Povijesni razvoj računala

  • Otac kompjutera

    Otac kompjutera
    Charles Babbage je osmislio koncept prvog kompjutera.
  • Prvi moderni analogni kompjuter

    Prvi moderni analogni kompjuter
    Prvi moderni analogni kompjuter je imao svrhu predviđanja plime i oseke, a osmislio ga je Sir William Thomson.
  • Koncept modernog kompjutera

    Koncept prvog modernog kompjutera je osmislio Alan Turing je osmislio da se podatci spremaju na nekakvu memoriju .
  • Elektromehanički analogni kompjuter

    Mornarica SAD-a je osmislila elektromehanički analogni kompjuter koji je dovoljno malen da stane na podmornicu, a svrha mu je bila da rješi problem pucanja torpeda na mete u pokretu.
  • Prvi potpuno automatski digitalni elektromehanički programabilni kompjuter - Z3

    Prvi potpuno automatski digitalni elektromehanički programabilni kompjuter - Z3
    Njemački inženjer Konrad Zuse unapređuje svoj prvi kompjuter Z2 i uspijeva sagraditi prvi potpuno automatski digitalni kompjuter koji je bio građen od 2000 releja i koristio je sustav "brojeva s pomičnim zarezom" umjesto decimalnim sustavom te je s time bilo lakše graditi njegove mašine i bolje su izvršile operacije.
  • Colossus - elektronski digitalni programabilni kompjuter

    Colossus - elektronski digitalni programabilni kompjuter
    Kako bi razbili sofisticiraniji njemački stroj Lorenz SZ 40/42, koji se koristio za komunikaciju s visoko rangiranim osobljem vojske, Max Newman i njegovi kolege unajmili su Flowersa za izgradnju Colossusa. Od početka veljače 1943. proveo je jedanaest mjeseci dizajnirajući i gradeći prvi Colossus. Nakon funkcionalnog testa u prosincu 1943., Colossus je otpremljen u Bletchley Park, gdje je dostavljen 18. siječnja 1944. , a prvu poruku je napao 5. veljače.
  • ENIAC

    ENIAC
    On je bio sličan Colossus-u, ali je bio mnogo brži, mnogo fleksibilniji i bio je "Turning-Complete". Mogao je zbrajati ili oduzimati 5000 puta svake sekunde što je bilo na tisuće puta brže nego bilo koja druga mašina tada. Sagraili su ga John Mauchly i J. Presper Eckert i sastojao se od 18000 vakumskih cijevi i 1500 releja te stotine tisuća otpornika, kondenzatora i induktora. Bio je ogroman te je imao masu od 30 tona i koristio je 200 kilovata energije
  • Prvi "bug"

    Prvi "bug"
    Riječ "bug" kada se primjenjuje na računala znači neki oblik pogreške ili neuspjeha. 9. rujna Grace Hopper bilježi ono što je u šali nazvala prvom stvarnom računalnom pogreškom - u ovom slučaju moljac zaglavljen između relejnih kontakata računala Harvard Mark II.
  • Manchester Baby - prvo računalo pohranjenog programa

    Manchester Baby - prvo računalo pohranjenog programa
    Manchester Baby je bio prvo računalo pohranjenog programa što znači da je moga u memoriji držati program te se nije fizički morao izmjenjivati.
  • Intergrirani strujni krugovi

    Intergrirani strujni krugovi
    Prve radeće krugove su napravili Jack Kibly i Robert Noyce. Pomoću njih se povečala snaga kompjutera.
  • MOSFET - MOS tranzistor

    MOSFET - MOS tranzistor
    Izumio ga je Mohamed M. Atalla i Dawon Kahng. To je bio prvi potpuno kompaktni tranzistor koji je bio u masovnoj proizvodnji. Tranzistori zamjenjuju vakumske cijevi te im treba puno manje struje i stvaraju manje topline te mnogo drugih prednosti.
  • Mikroprocesor - Intel 4004

    Mikroprocesor - Intel 4004
    Izumili i napravili Federico Faggin, Ted Hoff, Masatoshi Shima i Stanley Mazor u Intel-u. MOS IC tehnologija je omogućila stavljanje 10000 otpornika na 1 čip.
  • Mikročip - SoC

    Mikročip - SoC
    Sadržavali su RAM i flash memoriju te su bili veličine novčića, a bili su stotine tisuća puta jaći neo ENIAC te su sadržavali milijarde tranzistora, a koristili par vata struje.
  • Pong

    Pong
    Kalifornijski poduzetnik Nolan Bushnell angažira mladog inženjera Al Alcorna kako bi dizajnirao igru vožnje automobila, ali kada za sada postane očito da je to previše ambiciozno, umjesto toga, Alcorn dizajnira verziju Ping Pong-a. Igra je testirana u barovima u Grass Valleyju i Sunnyvaleu u Kaliforniji, gdje se pokazala vrlo popularnom. Pong je revolucionirao industriju arkadnih igara i pokrenuo moderno doba videoigara.
  • SCAMP

    SCAMP
    1. godine, znanstveni centar IBM Palo Alto razvio je prototip prijenosnog računala pod nazivom SCAMP.
  • Trojstvo 1977 - PC

    Trojstvo 1977 - PC
    Prvo uspješno masovno marketirano osobno računalo koje je objavljeno bilo je Commodore PET nakon što je izumljeno u siječnju 1977. Tri mjeseca kasnije, Apple II najavljen je s prvim primjercima koje su isporučene u lipnju 1977, a TRS-80 iz Tandy Corporation u kolovozu 1977, koja je prodala preko 100000 jedinica. Stigla su spremna računala za masovno tržište i omogućila su većem krugu ljudi da koriste računala, usredotočujući se više na softverske aplikacije, a manje na razvoj hardvera procesora.
  • Osborne 1

    Osborne 1
    Prvo masovno proizvedeno mikroprocesorsko prijenosno računalo izdano 1981. godine bilo je Osborne 1, razvijen od strane Osborne-a, koji je puno zaslužan za NoteTaker-ov dizajn. Tvrtka je rano uspjela s dizajnom i postala je javna, ali kasnije zbog malih dimenzija ekrana i ostalih uređaja koji su objavljeni naišla je na probleme prilikom prodaje Osborna.
  • Jedan od prvih operativnih sustava

    IBM je prišao Billu Gatesu. Gates se zauzvrat približio Seattle Computer Products. Tamo je programer Tim Paterson razvio varijantu CP / M-80, namijenjenu kao interni proizvod za testiranje SCP-ove nove 16-bitne Intel 8086 CPU kartice za S-100 sabirnicu. Sustav je u početku nazvan QDOS, prije nego što je postao komercijalno dostupan kao 86-DOS. Microsoft je kupio 86-DOS, navodno za 50.000 američkih dolara. Ovo je postao Microsoft Disk Operating System, MS-DOS, predstavljen 1981. god.
  • Prvi Smartphone

    Prvi Smartphone
    Prvi komercijalno dostupan uređaj koji bi se mogao pravilno nazvati "pametni telefon" počeo je kao prototip pod nazivom "Angler" koji je Canova razvio 1992. dok je bio u IBM-u i demonstrirao u studenom te godine na sajmu računalne industrije COMDEX. Poboljšanu verziju je potrošačima prodao 1994. godine BellSouth pod imenom Simon Personal Communicator.
  • Rani Smartphoni

    Rani Smartphoni
    Poslovni korisnici u SAD-u počeli su usvajati uređaje utemeljene na Microsoftovom Windows Mobile, a zatim i BlackBerry pametnim telefonima kompanije Research In Motion. Američki su korisnici popularizirali pojam CrackBerry 2006. godine zbog ovisnosti BlackBerryja. U SAD-u, visoki troškovi podatkovnih planova i relativna rijetkost uređaja s Wi-Fi mogućnostima koji bi mogli izbjeći upotrebu mobilne podatkovne mreže zadržali su usvajanje pametnih telefona uglavnom poslovnim profesionalcima.
  • Smartphone danas

    U 2019. godini većina izdanih pametnih telefona ima više od jedne kamere, vodootporna je s ocjenama IP67 i IP68 i otključava se pomoću prepoznavanja lica ili skenera otiska prsta.