Geokronoloogiline skaala Madis R1

By Temmeh
  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestus on 4,6 kuni 4 mld aastat tagasi.
    Periood oli vulkaaniliselt aktiivne, sagedased metoriidi sajud. Periood lõpuks kujunes algne maakoor, atmosfäär ja ookean. Sellest ajast on säilinud kivimeid vaid Gröönimaal, Kanadas ja Austraalias.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Kuu tekkis umbes 4,5 miljardit aastat tagasi pärast kokkupõrget noore Maa ja Marsi suuruse planeedi (Theia) vahel. Sellest kokkupõrkest paiskus hõõguvpunast kivimit, mis hiljem tahenes ja moodustas Kuu. Alguses oli Kuu Maast palju lähemal ja pöörlemine oli kiirem, kuid miljardeid aastaid hiljem on Kuu kaugenenud ja pöörlemine aeglustunud. Tänapäeval kaugeneb Kuu Maast umbes 3,8 sentimeetrit aastas.
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    Kestus 4-2,5 mld aastat tagasi.
    Arenesid algelised eluvormid. Ladestustest on leitud vanimad stromatoliidid mis sisaldavad ka bakterifosiile.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum

  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Kestis 2500-542 mln aastat tagasi.
    Suurenes atmosfääri ja ookeani pinnakihi hapnikusisaldus. Toimus mitu jääaega.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum

  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    542-485 mln aastat tagasi.
    Toimus nn kambriumi plahvatus ehk toimus väga kiire evulutsioon. Kambriumis tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval, samuti suurem osa tänapäevastest loomahõimkondadest. Kambriumis kasvas planktiliste vetikate hulk; vetikad olid omakorda toiduks rikkalikule loomastikule. Toimus evulutsiooniline võidurelvastumine, ehk saakloomad ja kiskjad arenesid üheaegselt
  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum

  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    485-443 mln aastat tagasi
    Soojades troopikameredes elas rikas elustik. Ordoviitsiumi kliima oli valdavalt soe, kuid ajastu lõpupoole see jahenes ja oli jääaeg. Meretase alanes kuni 100m võrra ja toimus massiline mereelustiku väljasurenemine.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    443-419 mln aastat tagasi
    Siluri ajastu soojades meredes kujunesid käsnade, korallide ja lubjavetikate ehitatud rifid, ujusid primitiivsed kalad. Taimed jätkasid maismaa asustamist. Varased maismaataimed olid väikesed ja lihtsa eitusega ning kasvasid niisketel, sageli üleujutatavatel aladel. Maismaad hakkasid asustama ka loomad. Esimeste maismaaloomade hulka kuulusid tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    419-359 mln aastat tagasi.
    Devoni ajal elas troopikameredes rikkalik põhjaelustik, ning šelfimerede ärealadel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubivetikad suuri riffe. Paljud kalad kasvasid suureks ja olid tippkiskjad. Maismaataimestik laienes ja ajastu lõpuks olid tekkinud esimesed metsad. Ilmusid esimesed selgroogsed ehk veeloomad kellel oli võimalik piiratud aega maismaal elada
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    359-300 mln aastat tagasi.
    Maismma kaetud võimsate metsadega mille moodustasid tänapäeva osjade, sõnajalgade ja koldade puidunud hiigelsuured eellased. Tekkis rohkem kivisütt kui ühelgi teisel ajastul, põhiliselt üleujutatavatel aladel n mererannikutel kasvanud metsadest. Maismaal ohtralt lülijalgselt, osadel putukatel tekkis lennuvõime. Esimesed roomajad
  • 300 BCE

    Perm

    Perm
    300-250 mln aastat tagasi
    Tekkis hiidmanner Pangea. Mandri siseala kaetud kuiva kõrbega, maismaaloomastikus ülekaalus roomajad kes suutsid kõrbetingimustes elus püsida. Suurenes luukalade ja paljasseemnetaimede osakaal. (Luukalad loomulikult meres mitte maismaal.) Lõppes suurima väljasuremisega tänapäevani, kus hukkus 95% liikidest.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum

  • 250 BCE

    Triias

    Triias
    250-200 mln aastat tagasi
    Liigivaene, sest permi lõpus toimunud väljasuremisest taastumiseks kulus 10 mln aastat. Ilmusid esimesed dinosaurused, kes muutusid peamiseks loomarühmaks maismaal. Ilmusid esimesed imetajad
  • 200 BCE

    Juura

    Juura
    200-145 mln aastat tagasi.
    Ilmusid esimesed linnud, krokodillid, ja kilpkonnad. Dinosauruste, imetajate, roomajate ja kahepaiksete osatähtsus kasvas. Ookeanides leidus halganisti merelisi roomajaid. Meredes elasid juba tänapäevast tüüpi kalad. Maismaa kaetud paljasseemnetaimedest koosneva metsaga.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    145-66 mln aastat tagasi.
    Ilmusid esimesed õistaimed, mis hakkasid kiiresti domineerima kogu Maa maismaataimestikus. Maismaal valitsesid dinosaurused, samal ajal arenesid uued linnu ja imetajaliigid. Toimus jälle massiline väljasuremine tänu meteoorile Chicxulub.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    66-23 mln aastat tagasi
    Pärast dinosauruste väljasuremist lindude ja imetajate kiire evulutsioon. Imetajatest sai suur ja liigirikas rühm, kellest enamik elas maismaal, kuid vaalade eellased meredes. Ilmusid esimesed primaadid. Paleogeeni alguse klima oli soe ja niiske, siis hakkas kliima järk-järgult jahenema ning valdavaks muutusid heitlehised taimed. Seniste metsade asemele kujunesid preeriad ja savannid.
  • Period: 66 BCE to 2 BCE

    Kainosoikum

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    23-2,5 mln aastat tagasi
    Mandrite geograafia, samuti loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäevase ilme. Laiemalt hakkasid levima maod, konnad ja laululinnud, samuti rotid ja hiired. Neogeenis kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid varased hominiidid - inimese eellased. Neogeeni jooksul jahenes Maa klima oluliselt, mis tõi kaasa korduvaid jäätumisi. Poolustel kujunes jäakate.
  • 3 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    2,5 mln aastat tagasi kuni tänapäevani.
    Ilmusid inimese vahetud eellased, kelle Aafrikas alanud evulutsion on viinud Homo sapiensi'i tekkimiseni. Välja on surnud paljud looma ja taimeriigi esindajad, ning sureb üha rohkem. Mitmete liikide väljasuremist seostatakse inimese mõjuga planeedi elustikule.