4b9c0a684a3f9cdea2895069cb768ef3

Az első keresztes hadjárat

  • Mar 16, 1095

    Az ötlet

    Az ötlet
    II. Orbán pápa 1095 márciusában tartott egy zsinatot Piacenzában, ahol többek között a bizánci császár, Alexiosz emberei is ott voltak. A küldöttek elmondták, hogy a császár veszélyben van. A pápa, mivel együttérzett a császárral és segíteni szeretett volna neki, eszébe jutott a nagy ötlet. Egy szent háború.
  • Nov 27, 1095

    A nagy bejelentés - a clermont-i zsinat

    A nagy bejelentés - a clermont-i zsinat
    Néhány hónap gondolkodás és tervezés után 1095 novemberében a clermont-i zsinat idején II. Orbán meghirdette a publikum előtt az első keresztes háború megkezdését. Mások részvétele azért volt fontos, mert a részvétellel elengedték a bűneikért kirótt tartozásokat. Több száz ember térdelt le a pápa előtt, így jelezve, hogy csatlakoznak hozzá. Itt hangzott el egy híres mondat is. "Deus le volt!", tehát "Isten akarja!"
  • 1096

    A szegények keresztes hadjárata

    A szegények keresztes hadjárata
    Mielőtt az első hivatalos háború elkezdődhetett volna, a parasztok, jobbágyok és társaik indultak útnak, hogy elfoglalják a kereszténység legfőbb zarándokvárosát.
    A hadjárat egy fontos szereplője Remete Péter, aki 15 000 (majd 20 000) emberével szeretett volna hódítani. Péterhez hasonlóan Nincstelen Valter is egy csapatot vezetett. Mielőtt elérhették volna az úti céljukat, a muzulmánok "elhessegették" onnan őket. Valter meghalt, mások iszlám szolgák lettek, feladták a harcot Xerigordon váránál.
  • Period: 1096 to 1099

    Az első keresztes háború - a fejedelmek keresztes hadjárata

    A seregek nagy csapata Konstantinápolyban találkozott.
    Az első, aki 1096 augusztusában elindult, Vermandois grófja, Hugó volt. Őt követték Bouillon Gottfried, III. Eustache és Balduin. Később Bohemund és Rajmund csatlakoztak. Végül Rövidnadrágú Róbert és a két gróf, II. Róbert és István kapcsolódtak be a társaságba.
  • May 6, 1097

    A nikaiai ostrom

    A nikaiai ostrom
    A sereg Nikaia felé még több emberrel bővült; korábbról a szegények keresztes hadjáratának túlélői segítettek gazdag társaiknak. Mivel I. Kilidzs Arszlán szultán korábban már legyőzte a kereszteseket, alábecsülte a következő hullámot és keletre ment harcolni. Amire viszont nem számított, hogy keresztes barátai hírnököt küldenek hozzá és ezért vissza kellett fordulnia. A szultán és csapatai bármennyire küzdöttek, a keresztesek fölényben voltak. Végül a szultán megadta magát Bizáncnak.
  • Jun 30, 1097

    A dorülaioni csata

    A dorülaioni csata
    Nikaia után Dorüliion volt a soron. A sereg egy kis bizánci kiegészítéssel indult tovább útjára. Két csapatra oszlott a sereg - Bohemunddal és Rajmunddal az éleiken. Bohemund korábban ért oda társánál, így letáborozott Dorülaion mellett. Itt a törökök rátámadtak a keresztényekre, ám ismét nem számítottak valamire; csak a ellenfél egyik fele van a helyszínen. Mikor a többi ellenség is megjött, egyből szedték a sátorfájukat és elmentek. A keresztények mentek is tovább.
  • Oct 21, 1097

    Anthiókia ostroma

    Anthiókia ostroma
    Mire Anthiókiába értek, a keresztény sereg létszáma elég kicsi volt a kezdetlegeshez képest, így támadás helyet a város kiéheztetése mellett döntöttek. Hónapokkal később Kerboga sietett a város segítségére és ostrom alá vette a kereszteseket. Egy katona - Péter Bertalan - látomásai szerint a városban volt a szent lándzsa, amivel Jézust megölték annak idején. Igaza volt. Ezután Kerboga kitört a városból, de látván, hogy szövetségesei menekülnek, ő is inkább elrohant.
  • Jun 7, 1099

    A történet vége - Jeruzsálem ostroma

    A történet vége - Jeruzsálem ostroma
    Iftikár ad-Daula - a jeruzsálemi vár védője - felkészült a keresztesek látogatására; a városon kívüli csatornákat megmérgezte. A kereszteseket azonban ez sem állította meg; nem sokkal később kövekkel és nyilakkal romboltak le három tornyot, mielőtt másnap betörtek és az összes muszlimot megölték volna.