Milníky TPLF

  • Svržení režimu Menelika a nastolení režimu Derg

    Téměř bez odporu byl císař svržen a nahrazen novým vojenským režimem, který se vyznačoval brutalitou vůči Tigrajcům a dalším marginalizovaným národnostem, Ústřední roli hrál Mengistu Haile Mariam.
  • Vznik TNO

    Sedm univerzitních studentů založilo hnutí s cílem odporovat nové vládě, vypořádání se s výzvami a kooperaci s dalším hnutími. Později se stala mateřskou organizací pro TPLF.
  • Vznik TPLF

    Transformace TNO na partyzánskou skupinu TPLF. Původně pracovala pouze na severu Etiopie, ale postupně se rozrostla po celé zemi. Cílem tohoto etnonacionalistického hnutí bylo zajistit sebeurčení Tigraje v rámci Etiopského státu a ozbrojený boj proti Dergu.
  • Vznik EPRDF

    Skupina vznikla spojením TPLF s EPDM (vznik 1981, v regionecg Wollo a Gonder). Společně dosáhly významných územních zisků a obsadily téměř celý Tigraj.
  • Poražení a svržení vlády Derg

    Po několik letech odporu a bojů proti Dergu, se TPLF společně s dalšími hnutími podařilo tento režim svrhnout a zřídit novou prozatímní vládu.
  • Eritrejské referendum

    Téměř celý region Eritreii se v tomto referendu vyslovil pro nezávislost a Eritrea se následně oddělila od Etiopie. Etiopie toto referendum nenapadla (a později uznala v ústavě) a brzy poté OSN uznalo suverenitu Eritreje.
  • Nová ústava

    Tato ústava byla v souladu především s manifestem TPLF z roku 1976 – dává Tigrajcům legální prostředky k odtržení od Etiopie, která byla nově organizována do federálního systému složeného z členských států rozdělených podle historických, kulturních a geografických hranic. Nejkontroverznější částí ústavy se stal Článek 39, který stanovuje, že každý národ, národnost a lidé v Etiopii mají bezpodmínečné právo na sebeurčení, včetně práva na odtržení.
  • Začátek války s Eritreou

    Zhoršení vztahu mezi TPLF a EPLF vedlo k tomu, že v důsledku relativně malých sporů o hranice vstoupila Etiopie vedená TPLF do války s Eritreou vedenou EPLF. Tato válka byla ukončena vítězstvím TPLF, mír ale nebyl v dohlednu.
  • Krize 2001

    Začátek zaznamenán již během války s Eritreou, když tento spor oživil regionální výzvy k sebeurčení v Etiopii. Naplno vypukla na počátku 21. století a stala se předělem v historii TPLF - změnila povahu TPLF, podkopala její pozici v rámci EPRDF a mezi etiopskou veřejností se začaly šířit myšlenky o slabosti režimu.
  • Celostátní protesty po volbách

    Tyto volby se vyznačovaly výraznějším zastoupením opozičních stran. Došlo zde k vytvoření koalice UEDF a CUD. Výsledky ale byly nejasné - jak EPRDF, tak opozice, prohlásily vítězství. Po dřívějších násilných incidentech v červnu 2005 vedly protesty v listopadu 2005 k násilným střetům mezi především mladými demonstranty a bezpečnostními silami, které způsobily smrt desítek lidí. protesty byly potlačeny a došlo k mnoha zatčením.
  • Aktivita v Somálsku

    V roce 2006 vstoupily ENDF s politickou podporou a vojenskou pomocí Spojených států do suverénního státu Somálsko, aby posílily přechodnou federální vládu. Vojenská přítomnost v Somálsku fakticky skončila až v lednu 2009. Nejzávažnější strategickou chybou Etiopie během konfliktu byla její jednostranná podpora prozatímní federální vlády a její pokus nahradit ICU neúčinným režimem.
  • Smrt Zenawiho

    Překvapivá smrt Zenawiho v roce 2012 vytvořila nejen mocenské vakuum, ale také možnost změnit vládu. Po jeho smrti TPLF nedokázala udržet svou jednotu a ovládat koaliční partnery. Toto vakuum bylo příležitostí pro další koaliční strany OPDO a ANDM ke zpochybnění mocenského monopolu TPLF tím, že se spojily s protestujícími.
  • Protesty

    V roce 2014 bezpečnostní síly reagovaly na protesty proti plánovanému vysídlení farmářů v regionu Oromia nadměrnou a smrtící silou, zabily stovky, tisíce zranily a desítky tisíc zatkly. Vlny protestů se rozhořely nejprve v Oromii, následované Amharou, což signalizovalo hegemonickou krizi. Demonstranti dali najevo svou nespokojenost s TPLF. Tyto tři roky trvající vlny protestů nakonec decentralizovaly TPLF tím, že přinesly nové vedení.
  • Vznik opozice s cílem svrhnout TPLF

    Po protestech zástupci etnických skupin ODP a ADP viděli příležitost a spojili se v koalici, aby odstavili TPLF.
  • Nový premiér Abiy

    Po spojení ODP a ADP oznámil tigrajský premiér Hailemariam Desalegn svou rezignaci. Jako člen parlamentu byl Abiy způsobilý být premiérem, a proto ho členové strany zvolili do čela ADP. S podporou Amharské demokratické strany byl v roce 2018 Abiy zvolen premiérem a Mekonnen se stal jeho zástupcem.
  • Začátek občanské války

    Napětí mezi TPLF a Abiyho vládou stoupalo až do prvních dnů listopadu kdy začala v Etiopii tzv. Tigrajská válka, když milice TPLF zaútočily na základnu Severního velitelství etiopské národní obrany v regionu Tigraj. Podle TPLF měl tento útok preventivní charakter. Po tomto útoku 4. listopadu 2020 Abiy oznámil vojenské operace v Tigraji.
  • Vznik Strany prosperity

    Při svých reformách Abiy odsoudil rozdělující etnickou politiku TPLF a strany EPRDF a další strany do nové Strany prosperity, čímž formálně ukončil koalici EPRDF. Tato strana, byla představována jako nástupce EPRDF a jako jediná národní politická strana sloučením různých etnických/regionálních stran: ANDP, BDP, ODP, ADP, SEPDM, Somálská demokratická strana, GPDM a HNL.
  • Dobytí Mekelle vládou

    Koncem listopadu 2020 federální vláda prohlásila vítězství poté, co dobyla hlavní město Tigraje Mekelle, veřejně vyhlásila konec vojenských operací a zřídila v Mekelle prozatímní regionální správu. Konflikt však pokračoval a bezpečnostní podmínky se v Tigraji zhoršily, protože válčící strany soupeřily o kontrolu nad územím.
  • Osvobození Mekelle TPLF

    Zásadní posun ale nastal v červnu 2021 TDF zahájily novou ofenzivu a dobyly zpět Mekelle. Toto vedlo federální vládu ke stažení armády z velké části regionu a vyhlášení dočasného zastavení palby. TDF od té doby zahájila invaze do oblastí Amhara a Afar s cílem prolomit vládou nařízenou blokádu jejich regionu a donutit vládu k jednání.
  • Označení TPLF za teroristickou skupinu

    V květnu 2021 etiopská vláda označila TPLF za teroristickou skupinu. Spolu s ní byla také označena i OLF-Shena. Tato označení za teroristy jsou první od doby, kdy vláda po nástupu Abiyho do úřadu zrušila takovéto označení opozičních skupin.
  • Podepsání mírové dohody

    Na začátku listopadu 2022 podepsaly TPLF a etiopská ústřední vláda v Pretorii v Jihoafrické republice dohodu o zastavení nepřátelských akcí. Následovala vyjednávání o implementaci v Nairobi a dohoda slíbila odzbrojit tigrajské jednotky, předat kontrolu nad Tigrajem etiopské vládě, ukončit ofenzívu Mekelle a umožnit plný humanitární přístup do Tigraje. Zároveň ale dohoda výslovně nezmiňovala Eritreu, ani zástupci Eritrei nebyli přítomni jednání.