Bbb2

Meniški redovi skozi zgodovino

  • 356

    Zgodnji krščanski red

    Ta red se prične pojavljati v Egiptu in Siriji okoli tretjega stoletja, kjer so moški začeli iskati samoten obstoj, namenjen molitvi in meditaciji. Kmalu so se ti posamezniki začeli združevati v majhne skupnosti za molitev in pouk. Zamisel o samostanskih naseljih je našla sprejem v krščanskem svetu in se počasi širila v Bizanc in zahodno Evropo. Svetnik Bazilij Veliki (l. 330 - 379) je ustvaril samostanska pravila, ki so se jih v Bizantinskem cesarstvu na splošno držala
  • Period: 399 to 499

    Keltski red

    Ko se je krščanstvo v poznem 4. in 5. stoletju razširilo na Irsko in dele Velike Britanije, so se v krajih, kot so Iona, Lindisfarne in Kildare, pojavile samostanske skupnosti. Več zgodnjih irskih menihov je bilo znanih kot misijonarji, ki potujejo v Veliko Britanijo in celinsko Evropo, da bi spreobrnili nekrščance.
  • 529

    Benediktinci

    Benediktinci
    Pripadniki tega redu, ki ga je ustanovil sveti Benedikt v šestem stoletju, so bili najpogostejša vrsta samostanske skupnosti v srednjem veku. Znani kot Črni menihi zaradi svojega stila oblačil in so bili znani po svoji zavezanosti pisanju. Več srednjeveških papežev je bilo prvotno benediktinskih menihov.
  • 910

    Gregorjanci

    Gregorjanci so bili reformirani del benediktincev, ta red je bil osredotočen okoli samostana Cluny v Franciji. Red ustanovljen leta 910 je verjeli, da so samostanska pravila postajala ohlapna in preveč vpletena v posvetne zadeve. Ti menihi so sledili strožjim praksam in več časa namenili molitvi. To gibanje se je razširilo na druge dele Evrope, tako da je bilo do 12. stoletja mogoče najti približno 300 hiš, ki so bile vse podrejene Gregorjanskem opatu.
  • 1084

    Kartuzijani

    Kartuzijani
    Red ustanovljen leta 1084 v Nemčiji, znan po svoji varčnosti, kjer so člani živeli v lastnih celicah in več ur na dan preživljali z molitvijo in meditacijio. Do konca srednjega veka je bilo mogoče najti približno 200 hiš, razširjenih po Evropi.
  • 1098

    Cisterijanci

    Nastali so s francosko opatijo, ustanovljeno v Citeauxu leta 1098. Cenili so ročno delo, samozadostnost in vrnitev k bolj dobesednemu sprejemanju benediktinskih pravil. Imenovani so bili beli menihi, ker so nosili belia ogrinjala. Njihov najbolj znani član Bernard iz Clairvauxa (l.1153), dobro znan pridigar, je bil pogosto vpleten v cerkvena in politična vprašanja. Do 15. stoletja je bilo mogoče najti več kot 750 cistercijanskih hiš po Evropi.
  • 1099

    Hospitalci

    Hospitalci
    Vojaški red, imenovan tudi vitezi svetega Janeza, so bili ustanovljeni v 11. stoletju za pomoč bolnim in romarjem. Ko so križarske vojne v 11. in 12. stoletju prišle na Bližnji vzhod, je bil red bolj osredotočen na vojaške dejavnosti. Do konca srednjega veka je imel ta red sedež na Malti, njegov glavni cilj pa je bil boj proti otomanom.
  • 1119

    Templarji

    Templarji
    Vojaški red ustvarjen leta 1119, je bil dejaven v sveti deželi med križarskimi vojnami. Po koncu križarskih držav je bil ta red v nemilosti s strani francoskega kralja Filipa IV. zaradi njihovega bogastva in zaradi obtožb krivoverstva. Papež je templarje leta 1312 uradno zatrl, nekateri njihovi voditelji pa so bili usmrčeni.
  • 1120

    Premonstratenci

    Premonstratenci
    Ta red je bil ustanovljen v Franciji leta 1120 pri Sv. Norbetu iz Xantena. ta red je združeval kontemplativno življenje z dejavno vlogo poučevanja in pridigovanja. Ta red je bil poznan tudi pod imenom Beli kanoni in je bil vključen v spreobračanje poganskih ljudstev v vzhodni Evropi.
  • 1190

    Tevtonski viteški red

    Tevtonski viteški red
    Tevtonski viteški red je bil vojaški red oblikovan leta 1190 pretežno z nemško podporo. Sprva ustvarjen za boj v sveti deželi, njihov fokus pa se je kmalu preusmeril na severovzhodno Evropo, kjer si je od 13. do 15. stoletja ustvarili lastno državo.
  • Dec 17, 1198

    Red Svete Trojice

    Red Svete Trojice
    Red s sedežem v Iberiji, njihova glavna naloga je bila pomoč pri odkupu krščanskih ujetnikov iz muslimanskih dežel.
  • 1199

    Beguine

    Beguine
    Laični red za ženske, ki se je začel okoli 12. stoletja, je bil najbolj priljubljeni na Nizozemskem in v Nemčiji. Nekatere vpletene ženske so bile osredotočene na dobrodelnost in molitev, zato so bile znane po svoji mističnosti in zaradi svojih stališč v težavah s cerkvenimi oblastmi.
  • 1199

    Begardi

    Begardi
    Moški laični red, ki je izhajal iz Beguinov, je bil osredotočen okoli nizkih držav in Francije. Tako kot Beguini tudi tu moški niso sprejeli formalnih samostanskih zaobljub, ampak so bili predani molitvi in socialnemu delu.
  • 1209

    Frančiškani

    Frančiškani
    Imenovani tudi sive bratje ali manjši brati, ta red je ustanovil Frančišek Asiški leta 1209. Radikalno gibanje svojega časa, frančiškani so živeli kot potepuhi: tavali so, pridigali in prosjačili.
  • 1216

    Dominikanci

    Dominikanci
    Dominikanci so bili red podoben frančiškancem, saj so bili osredotočeni na ohranjanje lastne revščine. Včasih znani tusi pod imenom črni brati. Ustanovil jih je sveti Dominik leta 1216, zanimalo pa jih je izobraževanje in pridiganje.