100-aastane sõda

  • 1337

    Sõja algus

    Inglise kuningas Edward III kuulutas end avalikult Prantsusmaa troonipärijaks
    (tema vanaisa oli olnud Prantsusmaa kuningas Philippe IV).
  • 1346

    Normanni vallutus

    Normanni vallutus
    Normanni vallutus Inglismaal algas Normandia hertsogi Williami sissetungiga Inglismaale 28. septembril 1066. Pärast võitu 14. oktoobril 1066 toimunud Hastingsi lahingus, kus William võitis Inglismaa kuningat Harold II, sai ta tuntuks William Vallutajana.
    Allikas-Wikipeedia
  • 1348

    Must surm

    Must surm
    Must surm oli inimajaloo üks kõige laastavamaid katkupandeemiaid, mille põhjustajaks peetakse katkubakterit. Musta surma katkuepideemia sai alguse arvatavasti Hiinast ning levis nakatunud näriliste ja inimeste kaudu Konstantinoopolisse, Indiast Krimmini ja 1347. aastal Veneetsiasse, Genovasse ja Sitsiiliasse.[1] Selle tagajärjel suri katku hinnanguliselt 75–200 miljonit inimest. Euroopas, kus pandeemia tippaeg oli aastatel 1346–1353, suri selle
    Allikas-Wikipeedia
  • 1356

    Poitiers' lahing

    Poitiers' lahing
    Esimesena ründasid inglasi prantsuse rüütlid. Inglise väes oli palju Walesi mägilasi, kes olid relvastatud hiigelsuurte terasvibudega. Nendega lasti 3 jala ikkusi nooli hobuste pihta, mis lõpuks halvas rüütlite rünnaku. Järgmisena ründas prantsuse jalavägi, mis löödi tagasi veel enne kui kõik ründajad olid jõudnud lahingusse astuda. Viimaks astus lahingusse Jean oma allesjäänud väega.
    Allikas-Wikipeedia
  • 1358

    Pariisi ülestõus ja źakerii

    Pariisi ülestõus ja źakerii
    Žakerii oli 1358. aastal Saja-aastase sõja ajal Prantsusmaal toimunud talupoegade mäss. Talupoegade pilkenimi oli Jacques, mille järgi hakati seda ülestõusu nimetama žakeriiks (jacquerie).
  • 1360

    Calais´rahu

    Calais´rahu
    Prantsuse kuningas John pidi oma tiitli päästmiseks sõlmima calai rahu kaotades kolmantiku Prantsusmaa aladest
  • Jan 6, 1412

    sündis Jeanne d´Arc ehk Orleansi neitsi

    sündis Jeanne d´Arc ehk Orleansi neitsi
    1. aastal kuulutati Jeanne d'Arc katoliku kiriku pühakuks.
  • 1429

    Jeanne d´Arc läks kuninga jutule

    Jeanne d´Arc läks kuninga jutule
    Ta püüdis kohtuda Prantsuse sõjaväe juhtkonnaga, kuid esialgu lükati tema soov tagasi. Alles siis, kui ta oli õigesti ennustanud 12. veebruaril 1429 toimunud Heeringate lahingu tulemuse (Prantsuse ja Šotimaa väeüksused said lüüa mitu korda väiksemalt inglaste väelt ja loovutasid Orléansi), võeti teda kuulda.
  • 1430

    Jeanne d´Arc langes reetmise tõttu vangi

    Jeanne d´Arc langes reetmise tõttu vangi
    Jeanne d'Arc e Orleansi Neitsi langes 1430 reetmise tõttu burgundlaste vangi ning hukati tuleriidal nõia ja ketserina.
  • 1430

    Jeanne d´Arc põletati tuleriidal

    Jeanne d´Arc põletati tuleriidal
    kohtuprotsessid, kus Jeanne üritas oma jumalatruudust kinnitada, kuid edutult. Süüdistatuna ketserluses põletati ta tuleriidal. 1920. aastal kuulutati Jeanne d'Arc katoliku
  • 1453

    Sõja lõpp

    Sõja lõpp
    Prantslased lõpetasid sõja 1453 Castilloni lahinguga, kus inglased kaotasid 4000 meest. 1453. aastaks, kui sõjategevus rauges, oli Inglismaa kontrolli alla jäänud ainult Calais' kindlus koos lähiümbrusega Prantsusmaa põhjarannikul, mis jäi 1559. aastani Inglismaa kuninga valdusse.
  • 1456

    – Paavst tühistas otsuse

    – Paavst tühistas otsuse
    pealinnaks saab Toledo Paavst Bonifatius II määras Vigiliuse oma järeltulijaks, kuid vaimulikkonna vastuseisu tõttu tühistas hiljem oma otsuse