7edbdf93 55cb 4b7e 8ecf c5787d79b260

STARI EGIPT

  • 3150 BCE

    Združitev Egipt

    Združitev Egipt
    Okoli leta 3150 pr. n. št. je oblast v Spodnjem Egiptu (sever) in Gornjemu Egiptu (jug) politično združil kralj Menes,ki se ga pogosto istoveti z Narmerjem
  • 2600 BCE

    Faraon Snefru

    Faraon Snefru
    Sneferu, Snefru ali Snofru je bil faraon Starega kraljestva ustanovitelj Četrte egipčanske dinastije. Najbolj znane Sneferujeve gradnje so tri dahšurske piramide: Zlomljena, Rdeča in Meidumska piramida (njegova prva gradnja, sedem stopnic, podobna Džoserjevi piramidi). Med njegovo vladavino se je izredno razvila tehnologija gradnje velikih piramid, ki je dosegla vrhunec s Kufujevo piramido v Gizi, enim od sedmih čudes antičnega sveta.
  • 2284 BCE

    Faraon Pepi II.

    Faraon Pepi II.
    Pepi II. je bil faraon iz Šeste egipčanske dinastije Starega kraljestva, ki je vladal od 2284-po 2247 pr. n. št., verjetno do okoli 2216 ali okoli 2184 pr. n. Na prestol je prišel po smrti Merenreja I., ko je bil star komaj šest let. Vladavino Pepija II. je zaznamovalo hitro propadanje Starega kraljestva. V državi brez močne centralne vlade so se nomarhi začeli spopadati za ozemlje, zato je Staro kraljestvo nekaj desetletij po smrti Pepija II. propadlo.
  • 1995 BCE

    Faraon Mentuhotep II.

    Faraon Mentuhotep II.
    Nebhepetre Mentuhotep II. je bil faraon iz Enajste egipčanske dinastije, ki je vladal 51 let od okoli 2061 pr. n. št. do 2010 pr. n. št. Okoli 39. leta vladanja je ponovno združil Gornji in Spodnji Egipt, s čimer se je končalo prvo vmesno obdobje Egipta. Zato se šteje za prvega faraona Srednjega egipčanskega kraljestva.
  • 1481 BCE

    Faraon Tutmozis III.

    Faraon Tutmozis III.
    Tutmozis III. je bil šesti faraon Osemnajste egipčanske dinastije, ki je vladal skoraj 54 let od 1479 pr. n. št. do 1425 pr. n. št..Prvih 22 let je vladal kot sovladar svoje mačehe in tete Hačepsut. Kot samostojen vladar je ustavaril največje kraljestvo v celi zgodovini Egipta. Izvedel je nič manj kot 17 vojnih pohodov in osvojil ozemlje od kraljestva Nija v severni Siriji do četrtega Nilovega katarakta v Nubiji. Pokopan je bil v Dolini kraljev v Gornjem Egiptu.
  • 1458 BCE

    Faraon Hačepsut

    Faraon Hačepsut
    Na prestol je prišla leta 1478 pr. n. št. Uradno je vladala skupaj s Tutmozom III., p je bila glavna žena njegovega očeta Tutmoza II. Velja kot eden najbolj uspešnih faraonov, ki je vladala dlje kot katera koli druga ženska avtohtone egipčanske dinastije. Hačepsut je ustanovila trgovinske mreže, ki so bile prekinjene med okupacijo Hiksov med drugim vmesnim obdobjem, s čimer je zgradila bogastvo osemnajste dinastije. Nadzirala je priprave in ustanovila misijo v deželo Punt.
  • 1279 BCE

    Faraon Seti I.

    Faraon Seti I.
    Menmaatre Seti I. je bil faraon egipčanskega Novega kraljestva iz 19. dinastije. Bil je sin Ramzesa I. in Sitre in oče Ramzesa II. Njegova glavna prioriteta je bila ponovna vzpostavitev reda v kraljestvu in utrditev egipčanske oblasti v Kanaanu in Siriji, ki so jo ogrožali Hetiti. Seti se je večkrat z njimi večkrat odločno spopadel in ponovno osvojil večino spornih ozemelj, hetitske nevarnosti pa ni odpravil. Večina njegovih vojnih pohodov je bila uspešna.
  • 1001 BCE

    Faraon Psusenes I.

    Faraon Psusenes I.
    Psusenes I. je bil tretji faraon 21. dinastije, vladar Tanisa. Med svojo dolgo vladavino je Psusennes zgradil ograjene zidove in osrednji del Velikega templja v Tanisu, ki je bil posvečen triadi Amona, Muta in Khonsuja. Psusennes je bil domnevno odgovoren za spremembo Tanisa v polnopravno glavno mesto, ki je svoj tempelj obdalo z mogočnim zidom temenos iz opeke.
  • 69 BCE

    Kleopatra VII.

    Kleopatra VII.
    Kleopatra VII. je bila zadnji vladar iz makedonske Ptolemajske dinastije in s tem zadnji grški vladar Egipta. Na prestol se je povzpela leta 51 pr. n. št. kot sovladarica svojega moža in brata Ptolemaja XIII. Sprla se je z gabinijci zaradi predaje morilcev iz njihovih vrst Rimljanom. Ko je leta 50 pr. n. št. nastopila še slaba letina, je bila Kleopatra zaradi stopnjevanja napetosti prisiljena pobegniti iz Aleksandrije.