Mani

A pénz története

  • 3000 BCE

    A pénz kialakulása - cserekereskedelem

    A pénz kialakulása - cserekereskedelem
    A pénz már a legkorábbi civilizációkban jelen volt. Egyes elméletek szerint a cserekereskedelmet könnyítette meg, ebben fejezték ki a termékek árait, amik összevethetőek voltak és a cserének sem kellett egyidejűnek lennie. Egy ruha nélküli pásztornak nem kellett egy jelenleg éhes ruhakészítőt találnia. Az állatát eladhatta bárkinek és a ruhát is ráért megvenni később.Egy másik elmélet szerint a civilizáció kezdetén egyáltalán nem volt jellemző a kereskedelem, mert a családok önellátóak voltak.
  • 2000 BCE

    Az árupénz

    Az árupénz
    pénz nagyon sokáig egy belső értékkel bíró csereeszköz volt, ami önmagában is értéket képviselt. Ez lehetett búza, prém, jószág, só, kagyló, bármi, ami elfogadott volt a csoport tagjai között. Mivel maga is értékkel bírt, ezért hívták árupénznek. Például a Krisztus kora előtti és utáni évszázadokban a fűszer volt a legelterjedtebb fizetőeszköz. Az árupénz egyik érdekes példája a mikronéziai Yap-szigeti mészkő-„érme”. Ez látható a képen.
  • 1000 BCE

    A nemesfémek megjelenése

    A nemesfémek megjelenése
    Az európai-közelkeleti kultúrában nagyon hamar a nemesfémek töltötték be a pénz szerepét. Már a Bibliában is olvasunk ezüstpénzről, Ábrahám idejéből. A nagy értékeket aranyban fejezték ki, a kisebbeket ezüstben, a kicsiket rézben, vagy bronzban. Ezek egymáshoz viszonyított aránya nem volt állandó, hanem folyamatosan változott.
  • 500

    Problémák a nemesfémekkel

    Problémák a nemesfémekkel
    A nemesfémekkel a legnagyobb problémát az okozta, hogy egy bányatermékről van szó, ami nagyon korlátozottan állt csak rendelkezésre. A fémek kínálata nem tudta követni a gazdaság növekedéséből származó keresletnövekedést, ezért gyakran hiány lépett fel a pénzből. A feltörekvő török birodalom igényei is például teljesen kiszívta a nemesfémeket Európa területéről, sokáig Európában kénytelenek voltak a pénzhiány miatt prémekkel és fűszerekkel fizetni.
  • 1000

    A hitelpénz megjelenése

    A hitelpénz megjelenése
    A készpénzhiány áthidalására megjelentek a váltók A váltóban az adós kötelezettséget vállalt, hogy majd valamikor a jövőben meghatározott dátumra kifizeti a tartozását a váltó birtokosának.
    Ezeket a váltókat az elfogadóik nem tartották meg, hanem pénzként tovább adták, azaz „forgatták”. Így jelent meg a hitelpénz a rendszerben. Megjelentek a bankok is, majd a bankjegyek.
  • Az aranystandard és annak bukása

    Az aranystandard és annak bukása
    A 19. század első felében több ország bevezette a bankjegyek aranyra váltásának biztosítását. Az országok egészen az első világháborúig biztosították az aranyra válhatóságot, majd a hadi költségek miatt kibocsátott plusz papírpénzek miatt ezt megtagadták.
    Addig azonban a valuták mögött lévő aranyfedezet segítette a világgazdaságot, kiszámítható árfolyamokat jelentett a valuták közvetlen aranyra válthatósága. 1971 óta nincs valódi aranyfedezet a devizák mögött.
  • Az elektronikus pénzforgalom megjelenése

    Az elektronikus pénzforgalom megjelenése
    Az informatika fejlődésével megjelent az elektronikus pénzforgalom, ahol a pénz legnagyobb része már csak elektronikusan van nyilvántartva és a felhasználása is csak elektronikusan történik, bankkártya, vagy bankközi utalások által.
    Az elektronikus pénz ugyanolyan pénz, mint a készpénz. Egy fontos különbség, hogy a bankjegy esetében az állami jegybank fizetési ígérvényét használjuk, míg egy bankkártyás vagy hitelkártyás vásárlásnál egy kereskedelmi bank ígérete a fedezet.