Images

Széchenyi István

  • Period: to

    Széchenyi István élete

    Politikus, valóságos belső titkos tanácsos, császári és királyi kamarás, író, polihisztor, közgazdász, a Batthyány-kormány közlekedési minisztere, „a legnagyobb magyar”.
  • Széchenyi gyermekkora

    Széchenyi gyermekkora
    Bécsben született 1791. szeptember 21-én. A gróf Széchényi család a legtehetősebb magyar főúri családok egyike. Édesapja, gróf Széchényi Ferenc, a Magyar Nemzeti Múzeum alapítója, édesanyja tolnai Festetics Julianna grófnő.
    Széchenyi István gyermekkorát Nagycenken és Bécsben töltötte. Nevelését Lunkányi János, Révai Miklós, a magyar nyelvészetre, építészetre tanította. Antoine Poupar házi káplán pedig olasz és francia nyelvből adott neki órákat.
  • Széchenyi István, a katonatiszti pályán

    Széchenyi István, a katonatiszti pályán
    17 évesen kinevezték főhadnagynak. Szabadidejét tereprajzok és adatfelvételek készítésével töltötte. Testvérei hazatértek szüleihez, de ő tovább a hadseregnél maradt. 1813-ban már kapitány volt, kitűnő hadi szolgálatot teljesített.
  • Széchenyi István utazásai és a lóverseny

    Széchenyi István utazásai és a lóverseny
    1815-Franciaország és Anglia: figyelemmel kísérte a technika és az ottani kultúrát.
    1817-Görögország, Olaszország, Kis-Ázsia, Boszporusz partjai, Égei-tengeri szigeteken az ógörög irodalom, művészet, régészet iránt érdeklődik.
    1821-Magyarország, Erdély nevezetesebb városait látogatja meg.
    1822-ben Magyarországon és Ausztriában lóverseny honosítást kezdeményezett.
  • A Magyar Tudományos Akadémia alapítása

    A Magyar Tudományos Akadémia alapítása
    1825-ben a reformországgyűlésen magyarul szólal meg, eddig csak latinul beszéltek.
    Széchenyi István felajánlja birtokainak éves jövedelmét egy Tudós Társaság alapítására. 1827-ben az alapítást törvénybe iktatták.
  • Nemzeti Kaszinó

    Nemzeti Kaszinó
    A Nemzeti Casino olyan magyar egyesület, amely a nemzeti közművelődés, a közérdekű eszmecsere és párbeszéd, valamint a magyar társadalom és az ország fejlődésének előmozdítása érdekében jött létre.
  • Művei

    Művei
    Lovakrul-1828 "A világ minden vásárait lovainkkal elboríthassuk és hogy a magyar ló mindenütt érdemlett elsőbbséget nyerjen”.
    Hitel-1830 "A magyar mezőgazdaság, kereskedelem égetően fontos kérdéseit, és a jelen állapotnak „tiszta magyar szív” érzésével írott rajza után meglepő biztossággal jelöli ki, hogy mit kell tenni és hol kell a munkának nekikezdeni."
    Világ-1831 " Buda és Pest egyesítése Magyarország fejlődéséhez okvetlenül szükséges, hogy a nemzet haladása a királyságot is erősíti.
  • Duna

    Duna
    A Duna megnyitása a kereskedelemnek, végig hajózhatóvá tétele volt a legnagyobb célja, ami 1834-ben egy Argo nevű hajóval keltek át.
    A Tiszán gőzhajóval Szegedre is elhajózott.
    Himfy nevű vitorlás amit Angliából hozott, először a Fertő tavon majd a Balatonon közlekedett.
    Az első gőzhajó, a Kisfaludy 1846. szeptember 21-én indult útnak a Balatonon.
  • Házassága

    Házassága
    Seilern Crescence (1799–1875) osztrák származású grófnő, első férje gróf Zichy Károly, Moson vármegye főispánja, főkamarásmester, második férje gróf Széchenyi István.
    Gyermekeik: gróf Széchenyi Béla és gróf Széchenyi Ödön, kislányuk gróf Széchenyi Julianna csupán 2 hétig élt.
  • Lánchíd

    Lánchíd
    A munkálatok 1839-ben kezdődtek, a kész hidat 1849. november 20-án avatta fel Haynau. Tervezője az angol William Tierney Clark, a kivitelezés irányítója a skót származású Adam Clark volt. Utóbbiról nevezték el az Alagút és a Lánchíd közötti teret (Clark Ádám tér). A hídfők kőoroszlánjait Marschalkó János lőcsei szobrászművész készítette.
  • Közlekedési miniszter

    Közlekedési miniszter
    Batthyány Lajos miniszterelnök felkérésére 1848. március 23-án elvállalta a közlekedésügy és közmunka tárcáját.
  • Betegsége, halála

    Betegsége, halála
    1. szeptember 5-én Döblingbe, a Görgen-elmegyógyintézetbe került, hosszú éveken keresztül tartózkodott itt. Egy végzetes pillanatban, 1860. április 7-ről 8-ra virradó éjszaka, vitatott körülmények között önmaga ellen fordította fegyverét.
    2. április 11-én több mint tízezer ember vett részt Széchenyi István temetésén Nagycenken.