Viiking

Viikingid

  • Jan 1, 1001

    Viikingid avastavad Ameerika

    Leifr Eirikripoeg jõudis Baffini maale ja seejärel Newfoundlandi põhjatipu lähedal asuvale L`Anse aux Meadowsi saarele.
  • Viikingid jõuavad Gröönimaale

    Islandi saagade andmetel avastas Gröönimaa islandlane Gunnbjörn Úlfsson. Esimene ümberasuja oli saagaandmete kohaselt Eiríkr Punane (rauði), kes purjetas sinna 982. aasta paiku. Ta uuris Gröönimaa ranniku põhjalikult läbi, valides välja piirkonnad, mis olid loomakasvatuse seisukohalt soodsaimad. Eiríkr andis kirjalike allikate andmetel maale ka nime Grænland ('Roheline maa'), lootuses, et hea nimi meelitab sinna rohkem inimesi. 10. sajandil oli Gröönimaal kliima arvatavasti praegusest soojem nin
  • Algavad viikingite rüüsteretked

    Laevadega üle Põhjamere tulnud röövlid ründasid Inglismaa põhjaosa lähedal asuvat Holy Islandi saart. Kloostrivara riisuti, mungad surmati
  • Viikingid ründavad Konstantinoopoli

    Rünnak löödi tagasi.
  • Viikingid ründasid Pariisi

  • Viikingid saavad endale Normandia

    Aastal 911 andis Prantsuse kuningas ühele viikingi pealikule lääniks ühe poolsaare Põhja-Prantsusmaal. Sinna rajasid viikingid oma hertsogiriigi.
  • Asutatakse Vana-Vene ehk Kiievi-Vene riik

    Oleg vallutas Kiievi. Ta soovis valitseda kogu teed "varjaagide juurest kreeklasteni". Vallutanud tähtsa kaubalinna, kuulutas ta end suurvürstiks.
  • Viikingid ründavad Konstantinoopoli

    Põhjamaalastest rändurite jaoks oli Konstantinoopol Mikligardr ehk Suur Linn. Poole miljoni eri keeli kõneleva elanikuga Konstantinoopoliga võrdväärseid linnu tollases Lääne-Euroopas ei olnud. Rändröövlite rünnaks löödi tagasi.
  • Viikingid avastavad Islandi

    Pärimus väidab, et 860. aasta paiku viis tuul kursilt kaks viikingilaeva ja need avastasid senitundmatu saare. Uudis selle kohta levis ja järgmise kümne aasta jooksul hakkasid saabuma uusasukad, kes tahtsid uue saare inimtühje maid ära kasutada. Järgnenud sajandi jooksul kujunes Island sõltumatuks riigiks, mille Põhja-Euroopas seninägematu valitsemissüsteemi eesotsas oli 36 kohalikku vanemat, kes esindasid igaüks oma kodukohta ja kogunesid kord aastas vabaõhukärajatele, mida nimetati Althingiks.
  • Rjurik saabub Novgorodi

    Vana-Vene tähtsaima ajalooallika "Jutustus möödunud aegadest" järgi polevat põhjapoolsed rahvad, sh idaslaavlased oma maa valitsemisega ise hakkama saanud. Lõpuks lepiti kokku, et kutsutakse endale valitsejad võõrsilt. 862. aastal saabunudki kohale viikingipealik Rjurik koos vendade ja kaaskonnaga. Ta asus elama Novgorodi. Kui Rjurik suri, sai Novgorodis vürstiks ta lähikondlane Oleg.