Razpad Jugoslavije

  • Smrt Josipa Broza Tita

    Smrt Josipa Broza Tita
    Josip Broz Tito je bil jugoslovanski komunistični revolucionar, ki je opravljal najvišje položaje od leta 1943 do 1980. Po njegovi smrti se začnejo kazati posledice nerešenih težav, ki so jih skrivali pred javnostjo. Z izgubo močne osebnosti je šla država iz krize v krizo.
  • Demonstracije znotraj Jugoslavije

    Demonstracije znotraj Jugoslavije
    Albanci so zahtevali enak status za Kosovo, kot so ga imele druge republike. Protesti so potekali od 11. marca do 3. aprila.
  • Slobodan Miloševič

    Slobodan Miloševič
    Slobodan Miloševič je bil srbski politik, ki je od leta 1989 do 1997 opravljal vlogo predsednika. Leta 1986 postane vodja srbskih komunistov in prevzame "velikosrbske" koncepte, ki jih je kot nacionalni program zapisala Srbska akademija znanosti in umetnosti.
  • Predlogi sprememb ustave SFRJ

    Predlogi sprememb ustave SFRJ
    V začetku leta 1987 so bili po državi razposlani predlogi sprememb ustave SFRJ. Slovenski intelektualci so menili, da gredo ideje v smeri krepitve unitarne države, zato so javno opozorili na problematičnost predlogov, zatem pa začeli pisati predloge nove slovenske ustave, ki so bili predstavljeni leta 1988.
  • Teritorialna obramba

    Teritorialna obramba
    1. decembra leta 1990 je bila prvič uporabljena teritorialna obramba v Kočevski Reki. S tem je bilo pokazano, da se tudi Slovenija vojaško pripravlja na osamosvojitev. Bila je predhodnica Slovenske vojske.
  • Plebiscit o samostojnosti Slovenije

    Plebiscit o samostojnosti Slovenije
    Plebiscit je potekal 23. decembra leta 1990, kjer so slovenski volvci odločali ali naj bo Slovenija samostojno in neodvisna država. 88.5% vseh udeležencev je glasovalo za samostojno Slovenijo, ki bi lahko bila konfederalno povezana z Jugoslavijo.
  • Neodvisnost Slovenije

    Neodvisnost Slovenije
    Slovenija postane 25. junija neodvisna. Na ta dan sta bili sprejeti Deklaracija o neodvisnosti Slovenije in Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije. Danes na ta dan praznujemo Dan državnosti
  • Slovenska osamosvojitvena vojna

    Slovenska osamosvojitvena vojna
    Slovenska osamosvojitvena vojna, znana tudi kot desetdnevna vojna je potekala od 27. junija do 7. julija. Jugoslovanska ljudska armada je zasedla mejne prehode, njen cilj je bilj vzpostaviti ponovno suverenost SFRJ. Enote TO in Policije so načrte vojske onemogočile. Zmagale so v spopadih za meje, zaustavile premike sovražnih kolon ter jim onemogočile oskrbo države.
  • Briontska deklaracija

    Briontska deklaracija
    1. junija se je na Brionih začela konferenca pod vodstvom predstavnikov Evropske skupnosti. Predstavniki Evropske skupnosti, Slovenije, Hrvaške in jugoslovanskih zveznih oblasti so sprejeli Briontsko deklaracijo. S takojšnjim premirjem so bili Slovenci zelo zadovoljni. Briontska deklaracija je bila prvi mednarodni dokument, ki je upošteval Republiko Slovenijo kot enakopravno partnerico. Za tri mesece so zamrznili osamosvojitvene ukrepe.