A pénz története

A pénz története

By Dorko
  • 7000 BCE

    Cserekereskedelem és árupénz

    Cserekereskedelem és árupénz
    Az ősemberek és a nomád népek azokat a többlettermékeket cserélték el egymás között, amiket fel lehetett osztani, darabolni és nem voltak romlandók. Ilyen árupénz volt eleinte a só, a marha vagy a kagyló, ám a végül a nemesfémek bizonyultak a legmegfelelőbb árupénznek.
  • 560 BCE

    Arany- és ezüstpénzek

    Arany- és ezüstpénzek
    A könnyű felismerhetőségük miatt váltak általános csereeszközzé, emellett értékállók tartósag és egyneműek voltak. Az első érmék alapanyaga az elektrum volt. A tiszta arany- és ezüstpénzek használatát Lüdiában vezették be.
  • 500 BCE

    Pénzhelyettesítők

    Pénzhelyettesítők
    A gyorsuló piaci sebesség miatt kialakuló pénzhiányra a pénzhelyettesítők jelentettek megoldást. Ezeket a váltónak nevezett helyettesítőket széles körben elfogadták és igazából az aranypénzt képviselte a forgalomban.
  • 1100

    A klasszikus bankjegy

    A klasszikus bankjegy
    Az aranykészleteket felhalmozó bankok által kibocsátott váltókből lett a klasszikus bankjegy. Ezek bármikor beváltható nemesfém fedezetét a bankok grantálták. Mivel megbízható fizetők voltak, a hitelezők egy idő után szívesebben üzleteltek a bankjegyekkel, mint a váltókkal.
  • 1500

    Pénzteremtés

    Pénzteremtés
    A bankjegyek elterjedésével és a nemesfémek fontosságának csökkenésével, már nem termeljük a pénzt, hanem teremtjük. A pénzteremtés mértékét a mindenkori piac igénye határozza meg, felelős intézményei a bankok. A pénz fedezetét és vásárló értékét az államok, és az ott élő emberek gazdasági termelőképessége határozza meg.
  • Átalakulás

    Átalakulás
    A pénz napjainkban kezdi elveszíteni fizikai formáját és egyre inkább digitális szám és banki egyenleg formájában jelenik meg.