Standard of ur   war

Povijest Mezopotamije,Egipta i Perzije

  • 3500 BCE

    Sumerani- izum pisma

    Sumerani- izum pisma
    Sumerani su bili prvi narod koji je izumio pismo 3500. g.pr.Kr. Kasnije je bilo klinasto pismo u kojemu su bili pojednostavljeni slikovni prikazi tog pisma.
  • 3100 BCE

    Menes poraža Donji Egipat i ujedinjuje ga

    Menes poraža Donji Egipat i ujedinjuje ga
    Vladar Gornjeg Egipta Menes porazio je Donji Egipat i tako ga ujedinio. Poslije Menesa Egiptom su vladale razne vladarske obitelji- dinastije. Najvažniji arheološki dokaz je Narmerova (Menesova) paleta.
  • 2700 BCE

    Staro Egipatsko kraljevstvo

    Staro Egipatsko kraljevstvo
    Egipat se širi na jug u Nubiju i na sjeveroistok u Siriju te je Staro Egipatsko kraljevstvo razdoblje velike gospodarske i političke moći Egipta. U tom razdoblju se gradi puno piramida a najvažniji vladar je Zoser koji gradi prvu piramidu, a najveća piramida je Keopsova.
  • 2360 BCE

    Lugalzagezi se proglašava kraljem

    Lugalzagezi se proglašava kraljem
    Lugalzagezi je bio najznačajniji sumerski vladar. On pokušava stvoriti sumersku državu te samo djelomično uspijeva. Godine 2360.pr.Kr. osvaja nekoliko sumerskih gradova i proglašava se kraljem.
  • 2340 BCE

    Akadski vođa Sargon osvaja sumerske gradove

    Akadski vođa Sargon osvaja sumerske gradove
    Sumerski vođa Sargon je stvorio prvo veliko svjetsko carstvo koje se pružalo od Sredozemnog mora pa sve do Perzijskog zaljeva. Središte mu je bilo grad Akad. Akađani su vojno osvojili Sumer, ali su prihvatili njihovu vjeru, pismo i običaje. Oni su vladali Mezopotamijom od oko 100 do 200 godina, a zatim se njihova država raspada.
  • 2200 BCE

    Velika kriza Stare države

    Velika kriza Stare države
    Velika kriza je nastala zbog raspada Stare države i zbog nastanka Prvog međurazdoblja. U Prvom međurazdoblju je nastala Žalopoljka Ipu Ura, a obilježja su mu decentralizacija zemlje, prodor stranaca posebno u deltu Nila i socijalni nemiri.
  • 1900 BCE

    Srednje kraljevstvo

    Srednje kraljevstvo
    Vladari jedanaeste i dvanaeste dinastije stabiliziraju stanje u državi. Srednje kraljevstvo je osnovao vladar Metuhotep II. , a najvažniji vladar je Sesostris III. koji širi državu i vrši centralizaciju zemlje. Također Sesostris III. je jačao gospodarstvo te je izgradio umjetno jezero u Fajumu.
  • 1754 BCE

    Hamurabijev zakonik

    Hamurabijev zakonik
    Hamurabijev zakonik najglasoviti je zakonik naroda Staroga istoka. Babilonski kralj Hamurabi ga je dao oklesati na na kamenu stelu od diorita visine 2,62 m i objaviti narodu pri kraju svoje duge vladavine. Njegovi propisi su bili vrlo strogi.
  • 1700 BCE

    Drugo međurazdoblje

    Drugo međurazdoblje
    Nakon smrti Sesostrisa III. država naglo slabi te nastaje nova kriza. Nomadi koji su se zvali Hiksi su upali iz istoka u Egipat te su preuzeli vlast. Oni donose nova oružja poput bojnih kola (i konji) te donose broncu. Oni također grade novu prijestolnicu u delti Nila koja se zove Avaris.
  • 1552 BCE

    Nova Egipatska država

    Nova Egipatska država
    U početku su Hiksi vladali oko stotinjak godina ali sredinom 16.st.pr.Kr. vladari grada Tebe pokeću rat protiv Hiksa.Hiksi su poraženi i stvorena je nova Egipatska država.Osnivač je bio faraon Amozis I. . Nova država je imala veliku vojnu moć. Za vrijeme Tutmozisa III. Egipat dostiže najveći teritorijalni opseg. U egipat dostiže veliki novčani dohodak te je Egipat kulturno i gospodarski porastao. Tu su nastali i veliki hramovi poput Abu Simela i Luksora.
  • 1400 BCE

    Vjerska reforma

    Vjerska reforma
    Vjersku reformu je započeo faraon Amenofis IV. koji proglašava boga Atona kao najvažnijeg te sebi mijenja ime u Eknaton. Njegova žena se zvala Nefertiti a nakon njegove smrti njegov sin Tutankamon je prisiljen ponovo vratiti stare bogove. Zadnji moćni vladar je bio Ramzes II. koji gradi najveće hramove.
  • 800 BCE

    Tigletpilesar III. osvaja Mezopotamiju

    Tigletpilesar III. osvaja Mezopotamiju
    Asirski kralj Tigletpilesar III. osvaja cijelu Mezopotamiju. Asirska vojska je vrlo moćna i okrutna te predvode etničko čišćenje.
  • 700 BCE

    Asurbanipalova vladavina

    Asurbanipalova vladavina
    Asirija je stekla potpunu moć u 7.st.pr.Kr. u vrijeme vladavine kralja Asurbanipala. On vlada Mezopotamijom, Palestinom, Sirijom i Egiptom. Njegova prijestolnica je grad Niniva te je tamo utemeljio bogatu biblioteku s oko 30 000 glinenih pločica.
  • 600 BCE

    Nova Babilonska država u vrijeme Nabukodonosora II.

    Nova Babilonska država u vrijeme Nabukodonosora II.
    Najveći uspon Nove Babilonske države je bio u vrijeme kralja Nabukodonosora II. On osvaja Mezopotamiju, Siriju i Palestinu te osvaja Jeruzalem i odvodi Židove u babilonsko ropstvo. Nabukodonosor je također poduzeo velike gradnje u Babilonu te gradi dvostruke gradske zidine, obnovio je zigurat i gradio je kanale, ceste te viseće vrtove. Nakon njegove smrti država naglo slabi.
  • 600 BCE

    Vladavina Kira II.

    Vladavina Kira II.
    U doba kralja Kira II. vlada dinastija Ahemenida. On širi perzijsku državu te osvaja Mediju, Novobabilonsku državu i Malu Aziju.Također oslobađa Židove iz Babilonskog ropstva.
  • 525 BCE

    Vladavina Darije I.

    Vladavina Darije I.
    Kirov nasljednik je Kambiz II.,a Kambiza II. nasljeđuje Darije I. On širi vlast Perzijanaca u Europu te gradi ceste, organizirao je prvu poštansku službu i uveo je zlatni novac - darik. Ratovao je protiv Grka i bio je poražen u bitci kod Maratona.
  • 480 BCE

    Bitka kod Salamine

    Bitka kod Salamine
    Darija I. nasljeđuje Kserkso I. koji nastavlja neuspješne ratove protiv Grka te je poražen kod Salamine.
  • Period: to 480

    Povijest Mezopotamije,Egipta i Perzije