-
1337
Aastal 1337 nõudis Prantsusmaa kuningas Philippe VI Akvitaaniat Akvitaania hertsogilt ja Inglismaa kuningalt Edward III-lt tagasi.
Edward omakorda nõudis Prantsusmaa kuninga tiitlit, oma emapoolse vanaisa kuningas Philippe'i järglase õigustes. See päästis valla Saja-aastase sõja, milles nii Plantagenetid kui ka Valois'd nõudsid ülemvõimu Akvitaania üle Prantsusmaa kuningana. Võideldi ka tulutoova villatootmise pärast, millest kumbki pool loobuda ei tahtnud.
Allikas https://et.wikipedia.org/wiki/Saja-aastane_s%C3%B5da
Foto https://images.app.goo.gl/YwvkXkjrNuEkCMob9 -
Period: 1337 to 1453
100-aastane sõda
-
1346
Crécy lahing
Sõja esimene pool oli inglastele edukas, seda eelkõige tänu Inglise vibuküttidele, kes Prantsuse rüütlid juba kaugelt kahjutuks tegid. Sõja algul õnnestus väikesearvulisel Inglise väel, kus põhijõu moodustasid hästi väljaõpetatud vibukütid, anda 1346. aastal Crècy ja 1356. aastal Poitiers' lahingutes hävitav löök Prantsuse rüütliratsaväele.
foto https://et.wikipedia.org/wiki/Saja-aastane_s%C3%B5da
allikas https://et.wikipedia.org/wiki/Saja-aastane_s%C3%B5da -
1348
must surm
Must surm oli inimajaloo üks kõige laastavamaid katkupandeemiaid, mille põhjustajaks peetakse katkubakterit. Musta surma katkuepideemia sai alguse arvatavasti Hiinast ning levis nakatunud näriliste ja inimeste kaudu Konstantinoopolisse, Indiast Krimmini ja 1347. aastal Veneetsiasse, Genovasse ja Sitsiiliasse.[1]
Allikas : https://et.wikipedia.org/wiki/Must_surm
Foto :https://www.thinglink.com/scene/834327262282121218 -
1356
Poitiers´lahing
.
Poitiers' lahing oli 1356. aastal inglaste ja prantslaste vahel ning oli üks Saja-aastase sõja otsustavamaid. Inglased saavutasid Musta Printsi Edwardi juhtimisel täieliku võidu ning Prantsuse kuningas Jean II Hea langes nende kätte vangi.
Allikas https://et.wikipedia.org/wiki/Poitiers%27_lahing
Foto https://et.wikipedia.org/wiki/Poitiers%27_lahing_(1356) -
1358
Pariisi ülestõus ja źakerii
Žakerii oli 1358. aastal Saja-aastase sõja ajal Prantsusmaal toimunud talupoegade mäss. Talupoegade pilkenimi oli Jacques (loe: žakk), mille järgi hakati seda ülestõusu nimetama žakeriiks (jacquerie). Ülestõusnud karistasid julmalt nii feodaale kui ka vaimulikke, kes nende koormisi olid suurendunud.
Allikas https://et.wikipedia.org/wiki/Austerlitzi_lahing
foto https://et.wikipedia.org/wiki/Austerlitzi_lahing -
1360
Calais´rahu
Philippi väed ründasid Edwardi armeed, mis lõppes prantslastele liitunud Prantsuse vägede katastroofilise kaotusega ja Böömi kuninga Johann Pimeda surmaga. Inglise väed jätkasid takistamatut edasiliikumist põhja suunas ja piirasid Calaisi, mis võeti vastu 1347. aastal. See sündmus oli brittidele oluline strateegiline edu, võimaldades Edward III-l oma vägesid mandril hoida.
Allikas: Vikipeedia
Foto: https://et.wikipedia.org/wiki/Saja-aastane_s%C3%B5da -
1412
sündis Jeanne d´Arc ehk Orleansi neitsi
Jeanne d'Arc sündis Jacques d'Arci ja Isabelle Romée tütrena Domrémy külas, mis tollal kuulus Bari hertsogkonda, hiljem läks Lotringi alla ja nimetati Domrèmy-la-Pucelle'iks. Tema vanemad olid talupojad, kellel oli 20 hektarit maad, sellest viiendik põldu, viiendik metsa ja ülejäänu karjamaa. Isa kogus lisaks külas makse ja oli linnavahtide ülem.[1] Jeanne'il oli kaks venda ja kaks õde.
Foto https://et.wikipedia.org/wiki/Jeanne_d%27Arc
Link https://et.wikipedia.org/wiki/Jeanne_d%27Arc -
1429
Jeanne d´Arc läks kuninga jutule
Ta püüdis kohtuda Prantsuse sõjaväe juhtkonnaga, kuid esialgu lükati tema soov tagasi. Alles siis, kui ta oli õigesti ennustanud 12. veebruaril 1429 toimunud Heeringate lahingu tulemuse (Prantsuse ja Šotimaa väeüksused said lüüa mitu korda väiksemalt inglaste väelt ja loovutasid Orléansi), võeti teda kuulda.[3] Allikas wikipeedia
Foto https://psyforums.ru/et/prepodavanie/zhiznennyi-put-orleanskoi-devy-orleanskaya-deva-istoriya-orleanskoi.html -
1430
Jeanne d´Arc langes reetmise tõttu vangi
- mail 1430 langes ta Compiègne'i lähedal burgundlaste kätte vangi[4] ning tema saatus jäeti inkvisitsiooni otsustada. Järgnesid pikad kohtuprotsessid. Allikas wiki Foto https://marichi-moda.ru/et/kto-takaya-zhanna-d-ark-istoriya-zhanna-dark-biografiya-kratkaya-jeanne-d-arc--/
-
1431
Jeanne d´Arc põletati tuleriidal
Süüdistatuna ketserluses põletati ta tuleriidal.
foto : https://ajalugu.ohtuleht.ee/962927/minevikuhetk-16-mai-jeanne-darc-kuulutati-puhakuks
Allikas https://et.wikipedia.org/wiki/Jeanne_d%27Arc -
1453
Sõja lõpp
Prantslased lõpetasid sõja 1453 Castilloni lahinguga, kus inglased kaotasid 4000 meest. 1453. aastaks, kui sõjategevus rauges, oli Inglismaa kontrolli alla jäänud ainult Calais' kindlus koos lähiümbrusega Prantsusmaa põhjarannikul, mis jäi 1559. aastani Inglismaa kuninga valdusse.
Allikas wikipeedia
Foto https://coppershop.ru/et/kak-vybrat/posmertnaya-zagadka-zhanny-d-ark-zagadki-vokrug-zhanny-d-ark.htm -
1456
Paavst tühistas otsuse
Hoolimata Jeanne’i arvukatest vallutustest lõppes sõda prantslaste võiduga alles 1453. aastal. Selleks ajaks oli ka Burgundia end taas Charles VII-le allutanud. Pärast, seda kui Charles VII aastaid hiljem kohtuprotsessi uurida palus, tühistas paavst Calixtus III kohtuotsuse. Jeanne d’Arcist on saanud Prantsuse rahvuskangelane ja 1920. aastal kuulutati ta pühakuks.
Allikas wiki
Foto https://coppershop.ru/et/kak-vybrat/posmertnaya-zagadka-zhanny-d-ark-zagadki-vokrug-zhanny-d-ark.html