Ffffffffff

Przyczyny upadku Rzeczpospolitej

  • Elekcja Fryderyka Augusta

    Elekcja Fryderyka Augusta
    W 1697 odbyła się elekcja na której wybrano dwóch kandydatów: francuskiego księcia Conti oraz Fryderyka Augusta z Saksonii. Większość głosów zdobył książę Conti, lecz Fryderyk August wkroczył z wojskiem do kraju i został koronowany zanim przyjechał francuski książę. Podejmował decyzje na przekór szlachcie, chcąc wzmocnić władzę monarszą. Spowodował tym wzrost wpływu Rosji na politykę polską.
    Fryderyka Augusta nazwano Mocnym z powodu niezwykłej siły fizycznej.
  • Powrót Augusta II na tron Rzeczpospolitej

    Powrót Augusta II na tron Rzeczpospolitej
    Pomimo abdykacji Augusta Mocnego w 1706 nadal starał się on o tron Rzeczpospolitej. Rywalizował z nim Stanisław Leszczyński, który zyskał poparcie króla Szwecji.
    W 1709 Karol XII- król Szwecji poniósł klęskę pod Połtawą w bitwie z Moskwą. Przez tą przegraną tron w Rzeczpospolitej objął z powrotem August II, ale został zależny od Piotra I- cara Rosji.
  • Sejm niemy

    Sejm niemy
    W tym roku odbył się sejm niemy. Nazywał się tak, ponieważ nikogo nie dopuszczono do głosu. August II z pomocą Piotra I doprowadził do ugody w skłóconej Polsce. Była ona głównie korzystna dla państwa moskiewskiego. Ugoda oddaliła od siebie rolniczą Polskę i przemysłową Saksonię.
    Na sejmie niemym ustalono również reformę skarbowo- wojskową. Ustalili stałe podatki dla wszystkich, które były przeznaczone na 24 tys. armię. Sejm pozwolił również na stacjonowanie w Rzeczpospolitej wojsk carskich.
  • Traktat w Poczdanie

    17 lutego 1720 Rosja oraz Prusy zawarły tajny traktat. Polegał on na wspólnym prowadzeniu polityki wobec Rzeczpospolitej. Przez to Rosja i Prusy wywierały wpływ na wybory w Rzeczpospolitej. Przez to Rzeczpospolita była ciągle skłócona.
  • Traktat trzech orłów

    Traktat trzech orłów
    W 1732r. Rosja, Austria i Prusy zawarły traktat Loewenwolda zwany także jako traktat trzech orłów. Państwa te chciały kontrolować wybór władców w Rzeczpospolitej oraz chciały utrzymać w państwie liberum veto i małą liczbę wojska polskiego.
  • August III Sas

    August III Sas
    W tym czasie odbyła się kolejna podwójna elekcja. Większość wybrała na władcę Stanisława Leszczyńskiego. Jednak traktat Loewenwolda miał duży wpływ na jej wyniki. Rosja, Austria i Prusy nie chciały dopuścić go do tronu, ponieważ mógł on zyskać poparcie ze strony Francji. Rosja, Austria i Prusy stwierdziły, że najkorzystniej będzie poprzeć Fryderyka Augusta- syna Augusta Mocnego. Rosja mimo sprzeciwu szlachty wybrała swojego kandydata na króla.
  • Stanisław August Poniatowski

    Stanisław August Poniatowski
    We wrześniu wybrano na króla Stanisława Poniatowskiego. Przyjął on imię Stanisław August i chciał kontynuować reformy takich jak ugrupowanie polityczne- Familia. Chciał on znieść liberum veto, zwiększyć liczbę wojska, wprowadzić do Rzeczpospolitej politykę merkantylistyczną. Jednak nie spodobało się to jednak Prusom, ani Rosji i caryca Katarzyna II przekupywała niektórych posłów do zerwania sejmów za pomocą liberum veto. W tym czasie nie przeprowadzono żadnych reform w Polsce.
  • Period: to

    Prawa Kardynalne

    Zebrał się następny sejm skonfederowany. Poseł rosyjski przygotował dla niego ustawę, a sejm miał jedynie to podpisać. Wywołało to protest urzędników RP, gdyż uznano to za napad na jej suwerenność. Wywieziono kilku urzędników do Rosji. Zastraszony sejm uznał prawa kardynalne, które stanowiły podstawę ustroju Rp.
    Prawa kardynalne to: wolne elekcje,liberum veto, nietykalność osobista, prawo obejmowania przez szlachtę urzędów i posiadania dóbr ziemskich oraz równouprawnienia polityczne innowierców.
  • Konfederacja barska

    Konfederacja barska
    W 1768r. została założona konfederacja barska przez szlachtę. Została ona zawiązana w miasteczku Bar na Podolu, przeciwko rosyjskiej przemocy i równouprawnieniu innowierców. Na jej czele stanęli Michał Krasiński i Józef Pułaski. Prowadzili wojnę partyzancką. Przeciwko nim wyruszyły wojska królewskie wraz z rosyjskimi, lecz przez cztery lata nie mogli pokonać partyzantów.
    Wojska pokonały partyzantów dopiero w 1772r. Pokonanie ich zapoczątkowało kolejne wydarzenia m.in. pierwszy rozbiór Polski.