-
1337
Sõja algus
Prantsusmaa ja Inglismaa vahel. -
1337
100-aastane sõda
Saja-aastane sõda (1337–1453) oli konflikt Prantsusmaa kuningriigi ja Inglismaa kuningriigi vahel. Sõja ajendas Inglismaa kuninglike abielude tagajärjel kujunenud pretensioon Prantsusmaa trooni järele.
https://et.wikipedia.org/wiki/Saja-aastane_s%C3%B5da -
1346
Inglise väed tungisid Normandiasse
D-päeva kavandamist alustati juba kolm aastat enne selle toimumist. Üks raskemaid probleeme dessandi planeerimisel oli maabumiskoha valik. Valikutena tulid kõne alla Biskaia lahe rannik, Bretagne'i põhjarannik, Normandia, Seine'i suudmeala Le Havre'i ümbruses, Pas de Calais' ja Hollandi ning Belgia rannik.
https://et.wikipedia.org/wiki/Normandia_dessant -
-
1356
Poitiers´lahing
Esimesena ründasid inglasi prantsuse rüütlid. Inglise väes oli palju Walesi mägilasi, kes olid relvastatud hiigelsuurte terasvibudega. Nendega lasti 3 jala pikkusi nooli hobuste pihta, mis lõpuks halvas rüütlite rünnaku. Järgmisena ründas prantsuse jalavägi, mis löödi tagasi veel enne kui kõik ründajad olid jõudnud lahingusse astuda. Viimaks astus lahingusse Jean oma allesjäänud väega.
https://et.wikipedia.org/wiki/Poitiers%27_lahing_(1356) -
1360
Calais´ rahu
Teise maailmasõja ajal tähendas Prantsuse Flandria kogu Nord-Pas-de-Calais piirkonda, mis allutati esmalt Saksamaa okupeeritud Belgia sõjalisele haldusele, sai siis Belgien-Nordfrankreichi osaks Reichskommissar'i alluvuses ja lõpuks teoreetilise Flandria Reichsgau osaks.
https://et.wikipedia.org/wiki/Prantsuse_Flandria -
1412
Sündis Jeanne D´Arc
Jeanne d'Arc sündis Jacques d'Arci ja Isabelle Romée tütrena Domrémy külas, mis tollal kuulus Bari hertsogkonda, hiljem läks Lotringi alla ja nimetati Domrèmy-la-Pucelle'iks.
Jeanne'il oli kaks venda ja kaks õde. Piirkond, kus nad elasid, oli jäänud Prantsuse kuningale ustavaks, ehkki oli ümbritsetud Burgundia maadega. https://et.wikipedia.org/wiki/Jeanne_d%27Arc -
1429
Jeanne D´Arc läks kuninga jutule
-
1430
Jeanne D´Arc anti vangi
-
1431
Jeanne D´Arc põletati tuleriidal
-
1453
Sõja lõpp
-
Paavst tühistas otsuse
-
Pariisi ülesstõus zakerii