Kamienie milowe w diabetologii

By daqsia
  • Jan 1, 980

    Avicenna

    Avicenna
    Już od początku historii choroby, lekarze zauważyli że mocz chorych jest słodki i że przyciąga mrówki i inne insekty. Niektórzy lekarze w ramach diagnozy próbowali więc próbkę moczu. Avicennie, perski lekarz i filozof, który jako pierwszy dokładnie opisał oba typy cukrzycy, objawy, przebieg, jak również powikłanie cukrzycy, gangrenę. Co więcej, Avicenna opracował mieszankę ziół, która obniża ilość wydzielanego cukru, stosowaną do dziś. Mieszanka ta to łubin, kozieradka i kurkuma.
  • Pierwsze objawy cukrzycy

    Pierwsze objawy cukrzycy
    Oskar Minkowski zauważył, że psy, którym usunięto trzustkę, wykazywały objawy cukrzycy. Szczególnie jego uwagę przyciągnęła poliuria (oddawanie dużych ilości moczu). Badacz razem z Józefem von Mering wysnuli wniosek, że trzustka produkuje substancje regulującą poziom cukru we krwi.
  • Substancja powodująca cukrzycę

    Substancja powodująca cukrzycę
    Angielski uczony, Sir Edward Albert Sharpey-Schafer odkrył, że za cukrzycą stoi pojedyncza substancja produkowana przez trzustkę, a konkretnie przez wysepki komórek odkryte przez Paula Langerhansa. Od łacińskiego słowa insula (łac. wyspa) nazwał tą substancje insuliną.
  • Udział psów

    Udział psów
    Naukowcy z Kanady - Frederyk Grant Banting and Karol Herbert Best prowadzili badania z udziałem psów. Odkryli oni, że jeśli podadzą wyciąg z trzustki zdrowych psów, tym zwierzętom, którym trzustkę usunięto, to wyciąg ten ratuje ich życie.
  • Pierwszy zastrzyk insuliny

    Pierwszy zastrzyk insuliny
    Frederick Grant Banting i Charles Herbert Best po raz pierwszy wstrzyknęli insulinę choremu. Pacjentem był Leonard Thompson, 14-latek chory na cukrzycę typu I. Leonard otrzymał w jednym zastrzyku 5 ml wyciągu, co spowodowało spadek glikemii z 520 miligramów na decylitr (mg/dl) do 120 mg/dl. W efekcie zmniejszyła się zawartość cukru w moczu chłopca. 14-letni pacjent stał się pierwszym chorym, którego uratowano przed niechybną śmiercią z powodu ketozy cukrzycowej
  • Produkcja przemysłowa insuliny

    Produkcja przemysłowa insuliny
    Rozpoczęto produkcję przemysłową insuliny. Zajął się nią George Henry Alexander Clowes, biochemik i dyrektor Eli Lilly w Indianapolis.
    Pierwsze insuliny o nazwie „Iletin” opuściły zakład produkcyjny 26 czerwca 1922 r. Do zakładu zaczęły napływać zamówienia z wielu ośrodków medycznych i od samych pacjentów. Często były to dramatyczne prośby o jak najszybsze dostarczenie leku z powodu gwałtownie pogarszającego się stanu zdrowia wielu pacjentów.
  • Roztwór Benedykta

    Roztwór Benedykta
    W 1925 r. pacjenci mogli sprawdzić swój cukier w moczu w domu. Po zmieszaniu 8 kropel moczu z roztworem Benedykta pacjent gotował mieszaninę przez 5 minut. Na podstawie kolorystyki pacjent był w stanie stwierdzić czy w moczu jest cukier.
  • Produkcja zastrzyków insulinowych

    Produkcja zastrzyków insulinowych
    Becton Dickinson and Company rozpoczęło produkcję pierwszych szklanych zastrzyków insulinowych dla pacjentów, zatwierdzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne.
  • Usystematyzowanie cukrzycy

    Usystematyzowanie cukrzycy
    Solomon Berson i Rosalyn Yalow's opracowali metodę oznaczenia poziomu insuliny w ciele pacjentów. To wtedy odkryli, że niektórzy chorzy nadal produkcją własną insulinę. W ten sposób powstało pojęcie cukrzyca insulino-zależna (typ 1) i cukrzyca insulino niezależna (typ 2).
  • Pierwsze paski do pomiaru glukozy

    Pierwsze paski do pomiaru glukozy
    Pierwsze paski do pomiaru glukozy we krwi zostały wprowadzone na rynek w 1964 r. Pacjent pozostawiał kroplę krwi na pasku przez 1 minutę, a następnie spłukiwał. Kolor na pasku był następnie porównywano z wykresem kolorystycznym w celu określenia zakresu glukozy we krwi.
  • Pierwszy glukometr

    Pierwszy glukometr
    W 1970 r. Ames przedstawia pierwszy licznik glukozy we krwi. Jednakże był on dostępny tylko w gabinetach lekarskich.
  • Pierwsza pompa insulinowa

    Pierwsza pompa insulinowa
    W 1970 r. szpitale wprowadziły pierwszą pompę insulinową, która nazywała się Biostater. Była przeznaczony wyłącznie do użytku w szpitalu. Biotaster mierzył poziom cukru we krwi i podawał insulinę co 5 minut.
  • Pierwszy glukometr osobisty Bayer + Roche

    Pierwszy glukometr osobisty Bayer + Roche
    W 1981 r. pierwszy miernik glukozy do krwi osobistej (glukometr firmy Bayer), który jest dostępny dla diabetyków, aby mogli samodzielnie sprawdzić poziom cukru we krwi. W tym samym roku na rynku pojawił się również glukometr firmy Roche - Acuu Chek.
  • Nowa generacja glukometrów

    Nowa generacja glukometrów
    W nowej generacji glukometrów krew do badania pobierana jest zwykle z opuszka palca, a cała procedura, łącznie z odczytaniem wyniku, trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund. Glukometr też najcześciej mieści się w dłoni.
  • Nowości - GlucoWatch

    Nowości - GlucoWatch
    GlucoWatch G2 Biographer było urządzeniem monitorującym poziom cukru we krwi, które:
    • było noszone jak zegarek,
    • mierzyło poziom cukru przez skórę metodą nieinwazyjną,
    • odczytywało poziom cukru co 10 minut w ciągu 13 godzin. Niestety pacjenci skarżyli się na nieprecyzyjne pomiary oraz bóle przy pomiarach, a także koszta produkcji okazały się zbyt duże.
  • CGM - Ciągłe Monitorowanie Glikemii

    CGM - Ciągłe Monitorowanie Glikemii
    CGM jest urządzeniem wyposażonym w sensor, który jest umieszczony podskórnie i dzięki niemu można w sposób ciągły monitorować wartości cukru we krwi.Urządzenie w sposób graficzny wyświetla dane z sensora co 5-10 minut. Pierwszym CGM był Medtronic Minimed Paradigm Real-Time.
  • IBGStar Sanofi

    IBGStar Sanofi
    Jest to specjalna przystawka, którą podpina się do złącza charakterystycznego dla produktów Apple’a. iBGStar to tak naprawdę samodzielny glukometr, który swoją rolę spełni również bez iPoda/iPhone’a. Ma on własny ekran, na którym wyświetli wyniki pomiaru. Po podłączeniu do wybranych produktów Apple’a nabiera on jednak pełnej funkcjonalności. Producent nie uzyskał jeszcze dla swojego urządzenia statusu sprzętu medycznego.
  • Soczewki kontaktowe Google

    Soczewki kontaktowe Google
    Google uzyskał patent na technologię wykorzystaną w soczewkach kontaktowych mierzących poziom cukru we krwi. Zawierają w sobie maleńki sensor mierzący poziomu cukru, chip oraz mikroskopijną antenkę. Te mikro urządzenia z obu stron pokryte są powłoką soczewki. Znajdują się one na brzegu soczewki i nie zakłócają pola widzenia. Zwartość glukozy we łzach jest proporcjonalna do zawartości glukozy w osoczu krwi, dzięki czemu pomiary mogą być miarodajne.
  • Nightscout

    Nightscout
    Nightscout to grup rodziców, którzy w obliczu choroby stali się specjalistami w dziedzinie zdalnego monitoringu glikemii. Jest to projekt, który umożliwia dostęp w czasie rzeczywistym do wskazań glikemii z systemów Dexcom G4 CGM, Enlite Minimed G640 lub Abbott Freestyle Libre z przeglądarek internetowych za pomocą smartfonów, komputerów, tabletów i SmartWatch. Celem projektu jest umożliwienie zdalnego monitorowania poziomu glukozy przy użyciu istniejących urządzeń monitorujących.
  • Afrezza - insulina wziewna

    Afrezza - insulina wziewna
    Afrezza to insulina w proszku, którą wdychamy z niewielkiego inhalatora. Po wziewie jest ona przyswaja przez płuca i w ten sposób dostaje się do krwiobiegu. Dla posiłków złożonych, zawierających dużo tłuszczu i białek lub o niskim IG, Afrezza może spowodować hipoglikemię bezpośrednio po posiłku i zakończyć działanie zanim posiłek trafi do naszego krwiobiegu. To zaś może zakończyć się hiperglikemią.
  • FGM

    FGM
    FGM (flash glucose monitoring) to system pomiaru glikemii, który odbywa się wprawdzie bez nakłuwania opuszki palca, ale pod warunkiem zbliżenia czytnika do sensora. Na tej zasadzie działa FreeStyle Libre firmy Abbott. Transfer danych z sensora do czytnika w tym przypadku nie odbywa się w sposób automatyczny, nie jest to CGM. Czasownik „to flash” oznacza „błysnąć”, „mignąć” i faktycznie trzeba błysnąć czytnikiem przed sensorem, żeby możliwy był odczyt glikemii.
  • Inteligentny plaster cukrzycowy

    Inteligentny plaster cukrzycowy
    Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Kalifornii opracowali inteligentny plaster insulinowy, który reaguje na poziom glukozy we krwi, dostarczając hormon, wtedy tylko kiedy jest on potrzebny, bez ryzyka hipoglikemii i bez konieczności nakłuć. Plaster działa do 9 godzin. Teraz naukowcy planują badania plastra insulinowego na świniach. Skóra świń w budowie przypomina ludzką, a badania mają trwać przynajmniej 5 lat.
  • GlucoWise

    GlucoWise
    GlucoWise zastosuje fale radiowe o wysokiej częstotliwości (rzędu 65GHz) które penetrują tkankę dłoni w okolicach kciuka i palca wskazującego. Tkanka tam jest wystarczająco cienka i dobrze ukrwiona, dzięki czemu sygnał nadany z jednej części urządzenia może być odebrany w drugiej i odpowiednio zanalizowany. Wyniki tej analizy oraz zastosowane algorytmy pozwalają określić aktualny poziom cukru we krwi i wysyłać je bezpośrednio do aplikacji na smartfonie.
  • CGM - Eversense

    CGM - Eversense
    Mikrosensor, który działa do 90 dni i uwalnia od konieczności cotygodniowej wymiany. Nadajnik, który można zdejmować i ładować. Generuje alarmy wibracyjne, nawet jeśli Twój smartfon nie jest w pobliżu.Aktualnie używane systemy wymagają oddzielnego odbiornika, do którego przesyłane są wszystkie dane, alarmy i powiadomienia. Aplikacja zainstalowana na Twoim smartfonie umożliwia szybki dostęp do danych, bez konieczności noszenia dodatkowego urządzenia.