Geokronoloogiline skaala

Geokronoloogiline skaala Karen BK

  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Hadaikum algas planeet Maa kujunemisega. Hadaikumist pärit kivimeid on Maal väga vähe. Hadaikum oli vulkaaniliselt väga aktiivne periood ning veel sagedased meteoriidisajud. Hadaikumi lõpuks kujunes algne maakoor ja atmosfäär ning moodustusid ookeanid.
  • 4600 BCE

    Maa teke

    Maa teke
    Meie kultuuriruumis on hetkel valdavaks teooria, mille kohaselt Maa tekkis kosmilisest tolmust. Kosmiline tolm tekib, kui täht oma arengu lõppu jõudes plahvatab. Plahvatavat tähte nim. supernoovaks. Kõigepealt hakkas kosmilise tolmu pilv raskusjõu mõjul diferentseeruma – tekkisid tihedamad ja hõredamad kontsentrilised vööndid. Tihedamates vööndites hakkas aine kokku tõmbuma Kuu-suurusteks taevakehadeks. Viimaste omavaheliste kokkupõrgete tulemusel tekkisidki planeedid, sh Maa.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Kuu tekkis varsti pärast Maad ja selle põhjuseks oli Maa kokkupõrge Marsi-suuruse taevakehaga.
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    Arhaikum ehk Ürgeoon on üks geokronoloogilise skaala vanimaid eoone. Selle aja atmosfäär erines paljuga praegusest ja sellest puudus hapnik, see tõttu puudus ka osoonikiht. Maa oli kaetud tugeva maakoorega, mida kattis vesi. Vees hakkasid tekkima esimesed elutunnused nagu bakterid. Meredes hakkasid arenema algsed eluvormid. Leitud vanimad stromatoliidid - mikroorganismide, sh tsüano- ja purpurbakterite ning mitmesuguste vetikate toimel kujunenud kihilised moodustised.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

  • 3800 BCE

    Elu teke

    Elu teke
    Elu arvatakse olevat tekkinud 3,8-3,5 mld aastat tagasi. Sellele viitab stromatoliitide esinemine ligi 3,5 mld aasta vanustes kivimites. Kõik elusorganismid Maal põlvnevad oma eellaste kaudu varajastest ainuraksetest. Meredes arenesid algelised eluvormid. Elu tekkimist nimetatakse ka keemiliseks evolutsiooniks.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Proterosoikum ehk agueoon. Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Proterosoikum kujutab endast ajaperioodi, mil Maa oli ulatuslikult jääga kaetud ning hakkasid levima esimesed eukarüoodid ja keerulised mitmerakulised eluvormid. Aegkonna lõpus ilmus pehmekehaline nn Ediacara elustik, mille hulka võis kuuluda nii tänapäevaste rühmade esindajad kui ka nüüdseks välja surnud organismirühmi.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

  • 542 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

    Paleosoikum ehk vanaaegkond
    Paleosoikum jaguneb kuueks geoloogiliseks ajastuks. Paleosoikumis toimusid geoloogilised, klimaatilised ja evolutsioonilised muutused.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Kambriumis tekkisid kõik peamised organismide ehtiustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval, samuti suurem osa tänapäevastest loomahõimkondadest. Kambriumi kihtidest on leitud usse, kõhtjalgseid, peajalgseid, lukuta käsijalgseid, trilobiite, foraminifeere ja akritarhe. Paljudel loomadel kujunes mineraalne toes, näiteks koda tigudel ja karpidel ning tugev välisskelett trilobiitidel.
  • 542 BCE

    Fanerosoikum

    Fanerosoikum
    Fanerosoikum, Maa geoloogilises ajaloos vahemik (eoon), mille vältel on toimunud eeskätt skeletiga hulkraksete organismide areng.
  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Soojades troopikameredes elas rikkalik elustik: käsijalgsed, korallid jt. Ilmusid esimesed maismaataimed. Kliima oli valdavalt soe, kuid ajastu lõpul toimus kliima kiire jahenemine, mis lõppes jääajaga. Paljud madalmered muutusid maismaadeks. Elualade vähenemine tõi omakorda kaasa mereelustiku massilise väljasuremise.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Siluri ajastu soojades meredes kujunesid käsnade, korallide ja lubivetikate ehitatud rifid, ujusid primitiivsed kalad. Taimed jätkasid maismaa asustamist. Taimed olid väiksed, lihtsa ehitusega ja kasvasid niisketel aladel. Maismaad hakkasid asustama loomad - tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik - käsijalgsed, okasnahksed ja trilobiidid - ning šelfimerede äärealadel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubivetikad suuri riffe. Paljud kalad kasvasid väga suureks ning olid tolleaegsed tippkiskjad. Ajastu lõpuks oli tekkinud esimesed metsad. Ilmusid esimesed kahepaiksed.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Mõnikord nimetatakse Karbonit kivisöeajastuks. Karboni ajastu algupoolel valitses tänasest soojem kliima, hiljem kliima jahenes, Karboni ajastu keskmine temperatuur oli sama mis praegune. Karboni ajastu jooksul tekkinud kivimeid Eesti aluspõhjas säilinud ei ole. Ilmusid esimesed roomajad. Võimsad metsad, rohkesti lülijalgseid ja lennuvõimetega putukad.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Permi ajastul tekkis hiidmanner Pangaea, mida ümbritses Panthalassa ookean. Loomastikus oli ülekaalus roomajad. Taimestikus suurenes paljasseemnetaimede, meres aga luukalade osakaal. Permi lõpus tabas Maad selle ajaloo suurim väljasuremislaine, mil hukkus umbes 96% merelistest liikidest ja suurel hulgal maismaaliike. Üheks põhjuseks tuuakse välja ligi miljon aastat väldanud ulatuslikku vulkaanilist aktiivsust, mille tulemusena sattus atmosfääri suures koguses osoonikihti hävitavaid aineid.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Alguse elustik oli liigivaene, sest permi ajastu lõpul toimunud väljasuremisest taastumiseks kulus elustikul kuni 10 mln aastat. Ilmusid esimesed dinosaurused, imetajad ning meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • 252 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

    Mesosoikum ehk keskaegkond
    Keskaegkond ehk Mesosoikum on üks huvitavamaid ajakilde geoloogilisest kalendrist. See oli hiiglaslike maa-, mere- ja õhukoletiste – hiidsisalike ehk sauruste aeg. Aeg, mil taimed said õied ja lopsakad subtroopilised metsad ulatusid praeguse polaarjooneni. Aeg, mil pudenes kildudeks Pangaea hiidmanner ja kujunesid Atlandi ning India ookean, mil veteväli kattis ajuti suurema osa Euroopast ja tekkisid kõige rikkalikumad kulla ning musta kulla – nafta varud.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elas rohkelt merelisi roomajaid - ihtüosaurusi ja plesiosaurusi. Suur osa maismaast oli kaetud tiheda paljasseemnetaimedest koosneva metsaga.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Ilmusid esimesed õistaimed, mis hakkasid domineerima kogu Maa maismaataimestikus. Ookeanid ja mered olid asustatud plesiosauruste ja ihtüosaurustega, ammoniitide ja lehmasarve meenutavate karpidega, keda tuntakse rudistide nime all. Ajastu lõpus hävisid dinosaurused, paljud merelised roomajad jt väljasuremise tõttu. Üheks peamiseks väjasuremise põhjuseks peetakse meteoriidiplahvatust.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Pärast dinosauruste ja teiste hiidroomajate väljasuremist algas paleogeenis lindude ja imetajate kiire evolutsioon. Imetajad kujunesid väikesearvulisest asurkonnast suureks ja liigirikkaks rühmaks. Enamik imetajaid elas maismaal, kuid vaalade eellased asusid elama meredesse. Ilmusid esimesed primaadid. Paleogeeni alguse kliima oli soe ja niiske, troopilised metsad kasvasid ka suurtel laiuskraadidel. Paleogeenis kujunesid ulatuslikud rohumaad - preeriad ja savannid, mis asendasid seniseid metsi.
  • 66 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

    Kainosoikum ehk uusaegkond
    Uusaegkond, Kainosoikum, noorim, nüüdisajal jätkuv geoloogiline aegkond, algas umbkaudu 65 miljonit aastat tagasi; jaguneb Paleogeeni, Neogeeni ja Kvaternaari ajastuks.
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Mandrite geograafia, samuti loomastiku ja taimestiku põhijooned onandasid tänapäevase ilme. Laiemalt hakkasid levima maod, konnad ja laululinnud, samuti rotid ja hiired. Neogeenis kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid varased hominiidid - inimese eellased. Neogeeni jooksul jahenes Maa kliima oluliselt, mis tõi kaasa korduvaid jäätumisi. Poolustel kujunes jääkate.
  • 23 BCE

    ,,Imetajate aeg"

    ,,Imetajate aeg"
    Imetajad ehk mammaalid (Mammalia) on loomade klass keelikloomade hõimkonnast.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Selle ajastu alguses ilmusid inimese vahetud eellased - perekond Homo esindajad, kelle Aafrikas alanud evolutsioon on viinud tänapäevase inimese Homosapiensi tekkimiseni. Kvaternaari jooksul on välja surnud palju imetaja- (mammut, karvane ninasarvik) ja linnuliike (dodo, moa). Mitmete loomade väljasuremist seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi elustikule.