Pénz

Az infláció magyarországi története

  • Pengő bevezetése

    Pengő bevezetése
    A pengő pénzrendszert az 1892 óta fennálló koronarendszer helyébe vezették be. A hivatalos átváltási arány értelmében 12 500 korona volt egyenlő 1 pengővel. Az új pénz fennállásának mintegy húsz évében több mint ötvenféle papírpénz és tizenkét különböző fémpénz került forgalomba. Csaknem valamennyi bankjegyen történelmi személyiségek, hétköznapi emberek és népi motívumok szerepelnek. (https://sites.google.com/site/azoka40esevek/home/inflacio/az-adopengo)
  • Period: to

    Pengő hiperinflációja

    Egy kiló kenyér például 1945 augusztusában 6 pengőbe került, ezzel szemben jövő év május elején már 8 millió, míg június végén már 5,85 milliárd(!) pengőt kellett érte kifizetni. Az infláció tetőpontja aztán az 1946-os év július hónapja lett, amikor egy hónap alatt 41 900 billiót romlott a pengő értéke, vagyis az árak átlagosan 15 óránként megduplázódtak.
    bővebben
  • A hiperinfláció csúcsa

    A hiperinfláció csúcsa
    1. július 10-én döntött világrekordot a magyar infláció, ugyanis ezen a napon 348,46%-os pénzromlás következett be, vagyis az árak 11 óra alatt a duplájukra nőttek.
  • Forint bevezetése

    Forint bevezetése
    1. augusztus 1-jén csupán a pénzforgalom megindításához elegendő mennyiségű érme állt rendelkezésre, pedig öt és fél hónap alatt olyan nagy tömegű pénzt vertek, mint azelőtt még soha. Az új pénz bevezetését azért időzítették augusztus 1-re, hogy az anyagi alapul szolgáló gabonatermés ekkorra már a magtárakban legyen, ellenértékét pedig már az új valutában fizessék. Az új valuta átszámítási kulcsa: 1 forint = 10^29 pengő, illetve 200 millió adópengő volt.
  • Tervgazdaság

    Tervgazdaság
    A szocialista tervgazdaság időszaka alatt viszonylag kicsi volt az infláció.
  • Új gazdasági mechanizmus

    Új gazdasági mechanizmus
    A Kádár-korszakban több gazdaságpolitikai fordulatra is sor került. Ezek között az első jelentős reformkezdeményezés az 1968-ban indult Új Gazdasági Mechanizmus volt. A reform összességében sikertelen volt, de a külön utat járó mezőgazdasági reform – utólag értékelve is – képes volt kimagasló eredményeket elérni.
    A ’70-es években megkezdődött az ország eladósodása, megugrott az infláció. Ezek következményeivel a második olajválságot követően, illetve a 80-as években kellett megküzdeni.
  • Rendszerváltás, piacgazdaság

    Rendszerváltás, piacgazdaság
    A rendszerváltozás után az infláció felgyorsult,
    23 év alatt az árak mintegy meg tizenötszöröződtek.
    A GDP, a reáljövedelmek először csökkentek majd emelkedtek.
    Az egész időszakot tekintve a háztartások fogyasztása valamivel
    nagyobb volt 2012-ben mint 1989-ben
  • Infláció napjainkban

    Tavaly decemberben a fogyasztói árak átlagosan 2,7 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál és 0,3 százalékkal az előző havinál. 2020-ban az előző évhez képest átlagosan 3,3 százalékkal nőttek az árak – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.