Vabariigi kriis ja kodusõjad 1. sajandil eKr

  • 133 BCE

    Kreeka alistamine

    Liideti nii Makedoonia kui Kreeka.Pergamoni kuningas pärandas oma riigi Roomale - see aasta tähistab Rooma maailmariigi kujunemist.
  • 110 BCE

    Mariuse sõjaväereform

    Rahvakoosolek valis vastu senati tahet konsuliks talupojaseisusest Gaius Mariuse ja koos sellega kõrvaldati senati poolt valitud väejuht. Marius korraldas ümber Rooma sõjaväe. Seni olid teenistuskohustuslikud olnud jõukamad rahvakihid, kes pidid endile ise varustuse hankima. Talupoegade järsk vähenemine põhjustas sõjaväe nõrgenemise. Marius hakkas sõjaväkke võtma proletaare, kes said kindla palga ja täieliku varustuse väepealikult. https://miksike.ee/docs/elehed/6klass/7rooma/6-7-7-1.htm
  • Period: 91 BCE to 88 BCE

    Liitlaslinnade ülestõus

    Liitalaslinnad tahtsid saada rooma kodanikuõiguseid. Ülestõus surutakse küll maha, kuid peale seda saavad kõik vabad Itaalia elanikud Rooma kodakondsuse.
  • Period: 83 BCE to 79 BCE

    Mariuse ja Sulla kodusõda

    Roomas oli kaks parteid: optimaadid, kes tahtsid suurendada senati rolli, ja populaarid, kes tahtsid suurendada rahvakoosoleku võimu. Marius oli populaar ning Sulla optimaat. Sõja võitis Sulla.
  • 82 BCE

    Sulla diktatuur

    Sulla kehtestas peale Mariuse võitmist Roomas diktatuuri ning tegi endast eluaegse diktaatori. Lisaks sellele kehtestas Sulla ka proskriptsioonid.
  • Period: 73 BCE to 71 BCE

    Spartacuse ülestõus

    Spartacus põgenes gladiaatoritega Vesuuvi mäele. Peale seda seati suund Sitsiiliasse, kuid sinna jõudmine ebaõnnestus. Mida põgenenud orjad aga ei teadnud, oli see, et Marcus Crassus oli neid oma sõjaväega jälitanud. Spartacus oma hakkas oma väega tagasi pöörduma. Viimases lahingus Crassuse ja Spartacuse vahel jäi peale Crassus ning ta lasi 6000 Spartacuse võitlejat risti lüüa.
  • 60 BCE

    Esimene triumviraat

    Esimene triumviraat oli kokkulepe optimaatide ja populaaride vahel. Sinna kuulusid Caesar, Crassus ja Pompeius. Triumviraadiga tullakse vabariigi lõpu kriisist välja. 59. aastal eKr saab Caesar Rooma vabariigi konsuliks. Peale seda nimetad ta end veel Gallia prokonsuliks.
    Triumviraat püsib kuni 53. aastani eKr, Crassuse surmani.
  • Period: 58 BCE to 51 BCE

    Gallia sõjad

    Gallia vallutamise viis lõpule Julius Caesar. 52. aastal eKr vallutasid roomlased Alesia ning gallide juht Vercingetroix alistub.
    Caesari vallutusega viidi Gallia keldi tsivilisatsioonist ladina tsivilisatsiooni: Gallia romaniseerus, keldi kultuur taandus, druiidide tarkused kaotasid oma mõju, ülemkihi keeleks sai ladina keel. Gallia ülikutele avati Rooma senat.
    Vana-Rooma keiser Augustus jaotas Gallia kolmeks osaks. https://et.wikipedia.org/wiki/Gallia
  • Period: 49 BCE to 45 BCE

    Kodusõda Caesari ja Pompeiuse vahel

    Senat kutsub Caesari aru andma, kuid Caesar keeldub ning läheb üle Rubico jõe oma leegioniga Rooma. See tähendas aga Rooma reetmist ja väljakutset. Sealt tuleb ka väljend Rubico ületamine.
    Liisk on langenud! ehk sõda on Roomale kuulutatud. Senat laseb jalga ning Pompeius põgeneb oma leegioni juurde. Caesar jälitab Pompeiust ning lahingus Pompeius kaotab. Pompeius läheb Egiptusesse, kus ta tapsetakse.
  • 48 BCE

    Caesar jõuab Egiptusesse

    Caesar läheb Pompeiusele Egiptusesse järele, kuid saab seal teada, et Pompeius on tapetud. Ta pole nende uudistega absoluutselt rahul. Tema tuju teeb aga paremaks kohtumine Kleopatraga, kellega nad koos valitsema hakkavad.
  • 46 BCE

    Caesar tuleb tagasi Rooma

    Olles naasnud Roomasse hakkab Caesar sed parandama. Ta loob tugeva keskvõimu, vähendades seeläbi senati osa ja koondades enda kätte magistraadid. Ta taastab korra, vähendades proletaaride arvu poole võrra ning saates 90 000 kodanikku provintsidesse. Samuti õnnestub tal riik ühtlustada, kehtestades ladina keele, kaardistades riigi ning viies läbi kalendrireform.
  • 44 BCE

    Caesari surm

    Cassius ja Brutus peavad vandenõud, et türann kukutada. Brutus reetiski Caesari ja tappis ta. Siit tuleb väljend: "Sina ka, poeg!" mida Caesar lausub Brutusele.
  • 43 BCE

    Teine triumviraat

    Teise triumviraati kuulusid Otavianus, Lepidus ja Antonius.
  • Period: 31 BCE to 30 BCE

    Kodusõda Octavianuse ja Antoniuse vahel

    Marcus Antonius oli Caesari sõber ja toetajal. Tema kätte koondus peamine võim peale Caesari surma ja temast sai rikaste idapoolsete alade valitseja.
    Octavianus, Caesari adoptiivpoeg, sai riigi läänealade valitsejaks.
    31.a. e.Kr - toimus nende vahel lahing Aktioni neeme juures, mille Antonius kaotas.
  • 30 BCE

    Vabariigi lõpp

    Octavianus hõivas Egiptuse ja liitis Rooma riigiga. Seda sündmust loetakse vabariigi lõpuks.
    Samal aastal suri ka Kleopatra.
  • Period: 30 BCE to 284

    Varane keisririik ehk printsipaat