Geokronoloogiline skaala

Geokronoloogiline skaala Janne R2

  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestis 4,6 mld kuni 4 mld aastat tagasi. Maa teke, vulkaaniliselt aktiivne, meteoriidisajud. Hadaikumi lõpuks kujunesid algne maakoor, atmosfäär ja ookeanid. Sellest perioodist pärit kivimeid on leitud Kanadas, Austraalias ja Gröönimaal.
  • 4600 BCE

    Päikese teke

    Päikese teke
    Päike on täht, mis tekkis umbes 4,6 miljardit aastat tagasi gravitatsioonilise kokkutõmbumise tulemusena tohutust gaasi- ja tolmutuubist. Selle protsessi käigus kogunes gaas ja tolm kokku, moodustades Päikese keskse tähe. Päike koosneb vesinikust ja heeliumist.
  • 4600 BCE

    Maa teke

    Maa teke
    Planeet Maa tekkis umbes 4,6 miljardit aastat tagasi päikesesüsteemi moodustumise käigus, kui tolmu- ja gaasipilv kokku tõmbus ja moodustas tulevase Maa massiivse kivise kera. Selle protsessi käigus põrkasid ja liitusid kosmilised objektid, moodustades planeedi Maa.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    4,5 mld aastat tagasi põrkus Maa kokku taevakehaga Theia ning moodustas Kuu.
  • 4000 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

    Arhaikum ehk ürgeoon
    Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid. Arhaikumi ladestustest on pärit vanimad leitud stromatoliidid ja neis on säilinud bakterifossiile.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

  • 3500 BCE

    Strmatoliidid

    Strmatoliidid
    Stromatoliit on lubiainest moodustis, mis tekib vees tsüanobakterite või teiste mikroorganismide elutegevuse toimel. Stromatoliidid on kuni 1,2 m kõrged ja nende pikkus võib ulatuda mitme meetrini. Stromatoliidid hakkasid arenema 3,5 miljardit aastat tagasi. Neid võib praegugi kohata näiteks Austraalias.
  • 2700 BCE

    Eukarüootide areng

    Eukarüootide areng
    Eukarüoodid ehk päristuumsed on ühed kolmest eluslooduse domeenist; organismid, kelle rakud on päristuumsed. Neil asub geneetiline informatsioon rakutuumas, mis on membraaniga ümbritsetud organell. Domeeni kuuluvad ka taimed, seened ja loomad. Eeukarüoode, kes pole taimed, seened ega loomad, nimetatakse protistideks ehk algloomadeks.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum ehk ürgeoon

    Proterosoikum ehk ürgeoon
    Atmosfääris ja ookeanite pinnakihis suurenes hapnikusisaldus tänu fotosünteesivatele tsüanobakterite elutegevusele. Sel ajastul toimus mitu suurt jäätumist, mil Maa oli ulatuslikult kaotud jääga. Aegkonna lõpus ilmus pehmekehaline Edicara elustik, mille hulka võis ka kuuluda tänapäevaste rühmade esindajad kui ka nüüdseks välja surnud organismirühmi.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

  • 542 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

    Paleosoikum ehk vanaaegkond
    Jaguneb kuueks ajastuks, arenesid keerulisemad eluvormid. Elu arenes meres ja liikus areng edasi maismaale ning maismaalt hakkas leiduma mitmesuguseid organisme. Ajastu lõpuks suri Maal 95% liikidest välja.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval. Kasvas planktiliste vetikate hulk. Vetikad olid toiduks rikkalikule loomastikule. Kambriumi loomariiki tekkisid paljud selgrootud rühmad: käsnad, ainuõõssed, käsijalgsed, lülijalgsed ja limused. Paljudel loomadel kujunes mineraal toes, tigudel ja karpidel tekkis koda ja tugev välisskelett trilobiitidel.
  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkomd

  • 530 BCE

    Esimesed kalad

    Esimesed kalad
    Kalade areng hakkas toimuma kambriumi plahvatuse ajal. Arenesid selgroog, pealuu ja lõualuu arengut ei olnud veel toimunud. Teada olevalt esimesed kalad olid Pikaia, Haikouichthys ja Myllokunmingia.
  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Soojades troopikameredes elas rikkalik elustik: käsijalgsed, triobiidid, korallid jt. Ajastu kliima oli valdavalt soe, kuid ajastu lõpul toimus kliima kiire jahenemine, mis lõppes jääajaga. Jäätumine tõi kaasa ookeanipinna alandamise, mis muutis paljud madalmered kuivaks maismaaks, toimus mereelustike massiline väljasuremine.
  • 470 BCE

    Esimesed maismaataimed

    Esimesed maismaataimed
    Maismaataimedel puudusid sügavad juured, olid väiksed ja lihtsa ehitusega, kasvasid niisketel aladel, tihti aladel, mis olid üleujutatud.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Vee tase tõusis meredes rikkalikult peale ordoviitsiumi jääaja lõppu ehk peale jää sulamist. Soojades meredes kujunesid käsnade, korallide, lubivetikate ehitatud rifid. Meredes ujusid ka primitiivsed kalad. Ajastul jätkasid taimed maismaa asustamist. Maismaad hakkasid asustama ka esimesed loomad, kelle hulka kuulusid tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 390 BCE

    Esimesed metsad

    Esimesed metsad
    Devoni algul oli maismaataimestik veel madal ja hõre, kuid ajastu lõpuks olid tekkinud esimesed metsad. Puud kasvasid mõne meetri pikkuseks ja olid võrreldes tänapäeva puudega tunduvalt lühemad.
  • 370 BCE

    Esimesed kahepaiksed

    Esimesed kahepaiksed
    Devoni ajastul ilmusid esimesed kahepaiksed- selgroogsed, kes olid võimelised lühikest aega elama ja maismaal hakkama saama. Vanim avastatud kahepaikne on Elginerpeton, mis leiti Šotimaa hilis-devoni kivimitest, mis pärineb ligikaudu 368 miljoni aasta tagusest ajast.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Maismaad katsid võimsad metsad, kus kus kasvasid tänapäeva osjade, koldade ja sõnajalgade hiigelsuured puukujulised eellased. Üleujutatavatel aladel kasvanud metsade surnud puidust kujunesid kivisöe lademed. Karboni ajastuga võrreldaval hulgal kivisütt ei ole tekkinud ühelgi teisel geoloogilisel ajastul. Rohkesti elas maismaal lülijalgseid, putukatel hakkas tekkima lennuvõime.
  • 318 BCE

    Edaphosaurus

    Edaphosaurus
    Permi ajastul elanud kuni nelja meetri pikkune taimtoiduline roomaja. Elas Põhja-Ameerika ja Euroopa aladel 303,4–272,5 miljonit aastat tagasi.
  • 315 BCE

    Esimesed roomajad

    Esimesed roomajad
    Maismaale ilmusid esimesed roomajad, kes sõid putukaid ja muid väikseid selgrootuid.
  • 300 BCE

    Perm

    Perm
    Tekkis hiidmanner Pangea, mida ümbritses hiiglaslik Panthalassa ookean. Hiidmandri siseala oli kaetud kuiva kõrbega, kus valitses karm kliima. Maismaaloomastikus olid ülekaalus roomajad, kes suutsid sellistes tingimustes elada. Permi ajastu taimestikus suurenes paljasseemnetaimede, meredes aga luukalade osakaal.
  • 290 BCE

    Arthropleura

    Arthropleura
    Karboni ajastul elanud suurim maismaalülijalgne Maa ajaloos, tema pikkus oli kuni 2,6 meetrit.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 251 BCE

    Triaas

    Triaas
    Ajastu alguse elustik oli üsna liigivaene, sest permi ajastu lõpul toimunud väljasuremisest taastumiseks kulus elustikul kuni 10 miljonit aastat. Triisases ilmusid esimesed imetajad, meredes suurenes ammuniitide ja karpide osakaal.
  • 250 BCE

    Permi ajastu suur väljasuremine

    Permi ajastu suur väljasuremine
    Maailma ajaloo suurim teada olev väljasuremine, mille tulemusena kadus kuni 95% kõigist Maad asustsenud liikidest
  • 243 BCE

    Esimesed dinosaurused

    Esimesed dinosaurused
    Triiase ajastul ilmusid esimesed dinosaurused ning ajastu lõpul toimunud järjekordne väljasuremine andis neile võimaluse muutuda peamiseks loomarühmaks maismaal.
  • 240 BCE

    Esimesed krokodillid

    Esimesed krokodillid
    Esimesed krokodillid pärinevad triiase perioodist umbes 240 miljonit aastat tagasi, arvatakse, et krokodillid olid olemas enne dinosaurusi.
  • 205 BCE

    Esimesed imetajad

    Esimesed imetajad
    Arenesid välja roomajatest. Morganucodon oli üks varasemaid teadaolevaid imetajasarnaseid loomi, kes elas triiase ajastul.
  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad vahetasid vähehaaval välja triiase ajastul levinud loomad. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanites elas rohkelt merelisi roomajaid. ihtüosaurusi ja plesiosaurusi, meredes elas ja juba tänapäeva tüüpi kalusid. Suur osa maismaast oli kaetud tiheda paljasseemnetaimedest koosneva metsaga.
  • 150 BCE

    Esimesed linnud

    Esimesed linnud
    Varaseim teadaolev lind, mis on leitud fossiilidest on 150 miljoni aasta vanune Archaeopteryx, kuid linnud olid arenenud juba enne seda.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Maailma ajaloo üks soojemaid perioode. Ilmusid esimesed õistaimed, mis vallutasid kiiresti kõik maismaa ökonišid ja hakkasid domineerima kogu Maa maismaataimestikus. Maismaal valitsesid dinosaurused, arenesid uued imetaja- ja linnuliigid. Kriidi lõpul toimunud massilise väljasuremise käigus hävisid dinosaurused, paljud merelised roomajad jt. Üheks peamiseks väljasuremise põhjuseks peetakse meteoriidiplahvatust.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Algas lindude ja imetajate kiire evolutsioon. Imetajad kujunesid väikesearvulisest asurkonnast suureks ja liigirikkaks rühmaks. Enamik imetajaid elas maismaal, kuid vaalade eellased asusid elama meredesse. Ilmusid esimesed primaadid. Paleogeeni alguse kliima oli kliima oli soe ja niiske, troopilised metsad kasvasid ka suurtel laiuskraadidel. Kliima hakkas järk-järgult jahenema ning valdavaks muutusid heitlehised taimed
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

  • 40 BCE

    Esimesed jänesed

    Esimesed jänesed
    Esimene jänese-eelne esivanem ilmus umbes 40-50 miljonit aastat tagasi. Sellest ajast alates on jänesed arenenud väikstest, taimtoidulistest imetajatest, kes olid kohastunud rohutoidule, tänapäevasteks jänesteks ja küülikuteks erinevates
  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Mandrite geograafia, samuti loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäevase ilme. Laimealt hakkasid levima maod, konnad ja laululinnud, samuti rotid ja hiired. Neogeenis arenesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Ajastu jooksul jahenes Maa kliima oluliselt, mis tõi kaasa korduvaid jäätumisi ning poolustel kujunes jääkate.
  • 3 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Ajastu alguses ilmusid inimese vahetud eellased. Kvaternaari jooksul suri välja palju imetajaid, näiteks: mammutid(tänapäeva elevantide lähedased sugulased) ja karvane ninasarvik ja välja suri ka mitmeid linnuliike, näiteks dodo ja moa. Loomade väljasuremist seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi elustikule.
  • 419

    Devon

    Devon
    Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik- käsijalgsed, okasnahksed ja trilobiidid. Šelfimerede äärealadel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubivetikad suuri riffe. Meresid ja järvi asustanud kalad, näiteks rüükalad ja vihtuimsed, kasvasid väga suureks ning olid tolleaegsed tippkiskjad.