B3bffb2c fb57 4254 bf88 dcbd6a5082ba

Stari Egipt

  • 3150 BCE

    Združitev Egipta

    Združitev Egipta
    Stari Egipt je bila civilizacija starodavne severovzhodne Afrike. Sledila je prazgodovinskemu Egiptu in se začela razvijati okoli 3150 pr. n. št. s politično združitvijo Gornjega in Spodnjega Egipta pod kraljem Menesom. Po smrti Aleksandra Velikega in delitvi njegovega imperija je v Egiptu zavladal njegov general Ptolemaj I. Soter. Grško Ptolemejsko kraljestvo je v Egiptu vladalo do leta 30 pr. n. št., ko je pod Kleopatro VII. padlo pod rimsko oblast in postalo rimska provinca.
  • 2600 BCE

    Faraon Snefru

    Faraon Snefru
    Snefru je bil faraon Starega kraljestva, ustanovitelj Četrte egipčanske dinastije. Najbolj znane Sneferujeve gradnje so tri dahšurske piramide: Zlomljena, Rdeča in Meidumska piramida. Med njegovo vladavino se je izredno razvila tehnologija gradnje velikih piramid, ki je dosegla vrhunec s Kufujevo piramido v Gizi. Prvi od Sneferujevih gradbenih podvigov je bila Meidumska piramida, zasnovana kot piramida s sedmimi stopnicami, podobna Džoserjevi piramidi v Sakari.
  • 2284 BCE

    Faraon Pepi II.

    Faraon Pepi II.
    Pepi II. je bil faraon iz Šeste egipčanske dinastije Starega kraljestva. Vladavino Pepija II. je zaznamovalo hitro propadanje Starega kraljestva. Moč nomarhov je rasla, moč faraonov pa upadala. V državi brez močne centralne vlade so se nomarhi začeli spopadati za ozemlje, zato je Staro kraljestvo nekaj desetletij po smrti Pepija II. propadlo.
  • 1995 BCE

    Faraon Mentuhotep II.

    Faraon Mentuhotep II.
    Bil je faraon iz Enajste egipčanske dinastije, ki je vladal 51 let. Okoli 39. leta vladanja je ponovno združil Gornji in Spodnji Egipt, s čimer se je končalo prvo vmesno obdobje Egipta. Mentuhotep II. se zato šteje za prvega faraona Srednjega egipčanskega kraljestva.
  • 1507 BCE

    Faraon Hačepsut

    Faraon Hačepsut
    Hačepsut je ustanovila trgovinske mreže, ki so bile prekinjene med okupacijo Hiksov med drugim vmesnim obdobjem, s čimer je zgradila bogastvo osemnajste dinastije. Hačepsut je bila eden izmed najbolj plodovitih gradbenikov v Starem Egiptu, naročala je stotine gradbenih projektov po vsem, tako Zgornjem kot Spodnjem Egiptu. Po tradiciji mnogih faraonov je mojstrovina stavbnih projektov Hačepsut njen pogrebni tempelj. Zgrajen je v kompleksu na Deir el-Bahari.
  • 1481 BCE

    Faraon Tutmozis III.

    Faraon Tutmozis III.
    Na prestol je prišel kot dve leti star otrok in prvih 22 let vladal kot sovladar svoje mačehe in tete Hačepsut, ki ga je zatem imenovala za faraona.Tutmoz je bil poveljnik Hačepsutine armade. V zadnjih dveh letih samostojnega vladanja je za sovladarja in naslednika izbral sina Amenhotepa II.
    Kot samostojen vladar je ustavaril največje kraljestvo v celi zgodovini Egipta.
    Pokopan je bil v Dolini kraljev v Gornjem Egiptu.
  • 1279 BCE

    Faraon Seti I.

    Faraon Seti I.
    Seti I. se je v prvem desetletju svoje vladavine vojskoval v več vojnah na Bližnjem vzhodu, Libiji in Nubiji. Glavni vir podatkov o njegovem vojaškem delovanju so vojni prizori na severni zunanji steni karnaškega hipostila in več kraljevih stelah z napisi, ki omenjajo bitke v Kanaanu in Nubiji. V prvem vladarskem letu je povedel vojsko po Horovi vojaški cesti, obalni cesti, ki je vodila iz egipčanskega mesta Tžaru v jugovzhodnem kotu Nilove delte po severni obali Sinaja do sodobne Gaze.
  • 1001 BCE

    Faraon Psusenes I.

    Faraon Psusenes I.
    Bil je tretji faraon 21.dinastije egipščanske dinastije. Zgradil je Veliki tempelj v Tanisu.
  • 69 BCE

    Kleopatra VII.

    Kleopatra VII.
    Kleopatra VII. je bila zadnji vladar iz makedonske Ptolemajske dinastije in s tem zadnji grški vladar Egipta. Na prestol se je povzpela leta 51 pr. n. št. kot sovladarica svojega moža in brata Ptolemaja XIII. Leta 48 pr. n. št. je brat s svetovalci Kleopatro prisilil, da je zapustila Egipt. Istega leta je v Egipt prispel Gaj Julij Cezar in deloval kot posrednik v sporu med Kleopatro in Ptolemajem. Postal je Kleopatrin ljubimec. Nekaj dni po samomoru Marka Antonija je tudi sama storila samomor.