Geokronoloogiline skaala 2

Geokronoloogiline skaala_KätlinS_R1

By katlin
  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestus on 4,6 mld kuni 4 mld. Periood oli vulkaaniliselt aktiivne, kuna olid sagedased meteoriidisajud. Perioodi lõpuks kujunes algne maakoor, siis atmosfäär ja ookeanid. Sellest ajast on säilinud kivimeid vaid Gröönimaal, Kanadas ja Austraalias.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Umbes 4,5 miljardit aastat tagasi tabas Maad kusagil Marsi suurune planeet, mida kutsutakse tagasivaadates Theiaks. Hiiglasliku kokkupõrke tulemusel paiskus sulamagmaks muutunud planeedist välja hulk hõõguvpunast kivimit, mis jäi selle orbiidile tiirlema ning tahenes lõpuks Kuuks. Sellel ajal oli Kuu Maale praegusest mitu korda lähemal ning meie planeet pöörles toona kiiremini. Miljardeid aastaid loodejõude on Kuu kaugust Maast suurendanud ning tänu sellele ka viimase pöörlemine aeglustunud.
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    Kestus on 4 mld kuni 2,5 mld. Meredes arenesid algelised eluvormid. Sellest aegkonnast on pärit vanimad leitud stromatoliidid - mikroorganimised ning mitmesusguste vetikate toimel kujunenud moodustised.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Kestus on 2,5 mld kuni 542 mln. Atmosfääri ja ookeanide pinnakihi hapnikusisalduse suurenemine tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele. Toimus mitu suurt jäätumist ja aegkonna lõpus tekkis pehmekehaline nn Edicara elustik.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum e agueoon

  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Kestus on 542 mln kuni 485 mln. Tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval. Planktiliste vetikate hulga kasv, kes olid omakorda toiduks rikkalikule loomastikule. Ilmusid selgrootute rühmad ja kujunes välja mineraalne toes. Toimus saakloomade ja röövloomade üheaegne evolutsioon.
  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum e vanaaegkond

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Kestus on 485 mln kuni 443 mln. Soojades troopikameredes elas rikkalik elustik ja ilmusid esimesed maismaa taimed. Valdavalt sooja kliimaga ajastu, mis lõppes kiire jahenemise ja jääajaga. Paljude elualade muutumine maismaaks tõi kaasa mereelustiku väljasuremise.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Kestus on 443 mln kuni 419 mln. Soojades meredes tekkisid rifid, ujusid primitiivsed kalad. Väikesed ja lihtsa ehitusega taimed jätkasid maismaa asustamist. Maismaale asusid ka esimesed loomad: tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Kestus on 419 mln kuni 359 mln. Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik ja šelfimerede äärealdel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubivetikad riffe. Meresid ja järvi asustasid kalad. Ajastu lõpuks muutus madal ja hõre maismaataimestik esimesteks metsadeks. Ilmusid esimesed kahepaiksed - selgroogsed, kes said hakkama lühikest aega maismaal.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Kestus on 359 mln kuni 299 mln. Maismaad katsid võimsad metsad, kus kasvasid hiilgelsuured puukujulised osjade, koldade ja sõnajalgade eellased. Kivisöelademed kujunesid üleujutatud aladel kasvanud surnud metsade puidust. Maismaal elas palju lülijalgseid, osadel putukatel tekkis lennuvõime ja ilmusid esimesed roomajad.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Kestus on 299 mln kuni 252 mln. Tekkis hiidmanner Pangaea, mida ümbritses Panthalassa ookean. Mandri siseosas oli karmi kliimaga kuiv kõrb, sellistes tingimustes suutsid elada roomajad. Suurenes paljasseemnetaimede ja luukalade osakaal. Ajastu lõppes Maa ajaloo suurima väljasuremisega.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Kestus on 252 mln kuni 201 mln. Ajastu algul oli elustik liigivaena, kuid tekkisid esimesed dinosaurused, kes muutusid ajastu lõpul toimunud väljasuremise tõttu peamiseks loomarühmaks maismaal. Ilmusid veel esimesed imetajad, meres suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum e keskaegkond

  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Kestus on 201 mln kuni 145 mln. Varasemad loomad vahetusid välja dinosauruste, imetajate, kahepaiksete ja roomajatega. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elas rohkelt merelisi roomajaid, meredes elasid tänapäevast tüüpi kalad ja suur osa maismaast oli kaetud paljasseemnetaimedest metsaga.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Kestus on 145 mln kuni 66 mln. Esimesed õistaimed vallutasid kiirelt kõik maismaa ökonišid ja domineerisid maismaataimestikus. Ookeane ja meresid asustasid plesiosaurused ja ihtüosaurused. Maismaal valitsesid dinosaurused, arenesid uued linnu- ja imetajaliigid. Ajastu lõpul toimus väljasuremine, mille põhjuseks peetakse meteoriidi plahvatust.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Kestus on 66 mln kuni 23 mln. Algas lindude ja imetajate kiire evolutsioon. Imetajad kujunesid suureks ja liigirikkaks rühmaks, kellest enamus elas maismaal, kuid vaalade eellased asusid meredesse. Ilmusid esimesed primaadid. Ajastu algul sooja ja niiske kliimaga troopilised metsad muutusid kliima jahenemise tõttu preeriateks ja savannideks.
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum e uusaegkond

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Kestus on 23 mln kuni 2,5 mln. Mandrite geograafia, loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäevase ilme. Levima hakkasid maod, konnad, laululinnud, rotid ja hiired. Kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Ilmusid inimeste eellased Aafrikas. Kliima jahenemine tõi kaasa korduvaid jäätumisi ja pooluste jääkatete kujunemise.
  • 2 BCE

    Kvatenaar

    Kvatenaar
    Kestus on 2,5 mln kuni 1 mln. Inimeste vahetute eellaste ilmumine. Ajastu jooksul on välja surnud palju imetajaid ja linnuliike, mida seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi elustikule.