Lerc5j0cbs2q

A magyar motorkerékpár gyártás története

  • A kezdetek

    A kezdetek
    https://magyarjarmu.hu/emberek/banki-donat-1859-1922/ Az első magyar motorkerékpárt Bánki Donát készítette 1894-ben.
  • A Méray motorkerékpár

    A Méray motorkerékpár
    Méray-Horváth Lóránd és testvére, Endre voltak az elsők Magyarországon, akik ipari körülmények között állítottak elő motorkerékpárokat.A Méray cég 1923-1948 között működött.
  • A rövid életű Nova

    A rövid életű Nova
    Rauchbauer Antal Nova motorkerékpárját az 1920-as évek vége felé nagyon rövid ideig a Kistarcsai Vasútfelszerelési Gépgyárban készítették.Azonban gyorsan kiderült, hogy a Nova iránt nem elég nagy a kereslet, így a motor karrierje, alig 2 évig tartott.
  • SHB (Schweitzer Henrik Budapest)

    SHB (Schweitzer Henrik Budapest)
    Schweitzer Henrik a varrógép- és kerékpárkereskedő vállalkozását az 1930-as évek elején háromkerekű motoros áruszállítók és segédmotoros kerékpárok gyártásával egészítette ki.
  • 006-os, de nem ügynök - BMG 100

    006-os, de nem ügynök - BMG 100
    Az 1930-as évek végén Magyarországon nagyon népszerű lett a 100, és 125 cm3-esek. Ezek jellegzetes képviselője lett a Bartha Szabolcs által tervezett BMG.
  • Népmotor

    Népmotor
    A Stadler Mihály Rt 1937-1939. között Zündappokat szerelt össze, majd a német motor mintára hasonló kétkerekűt készítettek Népmotor néven Pajor Imre tervei alapján.
  • Amire büszkék lehettünk

    Amire büszkék lehettünk
    Ma már kevesen tudják, hogy Magyarországon gyártottak olyan motorkerékpárokat is, amelyekről a külföldi lapok is kivétel nélkül elismerően cikkeztek, kategóriájuk legjobbjainak tartották őket - nemzetközi szinten.
    Urbach László 1939-1949 között gyártotta ezt a kismotorkerékpárt Ha nem jön közbe a második világháború, a Mátrából nemzetközileg elismert motor lett volna.
  • Az új népmotor

    Az új népmotor
    Jurek Aurél és csapata hosszú távon sikeres, a további fejlesztésekhez jó alapot nyújtó konstrukciót alkotott a 100-as Csepellel. Az egyszerű, de megbízható szerkezet előnyeit számos versenyeredmény is bizonyította.
    A kisebb gépeket 1950-ben követte a hazai mérce szerint már nagy motorkerékpár, a 250 cm3-es típus. Az első változat a Puch motoroknál jól bevált ikerdugattyús kivitelben készült, de hamarosan egydugattyúsak lettek a negyedliteres Csepelek
  • Pannonia

    Pannonia
    http://pannonia.veteranmotor.com/technika/tipusok.html A Csepel Motorkerékpárgyár 1953-ban mutatta be Pannonia nevű motorkerékpárját.Ez a márka kevesebb, mint negyed évszázadot élt meg.
    Máig tartó népszerűsége annak a ténynek köszönhető, hogy az autóhiányos időkben sokak számára ez volt az egyetlen elérhető motoros közlekedési eszköz.
  • Kispénzűek motorjai:Dongó, Berva, Panni

    Kispénzűek motorjai:Dongó, Berva, Panni
    Hazánkban a Székesfehérvári Vadásztölténygyárban 1955-ben készült el a később népszerűvé vált DONGÓ segédmotor null-sorozata.
    BERVA moped
    Kétütemű, 49 cm3-es, 1,5 lóerős motor, kétsebességes kézikapcsolású váltóval.
    Gyártó: Egri Finomszerelvénygyár – Székesfehérvári vadásztölténygyár (60-70 ezer példány).
    PANNI robogó
    A motor közel azonos a Berváéval, de behajtó pedálok helyett kézi indítókarral.
    Gyártó: Csepeli Kerékpárgyár – Székesfehérvári Vadásztölténygyár
  • A legnépszerűbb

    A legnépszerűbb
    A 125-ös Csepelek gyártása 1954-ben D-Csepel típusmegjelöléssel a DANUVIA Szerszámgépgyárba került át. A később piacra került, több fejlesztésen átment DANUVIA 125 típus motorja 5,5 lóerős volt.1958-tól beindult az időközben Danuvia DV 125 nevet kapott motorkerékpár nagy sorozatú gyártása és forgalmazása. A D-Csepelnél korszerűbb formájú, nagyobb teljesítményű motor gyorsan népszerűvé vált.