Povijesni razvoj računala (Laura Miković 1.b)

  • logaritamsko računalo

    logaritamsko računalo
    logaritamsko računalo (logaritmar), sprava kojom su se nekada do nekoga stupnja točnosti izvodile računske operacije množenja, dijeljenja i potenciranja. Sastoji se od jednoga čvrstog i jednoga pomičnoga lineala, na kojima su odmjereni logaritmi brojeva, ali označeni sami brojevi. Računa se na osnovi poučaka o logaritmima, prema kojima se množenje pretvara u zbrajanje, dijeljenje u oduzimanje, itd.
  • Pascalina

    Pascalina
    Pascalina je mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve. Konstruirao ga je Blaise Pascal kako bi olakšao posao svom ocu porezniku. Pascalina je mogla raditi s brojevima do 9 999 999. Radove na stroju započeo je Pascal 1642. koji tada još nije imao niti 19 godina. Bio je to prvi takav stroj nakon stroja za računanje kojeg je izradio Wilhelm Schickard 1623.
  • Leibnizov kalkulator

    Leibnizov kalkulator
    Njemački filozof i matematičar, Gottfreid Wilhelm Leibniz, izradio je stroj sličan Pascalini koji je mogao zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti, ali ni taj stroj nije bio pouzdan ni upotrebljiv u praksi; Leibniz je bio među prvim matematičarima koji su proučavali binarni brojevni sustav, a koji i danas primjenjujemo u radu računala
  • Difrencijalni stroj

    Difrencijalni stroj
    Charles Babbage (1791.-1871.) počinje raditi "diferencijalni stroj" za izradu logaritamskih tablica. Stroj je bio pokretan vodenom parom i bio je potpuno automatiziran. Ideju diferencijalnog stroja napušta kada mu na pamet dolazi nova i puno bolja ideja.
  • analitički stroj

    analitički stroj
    Charles Babbage dizajnira analitički stroj. To je potpuno novi koncept računala. Stroj se upravlja bušenim karticama, a imao je dva osnovna dijela: procesni dio i memoriju. Babbage za života stroj nije dovršio jer je njegova ideja bila prenapredna za tadašnju tehnologiju. 1863.god. Sheutz i Wiberg su konačno izgradili ovaj stroj
  • sortirni stroj

    sortirni stroj
    Herman Hollerith ( 1860 – 1929), američki izumitelj električnog tabulirajućeg stroja, prvog stroja koji je radio na bušene kartice. Stroj se koristio za ubrzanje postupka brojanja glasova u SAD-u. Brojanje glasova je na ovaj način bilo 3 puta brže od ručnog prebrojavanja. Smatra se začetnikom elektromehaničke obrade podataka. 1911. godine ujedinio svoju kompaniju s Computing Tabulating Recording Co., koja je kasnije promijenila naziv u International Business Machines (IBM)
  • Z3

    Z3
    Konrad Zuse izrađuje računalo Z1; nešto kasnije nastaje Z2.
    1942. godine - Zuse izrađuje Z3, prvi programirani kalkulator koji radi na principu binarne algebre, a 1943. izrađuje Z4.
  • Mark1

    Mark1
    Howard Aiken, uz financijsku pomoć IBM-a, a inspiriran Babbageovim radovima, izradio je elektromehaničko računalo MARK I .Bio je dugačak 17 m, visok 2,5 m, težio je 5 tona i imao nešto manje od 1.000.000 dijelova.
  • ENIAC

    ENIAC
    Inženjeri John Eckert i John Mauchly, napravili su prvo elektroničko računalo – Eniac. Bilo je sastavljeno od 18000 elektronskih cijevi (koje su često pregorjevale), trošilo je veoma mnogo električne energije, bilo je teško 30 tona, i zauzimalo je površinu od 1500 m2.
  • Period: to

    1. generacija

    Prva generacija računala obuhvaća računala koja su se pojavila u vremenu izmedu 1946. i 1958. Koristila su elektronske cijevi kao temeljnu jedinicu izrade računala. Osnova za ulaz podataka bila je bušena kartica.U nju spadaju ENIAC i UNIVAC.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    Remington Rand je razvio prvu generacija elektroničkih računala Univac I (Universal Automatic Computer). Bila su napravljena od tranzistora, obavljala su tisuće računskih operacija u sekundi. Bila su 1000 puta brža od Mark1.
  • Period: to

    2. generacija

    Ova je generacija računala kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu koristila tranzistore. Korištenje tranzistora kao osnovne temeljne jedinice umjesto elektronske cijevi smanjilo je fizičke dimenzije računala, potrošnju energije, količinu topline koje je zračilo i povećalo broj ciklusa koje je računalo moglo izvršiti. Isto tako povećana je pouzdanost stroja, jer su se tranzistori manje kvarili nego elektronske cijevi.To su Serija IBM 1400 i IBM 707 ,DEC PDP-1,Honeywel H 400 i druge.
  • Period: to

    3. generacija

    Treća generacija računala koristili su integrirane sklopove kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala.pomaci su iglični pisaći, računarske mreže - pojava prvog LANa, primjena viših programskih jezika,brzina rada se povećava.U nju spadaju UNIVAC 9000,Simens 4004,NCR Century i drugi.
  • Period: to

    4.generacija

    Četvrta generacija računala koriste mikroprocesor kao osnovnu tvornu jedinicu za izradu računala.Početkom 80-tih god. pojavljuju se prva osobna računala ili PC.Koriste se programski jezici visoke razine razumljivi programerima i korisnicima.
  • Period: to

    5. generacija

    Počela se razvijati u Japanu, početkom 80-tih god. s
    ciljem da se naprave inteligentna računala koja bi imala sposobnost učenja, izvođenja zaključaka i donošenja važnih odluka.
    Stoga se pojavljuju nova područja istraživanja u industriji računala, a to su umjetna inteligencija (računalo ima inteligenciju, imaginaciju i intuiciju) ekspertni sustavi (računalo kao stručnjak
    za određeno područje), robotika i prirodni jezici.
    - novosti u arhitekturi i građi računala