Michal Aniol

  • Mar 6, 1475

    Narodziny

    Narodziny
    urodził się 6 marca 1475 w Caprese, prowincji Toskanii we Włoszech
  • Dec 6, 1481

    Śmierć Matki

    Śmierć Matki
    Michał Anioł urodził się w rodzinie Buonarroti Simoni należącej do starych florenckich rodów mieszczańskich. Gdy miał zaledwie kilka tygodni, jego rodzina przeniosła się do Florencji. Jego ojciec Lodovico pełnił w tym czasie obowiązki burmistrza Chiusi i Caprese. Matka, Francesca di Neri di Miniato del Sera, zmarła 6 grudnia 1481 roku, kiedy artysta miał 6 lat
  • Apr 1, 1488

    Rozpoczęcie Pracy

    Rozpoczęcie Pracy
    Od 1 kwietnia 1488 roku rozpoczął terminowanie w pracowni Domenica Ghirlandaia, uznanego florenckiego malarza. W okresie tym artysta poznał techniki malowania fresków, jednakże bardziej pociągała go rzeźba.
  • Jan 1, 1492

    Prace

    Prace
    Pracował wyłącznie w marmurze, bez pomocy uczniów. Zafascynowany kontrastem powierzchni surowej i wygładzonej dłutem, pozostawiał szereg prac nie dokończonych. Główne dzieła rzeźbiarskie: Walka centaurów z Lapitami
  • May 6, 1494

    Pierwsza Rzeźba

    Pierwsza Rzeźba
    W roku 1494 przebywając w Bolonii wyrzeźbił świecznik w formie klęczącego, nagiego anioła i posągi świętych: Petroniusza i Prokulusa w San Domenico.
  • Jun 30, 1496

    Zlecenia w Rzymie

    Zlecenia w Rzymie
    Michał Anioł pod koniec czerwca 1496 roku przyjechał do Rzymu, gdzie wykonał kilka zleceń (posąg Bachusa, inną wersję Kupidyna), między innymi Pietę Watykańską (1497–1500), która znajduje się w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
  • Jan 1, 1501

    Powrót do Florencji

    Powrót do Florencji
    W roku 1501 na prośbę ojca powrócił do Florencji, gdzie podjął się wyrzeźbienia posągu Dawida.
  • Jan 25, 1504

    Praca nad Dziełem

    Praca nad Dziełem
    Prace nad tym dziełem zakończył 25 stycznia 1504 roku. Posąg stanął przed pałacem florenckiej Signorii.
  • Jan 1, 1505

    Zaproszenie

    Zaproszenie
    Michał Anioł został zaproszony w roku 1505 do Rzymu przez papieża Juliusza II. Był to pierwszy z siedmiu papieży, dla których artysta pracował w Rzymie. Buonarroti zaczął realizację papieskiego grobowca, który miał się składać z blisko 40 posągów
  • Jan 1, 1516

    Praca na Polecenie

    Praca na Polecenie
    Zaczętej w roku 1516 z polecenia Leona X budowy nowej fasady dla kościoła San Lorenzo we Florencji Michał Anioł również nie skończył, pracując od 1520 przy Kaplicy Medycejskiej tamże. W roku 1523 wykonał klatkę schodową w Biblioteca Laurenziana we Florencji.
  • Jan 1, 1520

    Architektura

    Architektura
    Michał Anioł może się poszczycić kilkoma osiągnięciami architektonicznymi, m.in.
    kontynuacją budowy bazyliki św. Piotra w Rzymie w latach 1546–1564,
    projektem placu na wzgórzu Kapitol w Rzymie,
    projektem Kaplicy Medyceuszy, przy której budowie pracował w latach 1520–1535,
    salą i przedsionkiem biblioteki medycejskiej zw. biblioteką Laurenziana.
  • Jan 1, 1529

    Wyporawa do Wenecji

    Wyporawa do Wenecji
    W roku 1529 Buonarroti udał się do Wenecji, gdzie wykonał dla księcia Ferrary obraz Leda z łabędziem, znany współcześnie tylko z kopii.
  • Jan 1, 1534

    Dzieła Michała Anioła

    Dzieła Michała Anioła
    Dzieła Michała Anioła odzwierciedlają jego bogatą osobowość. Kunszt widać we freskach Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie ruchy i formy ciała są dynamiczne. Przez ożywienie ruchem form architektonicznych stał się prekursorem sztuki barokowej. Miał kilku uczniów (Daniele da Volterra i Sebastiano del Piombo), jednak jego twórczość wpłynęła na sztukę włoską.
  • Jan 1, 1547

    Budowa Bazyliki

    Budowa Bazyliki
    Od roku 1547 Michał Anioł prowadził budowę Bazyliki św. Piotra w Rzymie, podczas której zmienił całkowicie plany swoich poprzedników – Bramantego i Antonia da Sangallo
  • Feb 18, 1564

    Śmierć

    Śmierć
    Michał Anioł zmarł w Rzymie. Śmierć, a właściwie pogrzeb Michała Anioła związany był z drobnym incydentem. Nastąpiła przepychanka między rzeźbiarzami a malarzami, których pierwsi nie chcieli wpuścić na uroczystość pogrzebu.