Kako se je spremenila podoba slovenskih dežel?

  • Jan 1, 900

    Širjenje obdelovalnih površin

    Širjenje obdelovalnih površin
    Kolonizacija (naseljevanje) v slovenskih deželah je potekala v več fazah.
    1. Med 10. in 13. stoletjem so v dolinah in gričevjih izsekavali gozdove, izsuševali močvirja in s te pridobivali nove obdelovalne površine. Temu pravimo NIŽINSKA KOLONIZACIJA.
    1. Od 13. do 15. stoletja so bile nižine, ravnine in doline že poseljene, zato so začeli gozdove izsekavati na višjih vzpetinah in se tam naseljevati. Temu pravimo VIŠINSKA KOLONIZACIJA. Nastale so samotne kmetije in zaselki.
  • Jan 1, 1000

    Germanizacija

    Germanizacija
    Ker je na današnjem slovenskem prostoru primanjkovalo prebivalcev, so fevdalci s svojih posesti na Bavarskem, Tirolskem naseljevali nemško govoreče prebivalce. Te so naseljevali na območje Koroške in Štajerske. S tem so povzročili germanizacijo - to pomeni, da so slovensko prebivalstvo potujčevali.
  • Jan 1, 1001

    Jezikovna meja

    Jezikovna meja
    S časoma je nastala JEZIKOVNA MEJA med slovensko in nemško govorečimi prebivalci. Ta je konec srednjega veka potekala po Koroškem od Ziljskih Alp preko Osojskih Tur, Svinske planine in Golice do severnega dela Slovenskih goric in Radgone na Štajerskem.
  • Jan 1, 1002

    Jezikovni otok

    JEZIKOVNI OTOKI - ponekod, kjer so na območju poseljenem s slovenskim prebivalstvom, v posameznih krajih strnjeno živeli nemško govoreči prebivalci (Sorško polje, Selška dolina, Kočevsko...) Jezikovni otoki so sčasoma izginili - prebivalci so sprejeli slovenski jezik.
  • Jan 1, 1003

    Razmah trgovine

    Razmah trgovine
    V 10. st. se oživi trgovina zaradi:
    - kolonizacije in napredka v kmetijstvu (triletno kolobarjenje);
    - konec vpadov Madžarov;
    - napredek v prevozništvu - podkovani konji, boljši vozovi;
    - popravili in gradili so ceste.
  • Jan 1, 1004

    Razvoj obrti

    Razvoj obrti
    Slovenski obrtniki so svoje izdelke prodajali večinoma lokalnemu prebivalstvu in svojih izdelkov niso prodajali na tuje trge. Domači trgovci so vodili trgovino med bližnjimi mesti. S trgovino na daljše razdalje so se ukvarjali tuji trgovci, večinoma Judje.
  • Jan 1, 1100

    Kovnice denarja in mitnice

    Kovnice denarja in mitnice
    Prva kovnica denarja je bila ustanovljena v koroškem mestu Breže v začetku 12. st. Njen denar (breški pfenig), je postal plačilno sredstvo v vzhodnih Alpah, vse do Bosne in Ogrske. Deželni knezi so ob prometnih poteh začeli postavljati MITNICE - kjer so od trgovcev pobirali davek na blago. Mitnice so bile pomemben vir dohodkov deželnih knezov. Najstarejša mitnica je bila mitnica pri Ptuju.
  • Jan 1, 1100

    Trgovanje

    Trgovanje
    Trgovci so iz slovenskih dežel izvažali med, vino, usnje, živino, vosek, železo. Uvažali pa so žlahtne kovine, začimbe, dišave, sol, vino, južno sadje, svilo. Glavne trgovske poti so potekale preko Štajerske in Kranjske proti primorskim mestom in Italiji - LJUBLJANSKA ALI KRAŠKA CESTA. Druga pomembna pot je tekla čez alpske prelaze proti Salzburgu in Nemčiji. Trgovske poti so zaposlovale tovornike, čolnarje, krčmarje, sedlarje, kovače...
  • Jan 1, 1200

    Nastanek mest

    Nastanek mest
    Ob pomembnih trgovskih poteh so v 12. in 13. st. začela nastajati mesta. Mesta so bila povezana s podeželjem, od kmetov so dobivali hrano, meščani pa so kmetom na letnih sejmih prodajali obrtne izdelke. Večina mest je nastala ob cerkvah, pod gradovi, ob rekah ali križiščih pomembnih trgovskih poti. Mesto je nastalo, ko mu je mestni gospod podelil MESTNE PRAVICE. S temi so mesta dobila pravico do tržnega miru, obzidja in osebne svobode.
  • Jan 1, 1203

    Primorska mesta

    Primorska mesta
    Mesta Koper, Piran in Izola so se ohranila iz antičnih časov. Pravice so imele zapisane v MESTNEM STATUTU. K njihovemu ozemlju je pripadala tudi bližnja kmečka okolica. Primorska mesta so imela monopol nad prodajo soli. To pomeni, da so edino primorska mesta lahko prodajala sol.
  • Jan 1, 1300

    Škofje Loka - srednjeveško mesto

    Škofje Loka - srednjeveško mesto
    Škofja Loka je najbolje ohranjeno srednjeveško mesto na slovenskem. Oglej si videoposnetek in razmisli kako še danes srednjeveški način življenja vpliv na domačine.