiakat. A Földet 108 perc alatt kerülte meg a Vosztok-1 fedélzetén. Gagarin később már nem hajtott végre több űrrepülést.
  • Apollo program indulása

    Apollo program indulása
    J. F. Kennedy amerikai elnök kongresszusi beszédében jelentette be a program indulását. A program célja kettős volt: a fő cél az ember Holdra juttatása volt, rejtett politikai cél pedig az űrversenyben az USA vesztes pozíciójának megfordítása.
  • Az első ember a Holdon

    Az első ember a Holdon
    Az Apollo-11 fedélzetén Neil Armstronggal, Edwin Aldrinnal és Michael Collinssal 3 nap utazás és 1 nap Hold körüli keringés után sikeres landolást hajtott végre. Ahol Armstrong megtette az első lépéseit a Holdon. Ekkor hangzott el a híres mondat: "Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek.".
  • Az első leereszkedés a Vénusz felszínére

    Az első leereszkedés a Vénusz felszínére
    A szovjet Venyera-7 űrszonda volt az első, amely a leereszkedést követően adatokat közvetített a Vénusz felszínéről. Elérve légkörét sima leszállást hajtott végre 1970. december 15-én.
  • Nemzetközi űrrepülések kezdete

    Nemzetközi űrrepülések kezdete
    Az amerikai Apollo-18 és a szovjet Szojuz-19 űrhajók összekapcsolódtak az űrben. Ez az űrverseny enyhülését jelentette. A nemzetközi űrrepülések kezdetét innen számítjuk.
  • Az első magyar az űrben

    Az első magyar az űrben
    Az Interkozmosz program keretében nyílt lehetősége az űrbe jutni. Lehetővé tette hogy a szovjet tagországok 1-1 képviselője eljusson az űrbe. Magyarországot Farkas Bertalan képviselte. Az űrhajó összekapcsolódott a Szaljut–6 űrállomással, ahol szovjet űrhajósok fogadták.
  • Az első amerikai űrkatasztrófa (Challenger balesete)

    Az első amerikai űrkatasztrófa (Challenger balesete)
    Az indítás után 73 másodperccel megsemmisült.A fedélzetén tartózkodó hét űrhajós meghalt. A vizsgálatok alapján az egyik gyorsítófokozat tömítőgyűrűje miatt történt a baleset.
    https://www.youtube.com/watch?v=j4JOjcDFtBE
  • Nemzetközi Űrállomás indítása

    Nemzetközi Űrállomás indítása
    A Nemzetközi Űrállomás egy alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomás. Az egyik legdrágább és legnagyobb űreszköz az űrkutatás történelmében. A programban 16 ország vesz részt: USA, Oroszország, Japán, Kanada, Brazília és az ESA 11 tagállama.
  • Plútó elérése

    Plútó elérése
    A New Horizons amerikai űrszondát 2006. január 19-én indítottak el. Repülése alatt megközelítette a Jupitert és 2015. július 14-én ért el a Plutóhoz, melyről fényképet készített. További célja a Kuiper-öv egy vagy két égitestének meglátogatása,majd a Naprendszer elhagyása.