Roman denarius in silver (maximinus) transparent

A pénz története

  • 30,000 BCE

    Mit jelent az a szó, hogy pénz?

    Pénz minden olyan meghatározott értékkel bíró tárgy, amely a kereskedelmi forgalomban hosszabb-rövidebb ideig, mint állandó fizetési eszköz használatos, amelynek átadásával dolgokat lehet megvásárolni, illetve adósságokat törleszteni. A pénz szükségszerűen csereeszköz, vagyis a dolog árának megfelelő mennyiségű pénzt egy adott piacon a dologra el lehet cserélni.
  • 20,000 BCE

    A kezdetek kezdetén..

    Az emberi történelemben a legtávolibb időkre vissza menve az emberek szűkebb vér szerinti kapcsolat alapján rendeződött közösségekben (nagy családok, nemzetségek) éltek, ezért mindent megosztottak egymás között. Pénzre mint csereeszközre nem volt szükség. Az egyszerű gazdálkodási rendszerükben az emberek képesek voltak a teljes önellátásra. Körülbelül az őskor vége felé és az ókor elején kezdődött és teljesedett ki a szakosodás.
  • 560 BCE

    Fém, mint pénz? Miért...?

    Fém, mint pénz? Miért...?
    Amikor a nemesfém általánosan elfogadott lett a mérhetőségért pénzérmék formájában használták. Ez olyan pénz, amely jól felismerhető méretű, formájú és mintázatú, többnyire kerek. A pénzérme feltalálása azért volt jelentős előrelépés az árupénzzel szemben, mert kifejezetten a pénz funkcióinak ellátására alkotják, ezért könnyű szállítani, megismerni, és az értékét is jól megtartja.A legrégibb fennmaradt pénzérmék Kroiszosz (régiesen „Krőzus”) lüdiai király idejéből származnak, i. e. 560 körülről.
  • Period: 1000 to 1500

    Egyiken király, másikon liliom

    A középkorban alakult ki az a szokás, hogy az egyes uralkodók saját arcékpükkel, illetve szimbólumokkal diszített érmeket verettek, majd vitték forgalomba. Károly Róbert magyar király érméin például az arckép mellett az Anjou-ház szimbóluma, a liliomvirág szerepelt. Uralkodóváltásokkor az új uralkodó új érméket veretett, amihez nyersanyagnak a régi érmék szolgáltak. A régi érméket kötelező érvényűen kellett becserélni újakra.
  • 1310

    Károly Róbert aranyforintja

    Károly Róbert aranyforintja
  • Period: 1500 to

    Gond a nemesfémpénzekkel

    A nemesfémekkel a legnagyobb problémát az okozta, hogy egy bányatermékről van szó, ami nagyon korlátozottan állt csak rendelkezésre. A fémek kínálata nem tudta követni a gazdaság növekedéséből származó keresletnövekedést, ezért gyakran hiány lépett fel a pénzből. A feltörekvő török birodalom igényei is például teljesen kiszívta a nemesfémeket Európa területéről, sokáig Európában kénytelenek voltak a pénzhiány miatt prémekkel és fűszerekkel fizetni.
  • A hitelpénz

    A készpénzhiány áthidalására megjelentek a váltók (Mezopotámiában már több ezer éve). A váltóban az adós kötelezettséget vállalt, hogy majd valamikor a jövőben meghatározott dátumra kifizeti a tartozását a váltó birtokosának. Ezeket a váltókat az elfogadóik nem tartották meg, hanem pénzként tovább adták, azaz „forgatták”. Így jelent meg a hitelpénz a rendszerben, ahol egy-egy tartozást képviselő papírdarabot pénzként kezdtek használni a kereskedelemben.
  • Papír a fém helyett

    A bankok színrelépésével, akik a saját nevükben bocsátottak ki ilyen váltókat, amin vállalták, hogy a bemutatójának a rajta lévő összeget kifizetik aranyban, könnyebb lett a kereskedelem.
    Ez volt a bankjegy. Ezeket mát mindenki elfogadta, ha éppen nem voltak rossz hírek az adott bankról.
    Ebben az időben több tucat különféle bank bankjegyei forogtak a piacon különböző címletekben.
  • Period: to

    Lehet saját pénzem?

    Az Egyesült Államokban 1837 és 1866 között volt az ún. „szabad bank kora”, mely időszakban csaknem bárki saját magánpénzt adhatott ki. Így 1860 előtt az államok, helyi közszolgáltatási intézmények, magánbankok, vasút- és építési vállalatok, boltok, éttermek, egyházak és magánszemélyek egyaránt kibocsátottak kb. 8000 különböző pénzt.
  • Period: to

    Aranystandard

    A 19. század első felében több ország bevezette a bankjegyek aranyra váltásának biztosítását. Az országok egészen az első világháborúig biztosították az aranyra válhatóságot, majd a hadi költségek miatt kibocsátott plusz papírpénzek miatt ezt megtagadták.
    Addig azonban a valuták mögött lévő aranyfedezet segítette a világgazdaságot, kiszámítható árfolyamokat jelentett a valuták közvetlen aranyra válthatósága.
  • Virtuális pénz

    Virtuális pénz
    Fejlődéssel, idővel megjelent az elektronikus pénzforgalom, ahol a pénz legnagyobb része már csak elektronikusan van nyilvántartva és a felhasználása is csak elektronikusan történik. Attól, hogy nem kézzel fogható fizetési ígérvényt (bankjegyet) használunk a fizetésre, ez még ugyanolyan pénz, mint a készpénz. Egy fontos különbség, hogy a bankjegy esetében az állami jegybank fizetési ígérvényét használjuk, míg egy bankkártyás vagy hitelkártyás vásárlásnál egy kereskedelmi bank ígérete a fedezet.