Crazy dinosaurus

Geokronoloogiline skaala Dan Martin

  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestis 4,6 mld kuni 4 mld aastat tagasi Maa teke. Periood vulkaaniliselt aktiivne, sagedased meteoriidisajud. Haidaikumi lõpuks kujunesid alge maakoor, atmosfäär ja ookeanid. Kivimeid on säilinud sellest perioodist Austraalias, Kanadas ja Gröönimaal.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    4,5 mld aastat tagasi Maa põrkas kokku Theiaga ja moodustus Kuu.
  • 4000 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon.

    Arhaikum ehk ürgeoon.
    Arhaikumi ajal arenesid primitiivsed eluvormid. Vanimad teadaolevad stromatoliidid pärinevad Arhaikumi setetest. Need stromatoliidid on kihilised moodustised, mis tekkisid mikroorganismide, sealhulgas tsüano- ja purpurbakterite ning erinevate vetikate tegevuse tulemusena. Paljudes stromatoliitides on säilinud ka bakterite fossiilid.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon.

  • 2500 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

    Proterosoikum ehk agueoon
    Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite tegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Sel ajal toimus mitu suurt jäätumist ja Maa oli ulatuslikult jääga kaetud. Aegkonna lõpus ilmus pehmekehaline elustik, mida nimetatakse Ediacara elustikuks. Selles elustikus võisid olla esindatud nii tänapäevaste organismirühmade esindajad kui ka juba välja surnud organismirühmad.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Kambriumiajastul tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval. Samal ajal suurenes planktiliste vetikate hulk, mis moodustasid toidu loomastikule. Loomariiki ilmusid paljud selgrootute rühmad, sealhulgas käsnad, ainuõõssed, käsijalgsed, lühijalgsed ja limused. Toimus evolutsiooniline võidurelvastumine, kus röövloomade hambad muutusid tugevamaks, samal ajal kui paljudel loomadel tekkis mineraalne tugi ja tugev välisskelett.
  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Palerosoikum ehk vanaaegkond

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Soojas troopikameredes elutses rikkalik elustik, sealhulgas käsijalgsed, trilobiidid, korallid ja paljud teised liigid. Ajastu jooksul ilmusid esimesed maismaataimed. Ordoviitsiumi ajal oli kliima peamiselt soe, kuid ajastu lõpus toimus kiire jahenemine, mis viis lõpuks jääaja tekkeni. Jääajal tingitud jäätumine viis ookeanipinna languseni kuni 100 meetrit ning paljud madalaveelised piirkonnad muutusid kuivaks maismaaks. See muutus põhjustas massilise väljasuremise mereelustikus.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Sel ajastul kujunesid soojades meredes rifid, mis olid ehitatud käsnade, korallide ja lubjakivivetikate poolt. Samal ajal ujusid meredes ringi primitiivsed kalad. Maismaa jätkas asustamist taimedega, kuid varased maismaataimed olid väikesed ja lihtsa ehitusega ning nad kasvasid niisketel aladel, mis tihti üleujutati. Samal ajal hakkasid maismaad asustama loomad, sealhulgas esimestena tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik, sealhulgas käsijalgsed, okasnahksed ja trilobiidid. Šelfimerede äärealadel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubjavetikad suuri riffe. Tolleaegsed tippkiskjad olid suureks kasvanud kalad, nagu rüükalad ja vihtuimsed. Ajastu alguses oli maismaataimestik madal ja hõre, kuid ajastu lõpuks hakkasid tekkima esimesed metsad. Samal ajal ilmusid esimesed kahepaiksed, mis olid selgroogsed ja suutsid lühikest aega ka maismaal elada.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Maismaad kattis sel ajastul võimsad metsad, kus kasvasid hiigelsuured puude eellased, mis meenutasid tänapäeva osjade, koldade ja sõnajalgade taimi. Mererannikutel ja jõgede lammidel kasvanud metsade surnud puudest tekkisid kivisöelademed. Sellel ajastul tekkis rohkem kivisütt kui ühelgi teisel ajastul. Maismaal elas palju lülijalgseid, mõned putukad omandasid lennuvõime ja ilmusid esimesed roomajad.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Pangaea oli tohutu hiidmanner, mis oli ümbritsetud Panthalassa ookeaniga. Manner Pangaea siseosa oli kuiva kõrbe tüüpi piirkond, kus valitses karm kliima. Maismaal domineerisid sel ajal roomajad, kui rääkida loomadest. Taimestikus suurenes paljasseemnetaimede hulk, samas kui meredes suurenes luukalade osakaal. See ajastu lõppes Maa ajaloo ühe suurima väljasuremisega, mille tagajärjel kadus kuni 95% kõigist Maal elanud liikidest.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Elu alguses oli Maa elustik suhteliselt vaene liikide poolest, ja pärast Permi ajastu massilist väljasuremist kulus umbes 10 miljonit aastat, et elu taastuks. Sel ajal ilmusid esimesed dinosaurused, ja hilisema väljasuremise tulemusena said nad maismaa peamisteks valitsejateks. Samuti ilmusid esimesed imetajad, ning meredes suurenes ammoniitide ja karpide arvukus.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Triiase ajastul toimus järkjärguline vahetus levinud loomade vahel, kus dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad asendasid varasemaid liike. Esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad ilmusid maismaale. Ookeanides oli rohkelt merelisi roomajaid nagu ihtüosaurusid ja plesiosaurusid. Meredes elasid kalad, mis sarnanesid tänapäevaste liikidega. Suur osa maismaast oli kaetud tiheda metsaga, kus kasvasid palajsseemnetaimed.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Esimesed õistaimed, mis hakkasid domineerima Maa maismaataimestikus, ilmusid. Ookeanid ja mered olid asustatud plesiosauruste ja ihtüosauruste, ammoniitide ja lehmasarve meenutavate karpidega, mida tunti kui rudisteid. Maismaal valitsesid dinosaurused ning uued imetaja- ja linnuliigid arenesid. Kriidiaja lõpul toimus massiline väljasuremine, mille käigus kadusid dinosaurused, paljud merelised roomajad ja teised liigid. Väljasuremise põhjusena peetakse meteoriidiplahvatust.
  • 66 BCE

    Palogeen

    Palogeen
    Lindude ja imetajate kiire evolutsioon. Enamik imetajaid maismaal, vaalade eellased ka meredes. Esimesed primaalid. Ajastu alguses kliima soe ja valdavalt troopilised metsad, ajastu lõpus kliima jahenes ja domineerisid heitlehised taimed. Kujunesid ulatuslikud rohumaad- preeriad ja savannid.
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Tänapäevase ilme omandasid mandrite kuju ja asukoht, samuti loomastiku ja taimestiku põhijooned. Levima hakkasid maod, konnad, laululinnud, rotid ja hiired. Lisaks tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid varased hominiidid ehk inimese eellased. Kliima jahenes Maal oluliselt ja toimus korduvaid jäätumisi. Poolustele kujunes jääkate.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Ajastu alguses ilmusid inimese vahetud eellased- perekond Homo esindajad Aafrikas. Toimus paljude imetajate nagu näiteks mammut, karvane ninasarvik ja linnuliikide nagu näiteks dodo ja moa väljasuremine. Väljasuremist seostatakse inimese mõju kasvuga planeedi elustikule.